Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny, która zajmuje się zaburzeniami i chorobami dotyczącymi naczyń krwionośnych i limfatycznych. Naczynia krwionośne to rurki, którymi płynie krew w naszym organizmie. Naczynia limfatyczne to rurki, którymi płynie limfa – płyn bogaty w białe krwinki i odpornościowe. Naczynia te są bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ dostarczają tlen i składniki odżywcze do wszystkich komórek i tkanek oraz usuwają z nich zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii.

Chirurg naczyniowy to lekarz specjalista, który ma wiedzę i umiejętności do diagnozowania i leczenia problemów związanych z naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. Chirurg naczyniowy może wykonywać zarówno zabiegi operacyjne, jak i nieoperacyjne, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Chirurg naczyniowy współpracuje z innymi lekarzami specjalistami, takimi jak kardiolog, neurolog, diabetolog czy dermatolog.

Jakie choroby leczy chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy zajmuje się szerokim zakresem chorób i dolegliwości związanych z układem naczyniowym. Niektóre z nich to:

 • Miażdżyca – to choroba polegająca na odkładaniu się tłuszczu i innych substancji na ściankach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia i utrudnienia przepływu krwi. Miażdżyca może dotyczyć różnych części ciała, np. szyi, brzucha czy nóg. