Ból ucha – zanim pójdziesz do lekarza

Ból ucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi spotykamy się w życiu. Nie zawsze jest on powodem do niepokoju, ale czasem może świadczyć o poważnym stanie zapalnym lub uszkodzeniu ucha. Jak rozpoznać, kiedy ból ucha jest niegroźny, a kiedy wymaga wizyty u lekarza? Co zrobić, aby złagodzić ból i zapobiec powikłaniom?

Przyczyny bólu ucha

Ból ucha może mieć różne przyczyny, zależnie od tego, która część ucha jest zaangażowana w proces chorobowy. Możemy wyróżnić trzy rodzaje zapalenia ucha: zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

– Zapalenie ucha zewnętrznego dotyczy przewodu słuchowego zewnętrznego i małżowiny usznej. Najczęściej jest wywołane przez bakterie lub grzyby, które dostają się do ucha np. podczas kąpieli, czyszczenia uszu lub noszenia słuchawek. Objawami zapalenia ucha zewnętrznego są: ból ucha, zaczerwienienie, obrzęk, wyciek, świąd i pogorszenie słuchu.
– Zapalenie ucha środkowego dotyczy jamy bębenkowej i kosteczek słuchowych. Najczęściej jest wywołane przez wirusy lub bakterie, które przedostają się do ucha przez trąbkę słuchową z nosogardzieli. Objawami zapalenia ucha środkowego są: ból ucha, gorączka, osłabienie, biegunka, wymioty, wyciek z ucha i niedosłuch.
– Zapalenie ucha wewnętrznego dotyczy błędnika, czyli części ucha odpowiedzialnej za równowagę i słuch. Najczęściej jest wywołane przez wirusy, które atakują nerw słuchowy lub nerw błędnikowy. Objawami zapalenia ucha wewnętrznego są: ból ucha, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i niedosłuch.

Ból ucha może być także spowodowany przez inne czynniki, takie jak:

– Korek woskowinowy, czyli nagromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym, które może powodować ucisk, podrażnienie i zakażenie ucha.
– Zmiany ciśnienia, np. podczas lotu samolotem, nurkowania lub jazdy w górach, które mogą powodować nadmierne naprężenie błony bębenkowej i ból ucha.
– Uraz ucha, np. przez przedmiot, który wpadł do ucha, uderzenie, oparzenie lub przekłucie małżowiny usznej, które mogą powodować uszkodzenie tkanek i ból ucha.
– Ból odniesiony, czyli ból, który pochodzi z innej części ciała, ale odczuwamy go w uchu. Może być wywołany np. przez zapalenie zęba, stawu skroniowo-żuchwowego, gardła, zatok lub kręgosłupa szyjnego.

 

Kiedy iść do lekarza z bólem ucha?

Nie każdy ból ucha wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Niektóre przypadki bólu ucha są łagodne i samoistnie ustępują po kilku dniach. Jednak, jeśli ból ucha jest silny, długotrwały, towarzyszy mu gorączka, wyciek z ucha, zawroty głowy, niedosłuch lub inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy lekceważyć bólu ucha, ponieważ może on być oznaką poważnego stanu zapalnego lub uszkodzenia ucha, które może prowadzić do trwałego niedosłuchu, zaburzeń równowagi, zapalenia opon mózgowych lub sepsy.

Lekarzem, do którego należy się zgłosić z bólem ucha, jest laryngolog, czyli specjalista od chorób uszu, nosa i gardła. Laryngolog zbada ucho za pomocą otoskopu, czyli przyrządu z lampką i soczewką, który pozwala ocenić stan przewodu słuchowego, błony bębenkowej i jamy bębenkowej. Laryngolog może także zlecić dodatkowe badania, takie jak audiometria, tympanometria, badanie mikrobiologiczne wycieku z ucha lub tomografia komputerowa głowy, w zależności od podejrzenia diagnozy.

