Konsultacje pediatryczne – Dzień Dziecka


Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz, prof nadzw. UMW. Nefrolog Wrocław. Nefrolog dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz, prof. nadzw. UMW
nefrolog, nefrolog dziecięcy, pediatra

Dr n. med. Piotr Siekanowicz. Urolog dziecięcy Wrocław. Chirurg dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Piotr Siekanowicz
chirurg i urolog dziecięcy

Lek. Michał Fal. Laryngolog Wrocław. Laryngolog dziecięcy Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Michał Fal
laryngolog i laryngolog dziecięcy

Lek. Katarzyna Basałaj. USG Wrocław, USG: miednicy małej, układu moczowego, tarczycy, szyi, węzłów chłonnych, tkanek miękkich. Przychodnia Wrocław, Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Katarzyna Basałaj
radiolog, USG dzieci

Lek. Anna Czajkowska. Dermatolog Wrocław. Wenerolog Wrocław. Lekarz Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Anna Czajkowska
dermatolog

Lek. Jakub Jonkisz. Ortopeda Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Jakub Jonkisz
ortopeda

Mgr Agnieszka Woszczek -psycholog, psycholog dziecięcy, Wrocław

Mgr Agnieszka Woszczek
psycholog, psycholog dziecięcy, psychoterapeuta

Lek. Kamila Dudziak. Neonatolog Wrocław. Usg Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Kamila Dudziak
neonatolog, USG bioderek niemowląt

Mgr Joanna Polak. Dietetyk Wrocław. Psychodietetyk Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Mgr Joanna Polak
dietetyk

Fizjoterapeuta Wrocław. Mgr Piotr Kołodziej. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Mgr Piotr Kołodziej
fizjoterapeuta, metoda Vojty

Czy Twoje dziecko jest pełne energii czy może zbyt ospałe? Może skarży się ból brzuszka, może na ja jego skórze pojawiła się dziwna wysypka, a może ma ciągle zapchany nosek i często zapada na różne infekcje? A może jako świeżo upieczony rodzic nie wiesz jak prawidłowo radzić sobie z dietą niemowlęcia? Może Twoje dziecko zaczyna dotykać problem nadwagi lub co gorsze otyłości?

Od etapu niemowlęctwa aż po czas pokwitania podobne i inne problemy spędzają wielu rodzicom sen z powiek. Warto wówczas zgłosić się po fachową poradę do lekarza pediatry.

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy na wizytę u lekarza pediatry do Centrum Medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 4 czerwca 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu konsultacja pediatryczna w promocyjnej cenie 60 zł. Można będzie również zasięgnąć porady dietetyka. Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Swoją wiedzą pediatra – podobnie jak internista w przypadku osób dorosłych – musi bardzo szeroko objąć wiele różnych dziedzin medycyny dotyczących zdrowia dzieci, a także chorób wieku dziecięcego. Pediatrzy zajmują się diagnostyką i leczeniem dzieci i młodzieży od 0. do 18. roku życia. W każdej grupie wiekowej są specyficzne dolegliwości wymagające konsultacji z lekarzem. Jednak szczególnie w przypadku niemowląt najlepiej korzystać z porady zawsze, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do zaobserwowanych objawów.

Rozwój każdego dziecka, w tym jego wzrost i masa ciała, powinny przebiegać zgodnie z wyliczonymi normami dla wieku i mieścić się w wartościach określonych w siatkach centylowych. Siatki centylowe są wykresami, na których pokazane są centyle przypisane do określonej wagi i wzrostu dzieci w różnym wieku i różnej płci (siatki dla dziewczynek i chłopców są różne). Z kolei centyl (lub poprawniej precentyl) wzrostu i wagi dziecka, to wartość statystyczna mówiąca, ile procent dzieci waży lub mierzy tyle samo lub mniej niż twoje dziecko. Przykładowo, jeśli twoje dziecko ma wagę równą 75 (pre)centylowi dla danego wieku, oznacza to, że w losowej próbce 100 dzieci w tym wieku przeciętnie 75 z nich będzie od niego lżejszych.

