BRASTER – profilaktyka raka piersi

Najważniejszym elementem w profilaktyce raka piersi są badania zmierzające do jak najwcześniejszego wykrycia choroby. W ramach regularnej profilaktyki kobiety mogły dotychczas najczęściej korzystać z badania palpacyjnego oraz samobadania piersi, mammografii oraz USG piersi. Do dostępnych metod diagnostycznych służących wczesnemu wykrywaniu guzów piersi dołączyła niedawno termografia. Można ja wykonać za pomocą polskiego urządzenia BRASTER.

Serdecznie zapraszamy na profilaktyczne badania piersi z wykorzystaniem urządzenia BRASTER. Badania odbędą się w sobotę, w dniach 4 oraz 18 listopada 2017 roku, w godzinach od 8:30 do 11:30. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienia się na badanie.

Zadzwoń i umów się na badanie: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Rak piersi to „nowotwór wywodzący się z nabłonka przewodów lub zrazików gruczołu sutkowego, który początkowo rozwija się miejscowo w piersi, dając przerzuty za pośrednictwem naczyń chłonnych czy krwionośnych do węzłów chłonnych i narządów odległych.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet w Polsce i na całym świecie. Dynamika wzrostu zachorowań jest niestety duża, a choroba dotyka kobiety w coraz młodszym wieku. Rak piersi stanowi ponad 25% wszystkich nowotworów rozpoznawanych u kobiet.

Rak piersi jest bardzo groźną i zbierającą śmiertelne żniwo chorobą. W 2012 roku na świecie u około 1,7 miliona kobiet rozpoznano nowotwór piersi, który aż w 522 tys. przypadków doprowadził niestety do śmierci.

Rak piersi jest jednak zwykle chorobą w pełni uleczalną, o ile tylko nowotwór zostanie wykryty we wczesnej fazie jego rozwoju. Dlatego najskuteczniejszą metodą obrony jest stosowanie regularnej profilaktyki, którą należy uzależnić od narażenia na czynniki ryzyka.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi zaliczamy:

 • bezdzietność,
 • pierwszą ciążę w późnym wieku (po 30 roku życia),
 • stosowanie hormonalnej antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej,
 • wczesną menstruację (przed 12 rokiem życia),
 • późną menopauzę (po 55 roku życia),
 • otyłość,
 • brak ruchu,
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • obciążenia genetyczne, czyli występowanie choroby w rodzinie.

Profilaktyka dotycząca raka piersi

Profilaktyka pierwotna, mająca na celu niedopuszczenie do zachorowania na raka piersi, polega przede wszystkim na podnoszeniu świadomości prozdrowotnej. Zaliczamy do niej ograniczanie czynników ryzyka, a więc między innymi:

 • propagowanie macierzyństwa,
 • propagowanie karmienia piersią,
 • nakłanianie do regularnej aktywności fizycznej,
 • eliminację złych nawyków żywieniowych prowadzących do otyłości i nadwagi,
 • ograniczanie spożywania alkoholu.

Profilaktyka wtórna, mająca na celu wykrycie raka piersi w jego początkowej fazie, polega na regularnym stosowaniu różnego rodzaju metod diagnostycznych w celu wykrycia i podjęcia szybkiego oraz skutecznego leczenia choroby.

Do podstawowych metod diagnostycznych profilaktyki wtórnej zaliczamy:

 • badanie palpacyjne oraz samobadanie piersi,
 • mammografię,
 • USG piersi,
 • a ostatnio również termografię kontaktową, wykonywaną za pomocą np. urządzenia BRASTER.

Samobadanie piersi (SBE) i palpacyjne badanie piersi (CBE)

Samobadanie piersi należy wykonywać samodzielnie w domu raz w miesiącu, przestrzegając przy tym poniższych zasad:

 • jeżeli kobieta miesiączkuje – badanie piersi wykonuje się miedzy 5 a 10 dniem cyklu,
 • po menopauzie lub w ciąży – badanie piersi wykonuje się w wybrany dzień miesiąca,
 • w przerwie „między pigułkowej”.

Należy pamiętać, że samobadanie piersi nie jest wystarczającą metodą na wykrycie raka piersi w jego początkowych stadiach.

Z kolei palpacyjne badanie piersi powinno być wykonywane przez lekarza w ramach kontrolnych wizyt u ginekologa.

Mammografia

Mammografia jest badaniem radiologicznym, polegającym na wykonaniu serii zdjęć tkanek piersi przy użyciu promieni rentgenowskich.

Ze względu na budowę piersi mammografia jest mniej skuteczna w wykrywaniu zmian u kobiet w młodym wieku. Dlatego mammografia jest zalecana dla kobiet w wieku 50-69 lat.

Screening mammograficzny zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15-20%.

USG piersi

USG piersi jest badaniem całkowicie nieszkodliwym i niebolesnym, można je bez szkody dla zdrowia wielokrotnie powtarzać. Podczas badania USG piersi lekarz sprawdza również okoliczne węzły chłonne tj. węzły chłonne dołu pachowego.

USG piersi pozwala wykryć zmiany o wielkości od około 3-5 mm oraz odróżnić guz nowotworowy od łagodnej torbieli. USG piersi powinno być wykonywane systematycznie, co ok. 1-2 lata i to już u młodych kobiet, czyli poczynając od wieku 16-20 lat.

Wykryte w badaniu USG zmiany gruczołu piersiowego mogą być wskazaniem do ewentualnej dalszej diagnostyki w postaci wykonania mammografii lub biopsji.

