Sprawdź czy masz czerniaka


Lek. Anna Czajkowska. Dermatolog Wrocław. Wenerolog Wrocław. Lekarz Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Anna Czajkowska – dermatolog i wenerolog

Lek. Magdalena Żychowska. Dermatolog Wrocław. Wenerolog Wrocław. Lekarz Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Magdalena Żychowska – dermatolog i wenerolog

W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na czerniaka (melanoma) będącego złośliwym nowotworem skóry. W Europie, także w Polsce, co roku rozpoznajemy czerniaka średnio u 20 osób na 100 tys. Opalajmy się więc odpowiedzialnie, a razie jakichkolwiek niepokojących zamian na skórze udajmy się na kontrolę do dermatologa.

Lato nieodłącznie wiąże się dla większości z nas opalaniem. Lekarze zalecają ekspozycję na promienie słoneczne każdego dnia, bo słońce samo w sobie nie jest złe. Krótkie kąpiele słoneczne pozwolą złapać lekką opaleniznę i nie wywołają szkód natury zdrowotnej, a organizm wytworzy dzięki nim bezcenną dla zdrowia kości i zębów witaminę D. Pamiętajmy jednak, że opalać musimy się odpowiedzialnie. Leżenie na plaży plackiem przez kilka godzin w samo południe zawsze szkodzi. Najlepiej opalać się w godzinach popołudniowych i koniecznie korzystać z kremów lub olejków o odpowiednio wysokich filtrach.

Nawet jeśli trzymasz się tych zasad możesz niekiedy zauważyć na swojej skórze niepokojące zmiany. Szczególnie jeśli dotyczą one znamion skórnych, ich powiększenia, zmiany kształtu lub barwy, to najwyższy czas zgłosić się do dermatologa.

W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na czerniaka (melanoma) będącego złośliwym nowotworem skóry. W Europie, także w Polsce, co roku rozpoznajemy czerniaka średnio u 20 osób na 100 tys. Około połowa czerniaków powstaje ze znamion melanocytowych, czyli tzw. pieprzyków. Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta wraz z liczbą posiadanych znamion oraz po ekspozycji na promieniowanie UV, na które narażamy się podczas opalania. Na szczególną uwagę zasługują znamiona atypowe. Do ich cech charakterystycznych należą: asymetria, nieregularność brzegów, nierównomierny rozkład barwnika, średnica powyżej 5 mm oraz nierówność powierzchni. Znamiona atypowe wymagają szczególnego monitorowania przez dermatologa. Podstawową metoda diagnostyczną, ułatwiająca wczesne rozpoznanie, jest dermatoskopia. Badanie to jest badaniem nieinwazyjnym i polega na obejrzeniu podejrzanej zmiany skórnej pod dużym powiększeniem za pomocą lupy z wystandaryzowanym źródłem światła.

Badaniami diagnostycznymi i ewentualnym leczeniem zajmą się nasi dermatolodzy w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI.

Zapraszamy.

Jak ważna jest wczesna diagnoza i szybko podjęte leczenie:

Przykładowe zdjęcia czerniaka:

Zdjęcia: dermIS.net (Dermatolgy Information System), FreeImages.com

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

nine − 4 =