Hematologia jest specjalizacją zajmująca się problematyką krwi i układu krwiotwórczego. W obrębie jej zainteresowania znajdują się choroby krwi oraz jej rola w funkcjonowaniu organizmu człowieka

Lekarze

Opis Gabinetu

Hematologia to nauka o krwi, narządach krwiotwórczych (gr. haima – krew) oraz ich chorobach. Jest również działem medycyny zajmującym się badaniem składu, funkcji, właściwości i chorób krwi (patogeneza, przebieg, leczenie), jak również zastosowaniem krwi i preparatów krwiopochodnych do celów leczniczych. Hematologia zajmuje się tak poważnymi chorobami jak białaczki czy chłoniaki oraz wadami takimi jak hemofilia.

Specjalista hematolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób krwi i układu chłonnego oraz zaburzeń krzepnięcia. Wśród najczęściej występujących problemy są:

  • białaczki,
  • chłoniaki,
  • niedokrwistości,
  • małopłytkowości,
  • leukopenie,
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • oraz skazy krwotoczne.

Hematolog w diagnostyce wykorzystuje się m.in. badania podstawowe wykonywane z krwi obwodowej, badania molekularne, badania obrazowe, badanie cytologiczne, histopatologiczne, immunofenotypowe oraz cytogenetyczne szpiku kostnego.

Ważne, aby pamiętać, że tylko wczesna diagnostyka hematologiczna pozwala na skuteczne leczenie chorób nowotworowych układu krwiotwórczego i chłonnego, a także innych schorzeń np. niedokrwistości z niedoboru żelaza, niedokrwistości syderoblastyczne, megaloblastyczne, hemolityczne.

Niestety częstość występowania chorób nowotworowych układu krwiotwórczego wciąż się zwiększa. Wynika to ze starzenia się społeczeństwa, a także z postępu medycyny, który coraz lepiej pozwala prawidłowo rozpoznawać wiele chorób i ich rzeczywiste przyczyny. Ma to również związek z zanieczyszczeniem środowiska i wpływem czynników chemicznych na organizm ludzki, a zwłaszcza na szczególnie wrażliwe komórki macierzyste.

Hematologia, podobnie jak pokrewne jej dziedziny takie jak transfuzjologia, serologia i immunologia, jest jedną z najszybciej rozwijających się specjalizacji medycznych i postęp w tej dziedzinie medycyny jest w ostatnim dziesięcioleciu zawrotny. Okazało się, że wiele z chorób do niedawna uważanych za bezwzględnie śmiertelne można wyleczyć lub przynajmniej przedłużyć chorym życie o kilka czy kilkanaście lat.

Umów wizytę

Umów termin wizyty przez telefon

71 300 12 72
71 300 12 73
Zarejestruj się samodzielnie online


Możesz również zapytać o termin i umówić wizytę przez

  czat lub    formularz

Ceny wizyt

Usługa
Cena
Lekarz
Usługa
Cena
Lekarz
Konsultacja hematologa160 złDr hab. n. med. Katarzyna Kapelko-Słowik
Konsultacja hematologiczna po wykonaniu zleconych badań135 złDr hab. n. med. Katarzyna Kapelko-Słowik

hematolog wrocławleczenie anemii wrocław
hematolog wrocław prywatnieleczenie białaczki wrocław
dobry hematolog wrocławporadnia hematologiczna wrocław
wrocław hematologlekarz hematolog wrocław