W pierwszym okresie, przy karmieniu piersią, ważenie pozwala ocenić, czy karmienie jest prawidłowe. W późniejszym okresie – o ile lekarz nie zaleci inaczej – wystarczy mierzyć nie częściej niż co dwa tygodnie i nie rzadziej niż co miesiąc. Za alarmujące, wymagające nadzoru lekarza oraz prawdopodobnie interwencji uważa się wartości poniżej 3. i powyżej 97. centyla. Jeśli wartości są poniżej 10. i powyżej 90. centyla, niekoniecznie świadczy to o nieprawidłowości, jednak konsultacja medyczna będzie dobrym pomysłem. Podobnie, jeśli wartości są w normie, ale zachodzi rozbieżność pomiędzy wagą a wzrostem.

Nie bez powodu mówi się, że „jesteśmy tym, co jemy”. W wyjątkowy sposób dotyczy to niemowląt. Nowe zalecenia, które pojawiły się w 2014 roku, wprowadziły dużo więcej luzu w schemacie ich żywienia. Natomiast w dalszym ciągu wszystkie niemowlęta powinny w pierwszym roku życia otrzymywać witaminę D3, której dawkę ustala właśnie lekarz pediatra. Ponadto, niemowlętom karmionym piersią od 2. tygodnia życia do końca 3. miesiąca podajemy też 25 mikrogramów witaminy K.

Pierwsze lata życia wymagają szczególnie prawidłowego zaopatrzenia młodego organizmu w składniki budulcowe. Jednak pomimo najlepszych starań rodziców dzieci cierpią często na niedobory mikro i makroelementów. Przeprowadzone badania w populacji pediatrycznej wykazały, że polskie dzieci mają duże niedobory witaminy D3. Nierzadko bardzo późno się o tym dowiadujemy, najczęściej dopiero, kiedy dziecko nie chce jeść, źle sypia i zaczyna chorować.

Nie zmuszaj jednak dziecka do jedzenia. To dziecko decyduje, czy zje posiłek i ile go zje, choć to rodzic decyduje, co dziecko dostanie do jedzenia oraz kiedy i jak posiłek poda. To najlepszy sposób na to, żeby niemowlęcia nie przekarmiać, żeby zapobiegać otyłości i rozregulowaniu mechanizmu odczuwania sytości. To zalecenie dotyczy zarówno produktów uzupełniających, jak i mleka. Posiłki staramy się dopasować do apetytu dziecka, sprawdzając regularnie przyrosty masy jego ciała. O ile pokarmem kobiecym przekarmić nie sposób (nawet jeśli dziecko szybko przybiera na wadze, nic nie szkodzi), o tyle w karmienie sztuczne wpisane jest zwiększone ryzyko otyłości. Jeśli maluch karmiony mlekiem modyfikowanym przybiera na wadze, to także nie ma powodu do zmartwień. Jeśli waży za dużo, należy z pediatrą zastanowić się, jak zmienić sposób żywienia i technikę karmienia – np. podawać mleko łyżeczką, co zwykle sprzyja zmniejszeniu porcji. Warto zasięgnąć wówczas także porady dietetyka, aby dostarczone zostały z dietą wymagane makro- i mikroelementy, konieczne do prawidłowego rozwoju organizmu.

Pamiętaj także, że w odpowiednim czasie – zwykle między 5. a 7. miesiącem życia – rozpoczyna się rozszerzenie diety niemowlaka. Zaczynamy od warzyw, a następnie podajemy owoce i produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego. Wprowadzaj te produkty pojedynczo, aby wiedzieć, które z nich powodują alergię. Jej objawami mogą być np. luźne stolce czy też zmiany na skórze. Wówczas z tych produktów trzeba będzie zrezygnować i pomyśleć o zabraniu się za dokładne zdiagnozowanie i leczenie alergii. Obecnie obserwuje się coraz więcej tego typu problemów. Niestety nieleczone alergie mogą w konsekwencji prowadzić nawet do rozwoju astmy oskrzelowej.