Leczenie bólu ucha zależy od jego przyczyny. W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego lekarz może zalecić stosowanie maści lub kropli antybiotykowych, przeciwgrzybiczych lub przeciwzapalnych do ucha, a także unikanie wilgoci i czyszczenia ucha. W przypadku zapalenia ucha środkowego lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, obkurczających błonę śluzową nosa i trąbkę słuchową, a także antybiotyków lub leków przeciwwirusowych, w zależności od rodzaju patogenu. W przypadku zapalenia ucha wewnętrznego lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwwirusowych, przeciwzapalnych, przeciwwymiotnych, a także rehabilitację równowagi. W przypadku korka woskowinowego lekarz może usunąć go za pomocą strzykawki z ciepłą wodą lub pęsety, a także zalecić stosowanie kropli rozpuszczających woskowinę lub sprayu do higieny uszu. W przypadku zmian ciśnienia lekarz może zalecić stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i trąbkę słuchową, a także ćwiczenia polegające na ziewaniu, przełykaniu śliny lub dmuchaniu powietrza przez zatkany nos. W przypadku urazu ucha lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, antybiotykowych lub przeciwgrzybiczych, a także opatrunek lub szwy, w zależności od stopnia uszkodzenia. W przypadku bólu odniesionego lekarz może zalecić leczenie choroby podstawowej, która jest źródłem bólu.

Jak zapobiegać bólowi ucha?

Ból ucha można często uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad profilaktyki. Oto one:

  • Dbaj o higienę uszu, ale nie czyść ich zbyt często ani zbyt głęboko. Unikaj używania patyczków do uszu, które mogą uszkodzić błonę bębenkową lub spowodować korek woskowinowy. Zamiast tego używaj sprayu do higieny uszu, który delikatnie usuwa nadmiar woskowiny i zapobiega jej nagromadzeniu.
  • Chron ucho przed wilgocią, która sprzyja rozwojowi infekcji. Po kąpieli osusz ucho ręcznikiem lub suszarką. Unikaj pływania w zanieczyszczonych wodach. Jeśli często pływasz, używaj zatyczek do uszu lub specjalnych kropli do ucha, które tworzą warstwę ochronną na błonie bębenkowej.
  • Unikaj narażania ucha na zbyt głośne dźwięki, które mogą uszkodzić komórki słuchowe i nerw słuchowy. Używaj słuchawek z umiarem i na niskim poziomie głośności. Unikaj przebywania w hałaśliwych miejscach, takich jak dyskoteki, koncerty czy budowy. Jeśli to nieuniknione, używaj zatyczek do uszu lub słuchawek ochronnych, które tłumią hałas.
  • Unikaj narażania ucha na zmiany ciśnienia, które mogą powodować ból i uszkodzenie błony bębenkowej. Jeśli podróżujesz samolotem, nurkujesz lub jedziesz w góry, używaj specjalnych zatyczek do uszu, które wyrównują ciśnienie w uchu. Możesz też próbować ziewać, przełykać ślinę lub dmuchać powietrze przez zatkany nos, aby otworzyć trąbkę słuchową i ułatwić dostosowanie się ucha do zmian ciśnienia.
  • Unikaj urazów ucha, które mogą powodować ból i uszkodzenie tkanek. Nie wkładaj do ucha żadnych przedmiotów, które mogą je podrażnić lub zranić. Nie uderzaj, nie ciągnij i nie przekłuwaj małżowiny usznej. Nie wystawiaj ucha na działanie wysokich temperatur, takich jak gorąca woda, para, ogień lub suszarka. Nie używaj leków, które mogą być toksyczne dla ucha, takich jak niektóre antybiotyki, leki przeciwnowotworowe, leki moczopędne czy leki przeciwmalaryczne, bez konsultacji z lekarzem.

Ból ucha nie jest dolegliwością, którą należy lekceważyć. Jeśli ból ucha jest silny, długotrwały lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Laryngolog zbada ucho, zdiagnozuje przyczynę bólu i zaleci odpowiednie leczenie. W ten sposób można uniknąć powikłań, takich jak trwały niedosłuch, zaburzenia równowagi, zapalenie opon mózgowych lub sepsa. Aby zapobiegać bólowi ucha, należy dbać o higienę, ochronę i zdrowie uszu.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

chirurg naczyniowy
chirurgia
Chirurg Wrocław
naczynia krwionośne

Zostaw komentarz

two × three =