BEZPŁATNE konsultacje ortopedyczne w zakresie zwyrodnienia stawów


Lek. Bartosz Kopczyński. Ortopeda Wrocław. Ortopeda dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Bartosz Kopczyński
Ortopeda / Ortopeda dziecięcy

Lek. Jakub Jonkisz. Ortopeda Wrocław. Ortopeda sportowy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Jakub Jonkisz
Ortopeda / Ortopeda sportowy

Lek. Maciej Dejnek. Ortopeda Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Maciej Dejnek
Ortopeda

Jednym z problemów chorobowych jakim najczęściej zajmuje się lekarz ortopeda jest choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana potocznie zwyrodnieniem stawów.

Jeśli obserwujesz niepokojące objawy związane ze swoimi stawami lub innymi dolegliwościami z zakresu ortopedii, to najwyższy czas na konsultację u lekarza ortopedy. W dniach 26 i 27 kwietnia 2019 roku zapraszamy wszystkich Pacjentów na bezpłatne konsultacje ortopedyczne w zakresie choroby zwyrodnieniowej stawów.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Istota choroby zwyrodnieniowej stawów (łac. arthrosis deformans, morbus degenerativus articulorum, osteoarthrosis, osteoarthritis) jest związana jest z rozchwianiem równowagi pomiędzy procesami destrukcji a procesami odbudowy chrząstki stawowej, w konsekwencji czego dochodzi do zakłócenia fizjologicznej mechaniki stawu. Z czasem uszkodzeniu ulegają również inne struktury: kość pod chrząstką stawową, torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie. Do czynników sprzyjającym tym szkodliwym procesom należy między innymi przeciążenie stawu oraz obniżenie wartościowości (jakości) elementów budujących staw.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przyczyną istotnego pogorszenia jakości życia i niesprawności wielu pacjentów. Najczęściej obejmuje kolana, biodra, kręgosłup, stawy palców rąk i stóp, ale może dotyczyć każdego stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest bardzo często rozpoznawana, a jej występowanie szacuje się na 50% populacji u osób po 40. roku życia, z podobną częstością u kobiet i mężczyzn. Według wielu lekarzy cięższe postacie tej choroby dotyczą na ogół kobiet. Zmiany zwyrodnieniowe można stwierdzić na zdjęciach radiologicznych u ponad 80% osób po 55. roku życia, mogą one jednak nie dawać żadnych objawów klinicznych.

OBJAWY CHOROBY ZWYRODNIENIOWEJ STAWÓW

Zwyrodnienie stawów ma niestety charakter przewlekły i nieodwracalny. Okresy bólu przeplatają się z okresami, w których ból praktycznie nie występuje. Lekarze wyróżniają dwie główne postaci zwyrodnienia stawów:

 • okresy stabilizacji – objawy choroby występują tylko podczas ruchu;
 • okresy zaostrzeń – ból i sztywność stawów są nasilone, występują również w spoczynku jak i w nocy, stawy są opuchnięte, niekiedy dochodzi do gromadzenia się płynu w wyniku stanu zapalanego.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów są różnorodne i mogą dotyczyć jednego bądź kilku stawów. Do najczęściej zgłaszanych należą:

 • Ból, który występuje przy ruchach stawu i ustępuje w spoczynku. Ból ten może nasilać się pod koniec dnia. Bardzo często występuje tzw. ból startowy, czyli na początku ruchu np. przy wstawaniu z krzesła, rozpoczynaniu chodu. Typowo ból jest odczuwalny w zajętym stawie, rzadziej w innej lokalizacji (np. w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego może wystąpić ból w pachwinie lub w kolanie).
 • Ból zapalny, który występuje w związku z zaostrzeniem choroby. Ból zapalny występuje również w spoczynku, nasila się w nocy i w godzinach porannych, często wiąże się z wysiękiem w stawie.
 • Sztywność, czy tzw. sztywność poranna, która ustępuje z reguły ciągu 5-10 minut. Może się ona powtarzać w ciągu dnia po okresie bezruchu (tzw. sztywność startowa).
 • Trzeszczenia odczuwalne przy ruchach stawu, spowodowane tarciem o siebie nierównych powierzchni stawowych.
 • Ograniczenie ruchomości. Zajęte procesem zwyrodnieniowym stawy stopniowo tracą pełny zakres ruchomości, co powoduje występowanie problemów z wyprostowaniem lub zgięciem kolana lub odwiedzeniem nogi w stawie biodrowym.
 • Zniekształcenie i poszerzenie obrysów będące wynikiem zmiany osi ustawienia stawu, powstawania wyrośli kostnych (osteofitów) czy wysięku.

