Bezsenność – co robić?

Bezsenność, czyli zaburzenia snu, polega na trudnościach z zasypianiem, utrzymaniem snu lub sennością w ciągu dnia. Bezsenność może mieć różne przyczyny, skutki i sposoby leczenia, dlatego warto się o niej dowiedzieć więcej. 

Bezsenność jest bardzo powszechnym problemem, który dotyka od 30 do 50 procent osób dorosłych w Polsce. Bezsenność może być przygodna, krótkotrwała lub przewlekła, w zależności od czasu trwania objawów. Przygodna bezsenność trwa do kilku dni i jest spowodowana przez stres lub zmianę trybu życia. Krótkotrwała bezsenność trwa do czterech tygodni i może być wywołana przez choroby somatyczne, takie jak infekcje czy bóle. Przewlekła bezsenność trwa powyżej miesiąca i jest najczęściej związana z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy lęk, przewlekłymi chorobami somatycznymi, takimi jak nadczynność tarczycy czy reumatyzm, lub uzależnieniami, na przykład od alkoholu.

Bezsenność może mieć negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Osoby cierpiące na bezsenność mają gorszą jakość życia, są mniej produktywne i kreatywne, mają problemy z koncentracją i pamięcią, są bardziej podatne na infekcje i choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie2. Bezsenność może również prowadzić do zaburzeń nastroju, depresji, lęku, drażliwości i agresji.

Leczenie bezsenności powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i przyczyn zaburzenia snu. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od medycyny snu, który może zlecić odpowiednie badania i zalecić najlepszą metodę leczenia. Leczenie bezsenności może polegać na stosowaniu leków nasennych, terapii behawioralnej lub poznawczo-behawioralnej, technik relaksacyjnych lub zmianie nawyków związanych ze snem. Ważne jest również dbanie o higienę snu, czyli o odpowiednie warunki do spania, takie jak ciemność, cisza, komfortowa temperatura i wentylacja pomieszczenia. Ponadto należy unikać używania alkoholu, kofeiny, nikotyny i innych substancji pobudzających przed snem oraz zachować regularny rytm snu i czuwania.

Bezsenność nie jest banalnym problemem, który można lekceważyć. Jeśli masz trudności ze snem, nie zwlekaj z poszukiwaniem pomocy. Sen jest niezbędny dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Pamiętaj, że bezsenność można skutecznie leczyć i poprawić jakość swojego życia.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

18 − fourteen =