USG stawów biodrowych u dzieci


Lek. Kamila Dudziak. Neonatolog Wrocław. Usg Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Kamila Dudziak
specjalizant neonatologii

USG stawów biodrowych to obowiązkowe badanie, które powinno zostać wykonane u każdego niemowlęcia. Badanie przeprowadza się między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Jego celem jest wczesna ocena ewentualnych wad lub zmian, które zaburzają prawidłowy rozwój stawów biodrowych dziecka. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany tym większe są szanse na uniknięcie przykrych konsekwencji w przyszłości, np. utykania, tzw. kaczego chodu, asymetrii długości kończyn, a czasem także leczenia operacyjnego.

Lek. Kamila Dudziak – specjalizant neonatologii, zaprasza Rodziców wraz ze swoim pociechami na USG stawów biodrowych u dzieci do Centrum Medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 14 maja 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu USG stawów biodrowych u dzieci w promocyjnej cenie zaledwie 60 zł. Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.Przyczyny dysplazji stawów biodrowych u dzieci

Dysplazja rozwojowa stawów biodrowych to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu u dzieci. Obejmuje cały wachlarz nieprawidłowości, od łagodnej dysplazji panewki stawu biodrowego, przez dające się zredukować bądź nie podwichnięcie, aż po zwichnięcia głowy kości udowej.

Noworodki i niemowlęta to grupa pacjentów szczególnie wrażliwych. Stawy biodrowe w tym wieku są bardzo delikatne i niestabilne. Charakteryzują się duża fizjologiczną niedojrzałością. Po urodzeniu przejściowa niestabilność stawu biodrowego jest zjawiskiem powszechnym. Struktury tworzące staw łatwo mogą przemieszczać się względem siebie, powodując jego zniszczenie.

Noworodki płci żeńskiej chorują częściej od chłopców. Odpowiedzialne za dysplazję stawów biodrowych są również geny. Jeśli w rodzinie występowała dysplazja, wówczas jest większe ryzyko wystąpienia jej u dziecka. Również położenie płodu w macicy jest nie bez znaczenia. U noworodków urodzonych z położenia miednicowego ryzyko wystąpienia dysplazji jest wyższe. W grupie zwiększonego ryzyka dysplazji rozwojowej stawu biodrowego są także noworodki z kręczem szyi, wadami stóp (np. stopa przywiedziona, stopa piętowo-koślawa) oraz noworodki z problemami neurologicznymi (rozszczep kręgosłupa, artrogrypoza).

Rozpoznanie dysplazji stawów biodrowych u dzieci

Dysplazję rozwojową stawu biodrowego można podejrzewać, gdy w badaniu fizykalnym stwierdza się asymetrię fałdów skórnych, ograniczone odwodzenie w stawach biodrowych oraz nieprawidłowy wynik próby Barlowa i Ortolaniego.

Ultrasonografia stała się obecnie podstawową metodą z wyboru w przypadku podejrzenia dysplazji stawów biodrowych. Badanie ultrasonograficzne ma przewagę nad klasycznym zdjęciem rentgenowskim, ponieważ ukazuje elementy chrzestne i miękkotkankowe stawu, szczególnie głowę kości udowej oraz obrąbek stawowy. Czułość i specyficzność ultrasonografii w diagnostyce dysplazji sięgają niemalże 100%. Dzięki przesiewowemu badaniu USG można szybko wychwycić stawy niedojrzałe, wymagające odpowiedniej pielęgnacji oraz stawy dysplastyczne, wymagające natychmiastowego leczenia.

Rozpoznanie dysplazji stawu biodrowego opiera się na stwierdzeniu nieprawidłowego położenia głowy kości udowej względem panewki, spłycenia panewki lub obu cech jednocześnie.

Badanie USG stawów biodrowych u dzieci

USG stawów biodrowych jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym, bezbolesnym, trwającym zwykle zaledwie kilkanaście minut. USG przeznaczone jest dla wszystkich noworodków i niemowląt, zwłaszcza, jeśli znajdują się one w grupie zwiększonego ryzyka za względu na rodzinne obciążenie dysplazją bioder. Do tyczy to szczególnie dziewczynek, po porodzie pośladkowym, noworodków z kręczem szyi oraz wadami stóp, noworodków z pierwszej ciąży, noworodków z dużą urodzeniową masą ciała (zbyt mało miejsca w łonie matki również sprzyja dysplazji stawów biodrowych).

USG stawów biodrowych wykonane w okresie noworodkowym pozwoli na wczesne wykrycie bioder niestabilnych, które łatwo będzie skorygować oraz przypadków zaawansowanej dysplazji wymagających natychmiastowego leczenia.

Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych u dzieci

Brak odpowiedniej profilaktyki może pogłębiać wadę oraz zniszczenie stawu, co w konsekwencji może prowadzić do zwichnięcia stawu biodrowego.

Przede wszystkim rodzice koniecznie muszą pamiętać, że podczas ubierania i pielęgnacji dzieci, pod żadnym pozorem nie należy prostować ich zgiętych nóżek.

Każdy rodzic może zwiększyć szansę na prawidłowy rozwoju bioder swojego dziecka poprzez okresową kontrolę ultrasonograficzną oraz prawidłowe postępowanie pielęgnacyjne. Właściwe układanie dziecka powoduje fizjologiczny przykurcz mięśni, który warunkuje prawidłowy rozwój stawów biodrowych.

Ochronne działanie na stawy biodrowe ma przede wszystkim układanie dziecka w tzw. „pozycji żabki”. Układamy dziecko na sobie, jak do „kangurowania” (co dodatkowo korzystnie wpływa na rozwijanie silnej więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem) – dziecko leży brzuszkiem na klatce piersiowej rodzica, nogi zgięte w kolankach, w swobodnym odwiedzeniu. Należy pamiętać o regularnej zmianie pozycji główki – obrócona raz w prawą, a raz w lewą stronę.


Zapraszamy do Centrum Medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 14 maja 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu USG stawów biodrowych u dzieci w promocyjnej cenie zaledwie 60 zł.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

usg stawu biodrowego u noworodkówneonatolog wrocław
usg stawu biodrowego u niemowlątneonatolog wrocław prywatnie
usg stawu biodrowego u dziecidobry neonatolog wrocław
usg bioderek wrocławusg wrocław