PRZYCZYNY CHOROBY ZWYRODNIENIOWEJ STAWÓW

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów mogą mieć dwojaki charakter:

 • pierwotny (idiopatyczny), kiedy przyczyna nie jest do końca znana (wiąże się zwykle z jakością chrząstki występującej u danej osoby, jest ona słabsza i delikatniejsza niż chrząstka prawidłowa);
 • wtórny, kiedy jest następstwem innych chorób, np. cukrzycy, dny moczanowej lub zmian struktury kostnej; powoduje brak równowagi i przeciążenie określonego miejsca, np. stawu biodrowego lub kolanowego.

Do podstawowych czynników sprzyjających rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów można zaliczyć:

 • Wiek. Zdolność chrząstki do samodzielnej regeneracji maleje wraz z upływem czasu – wzrasta z kolei ilość cykli pracy stawu, sumują się też kontuzje i urazy.
 • Nadwaga i otyłość. Nadmierna masa ciała zwiększają obciążenia stawu kolanowego i biodrowego.
 • Płeć. Na zapalenie kostno-stawowe są o wiele bardziej narażone kobiety po ukończeniu pięćdziesiątego piątego roku życia niż mężczyźni.
 • Czynniki genetyczne. Udowodniono, że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
 • Czynniki zawodowe. Schorzenie zwyrodnieniowe kolana może być spowodowane np. częstym klęczeniem, podnoszeniem ciężkich przedmiotów, zginaniem stawów biodrowych itp.
 • Uprawianie sportu. Niektóre formy aktywności fizycznej lub nieumiejętne ich uprawianie prowadzi do nadmiernych przeciążeniem stawów, kontuzji i urazów.
 • Zaburzenia budowy stawu. Np. wrodzona dysplazja biodra, koślawość i szpotawość kolan, niestabilność stawu po urazie, itp.
 • Współistnienie innych chorób. Schorzenia, w których dochodzi do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej i związanymi z nią hormonami, oraz wskutek stosowanej farmakoterapia (np. glikokortykoidy, metotreksat).

LECZENIE CHOROBY ZWYRODNIENIOWEJ STAWÓW

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów jest zależne od stopnia jej nasilenia i przebiega wielotorowo. W leczeniu nieoperacyjnym celem jest przede wszystkim redukowanie dolegliwości bólowych oraz poprawa funkcji motorycznych kończyn.

W leczeniu farmakologicznym wykorzystywane są przede wszystkim leki przeciwbólowe, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mają one za zadanie nie tylko eliminację bólu, ale również zmniejszenie odruchowego napięcia mięśni oraz zlikwidowanie ewentualnych obrzęków i wysięków.

Bardzo istotną role odgrywa także leczenie niefarmakologiczne, czyli np. fizjoterapia, termoterapia (krioterapia bądź ciepłolecznictwo), odciążenie stawu poprzez stosowane wkładki itp. Taki sposób terapii ma na celu spowalnia procesu degradację chrząstki stawowej, a więc w znacznym stopniu zmniejszyć objawy choroby jak i liczbę zażywanych leków

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów stosuje się również:

 • Kwas hialuronowy. Iniekcje kwasu hialuronowego (wiskosuplementacja) przyczyniają się do wzrostu lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienia oraz zwiększenia poślizgu chrząstki stawowej. Wstrzyknięcie odpowiedniego preparatu zapewnia płynny ruch oraz redukuje tarcie powierzchni stawowych.
 • Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma). Iniekcje PRP mają silne działanie stymulujące naturalną naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki.

Jeśli obserwujesz niepokojące objawy związane ze swoimi stawami lub innymi dolegliwościami z zakresu ortopedii, to najwyższy czas na konsultację u lekarza ortopedy. W dniach 26 i 27 kwietnia 2019 roku zapraszamy wszystkich Pacjentów na bezpłatne konsultacje ortopedyczne w zakresie choroby zwyrodnieniowej stawów.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

ortopeda wrocławlekarz ortopeda wrocław
choroba zwyrodnieniowa stawówortopeda wrocław prywatnie
zwyrodnienia stawówiniekcje kwasu hialuronowego wrocław
ortopeda wrocław bezpłatnieiniekcje prp wrocław

Zostaw komentarz

eighteen − 11 =