Niekiedy tematem tabu jest problem nietrzymania moczu i moczenia nocnego u dzieci. Wydawałoby się, że już po 3. roku życia dzieci powinny kontrolować oddawanie moczu. Niestety, badania pokazują, że aż 30% populacji pediatrycznej ma z tym problem. Moczenie nocne jak i nietrzymanie moczu może być spowodowanie zaburzeniami czynnościowymi czy wadą w zakresie układu moczowego. Inną dość częstą przyczyna tych dolegliwości bywa czynnik emocjonalny związany np. z pójściem do przedszkola bądź „pojawieniem się” w domu małej siostrzyczki czy braciszka. W zależności od przyczyny w takich przypadkach potrzebna będzie interwencja urologa lub nefrologa dziecięcego albo też psychologa dziecięcego.

Kolejnym bardzo istotnym okresem rozwoju dziecka jest czas skoku pokwitaniowego, w którym następuje rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. Trwa to około 4-5 lat i zachodzi przeciętnie w 12-16. roku życia, przy czym u dziewcząt nieco wcześniej niż u chłopców. Zachodząca wówczas w organizmie nastolatka burza hormonów oraz szukanie niezależności i własnego zdania na każdy temat stają się przyczyną wielu konfliktów.

Pojawiają się wtedy także liczne zmiany fizyczne. Pierwszym fizycznym przejawem dojrzewania jest szybki wzrost. Dziecko, które do tej pory rosło kilka centymetrów na rok, „podskakuje” nagle o kilkanaście. Zbyt szybki wzrost może jednak powodować zaburzenia w krążeniu, związane z przejściowym niedotlenieniem, objawiające się bólami głowy (młodzieńcze migreny), sennością, uczuciem zmęczenia. Wzrost spowodowany jest przede wszystkim rozrostem kości długich, a wiec kończyn. Dlatego dojrzewające nastolatki mają nieproporcjonalnie długie ręce i nogi, co przejściowo powoduje pewną ruchową niezborność. Zaczynają się również coraz większe problemy z cerą, np. młodzieńczym trądzikiem. To kolejny czas, kiedy dziecko wymaga wzmożonego nadzoru pediatrycznego.

Jako dorośli wykonujemy okresowo wiele badań laboratoryjnych. Tym bardziej u dzieci w różnym wieku warto okresowo wykonać morfologię, badanie ogólne moczu czy badania hormonalne. W punkcie pobrań w Przychodni pobierany jest materiał do badań od dzieci powyżej 1. roku życia. Na miejscu wykonujemy także wiele badań USG (np. jamy brzusznej, nerek, jąder), które mogą być niezbędne w diagnostyce chorób dzieci.

W naszej Przychodni do Państwa dyspozycji są lekarze wielu pediatrycznych specjalizacji, którzy fachowo zajmą się diagnostyką i leczeniem oraz rehabilitacją dzieci:

 • Lek. Gerard Pasternak – pediatra,
 • Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz – nefrolog dziecięcy i pediatra,
 • Dr n. med. Piotr Siekanowicz – chirurg i urolog dziecięcy,
 • Lek. Michał Fal – laryngolog i laryngolog dziecięcy,
 • Lek. Katarzyna Basałaj – radiolog (USG dzieci),
 • Lek. Anna Czajkowska – dermatolog (np. trądzik),
 • Lek. Jakub Jonkisz – ortopeda,
 • Mgr Agnieszka Woszczek – psycholog, psycholog dziecięcy, psychoterapeuta,
 • Lek. Kamila Dudziak – neonatolog (USG bioderek niemowląt),
 • Mgr Joanna Polak – dietetyk i psychodietetyk,
 • Mgr Piotr Kołodziej – fizjoterapeuta (m.in. metoda Vojty).

Lekarz pediatra zaprasza na wizytę do Centrum Medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 4 czerwca 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu konsultacja pediatryczna w promocyjnej cenie 60 zł. Można będzie również zasięgnąć porady dietetyka.

W razie potrzeby pediatra skieruje Państwa dziecko na odpowiednie badania diagnostyczne (laboratorium, USG) lub na dodatkowe konsultacje do naszych specjalistów.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

pediatra wrocławprzychodnia pediatryczna wrocław
pediatra wrocław prywatnielekarz dziecięcy wrocław
dobry pediatra wrocławpediatra wrocław sobota
lekarz pediatra wrocławlekarz specjaliści wrocław