Termografia kontaktowa, czyli urządzenie BRASTER

Lekarze i naukowcy wciąż poszukują nowych metod diagnostycznych w celu skutecznego wykrywania raka piersi w jego wczesnych stadiach. Pośród nich szczególnie skuteczna wydaje się być termografia.

Od wielu lat termografia zaczęła być szeroko wykorzystywana w medycynie, jako obiecująca i nieinwazyjna metoda służąca do wykrywania wczesnych zmian chorobowych w organizmie człowieka.

Wiadomo, że nowotwory charakteryzują się istotnie wyższym tempem metabolizmu oraz tworzeniem systemu nowych naczyń krwionośnych, które zapewniają odpowiednio zwiększony dopływ krwi, który z kolei umożliwia szybki rozwój nowotworu. Im szybciej rozwija się rak, tym szybszy jest jego metabolizm, a więc zarazem wyższa musi być temperatura wokół zmiany nowotworowej. Te właśnie procesy pozwala obserwować badanie termografii kontaktowej.

Do obserwacji tego typu zjawisk wynaleziono urządzenie BRASTER. Urządzenie za pomocą ciekłokrystalicznej matrycy pozwala na dokładną rejestrację różnic temperatury na powierzchni piersi, a zarejestrowane obrazy są przesyłane do automatycznej analizy. Następnie specjalistyczne algorytmy określają, czy obrazy termiczne mogą wskazywać na występowanie zmian nowotworowych.

Przebieg badania urządzeniem BRASTER

Badanie urządzeniem BRASTER przeprowadza się w bardzo prosty sposób. Urządzenie przykłada się do gruczołu piersiowego kolejno w 3 płaszczyznach, co trwa około 15 minut. Utworzone przez urządzenie obrazy termiczne są następnie przesyłane do algorytmicznej analizy oraz opisu.

Podczas korzystania z urządzenia BRASTER nie występuje emisja jakiegokolwiek promieniowania, a samo badanie jest całkowicie niebolesne i komfortowe.

Skuteczność urządzenia BRASTER

Dzięki badaniu za pomocą urządzenia BRASTER można z wysokim prawdopodobieństwem rozpoznać występowanie zaburzeń w utkaniu gruczołu piersiowego, już na bardzo wczesnym etapie rozwoju zmiany nowotworowej (zmiany ≥ 3 mm).

Metoda badania piersi urządzeniem BRASTER ma wysoką:

 • czułość, czyli prawdopodobieństwo uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego (potwierdzenia zmian nowotworowych) u rzeczywiście chorych pacjentek (wysoka czułość oznacza przeoczenie niewielu faktycznie chorych);
 • oraz swoistość, czyli prawdopodobieństwo uzyskania ujemnego wyniku testu diagnostycznego (niewykrycia zmian nowotworowych) u rzeczywiście niechorujących pacjentek (wysoka swoistość oznacza niewiele fałszywie dodatnich wskazań).

Przeprowadzone badania kliniczne wskazują, że czułość i swoistość wykonywanych badań kształtują się na następujących poziomach w danej grupie wiekowej:

 • kobiety do 50 roku życia: czułość – 81%, swoistość – 87%;
 • kobiety powyżej 50 roku życia: czułość – 77.8%, swoistość – 62.5%.

Te same badania kliniczne wskazują również, że rozmiar i budowa piersi nie mają wpływu na czułość i swoistość wyników badania urządzeniem BRASTER.

BRASTER – dla kogo badania

Badania piersi urządzeniem BRASTER przeznaczone są dla wszystkich kobiet, w szczególności dla:

 • kobiet, które długo stosowały doustną antykoncepcję hormonalną,
 • kobiet z obciążeniem genetycznym,
 • kobiet ze zdiagnozowaną mutacją genów BRCA1 lub BRCA2,
 • kobiet chcących aktywnie dbać o swoje zdrowie.

Jak wszystkie metody diagnostyczne, także korzystanie z urządzenia BRASTER ma swoje przeciwwskazania. Badanie nie może być wykonywane w ocenie gruczołu piersiowego:

 • u kobiet w ciąży,
 • u kobiet karmiących,
 • u kobiet po zabiegu chirurgicznym w obszarze piersi,
 • u kobiet będących w trakcie leczenia onkologicznego.

Choć należy pamiętać, że żadna z wymienionych metod diagnostycznych nie ma 100% skuteczności w wykrywaniu raka piersi, to jednak pod kątem onkologicznej oceny gruczołu piersiowego wszystkie wzajemnie się uzupełniają. Wśród nich, termografia kontaktowa wykonana za pomocą urządzenia BRASTER wydaje się być nie tylko nowatorska, ale również wystarczająco czuła i swoista dla skutecznej profilaktyki raka piersi.

Zapraszamy na profilaktyczne badania piersi z wykorzystaniem urządzenia BRASTER. Badania odbędą się w sobotę, w dniach 4 oraz 18 listopada 2017 roku, w godzinach od 8:30 do 11:30. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienia się na badanie.

Zadzwoń i umów się na badanie: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

braster wrocławbadania profilaktyczne piersi wrocław
rak piersi wrocławprofilaktyka raka piersi wrocław
nowotwór piersi wrocławprofilaktyka nowotworów piersi wrocław
badania piersi wrocławtermografia piersi wrocław

Zostaw komentarz

8 − 5 =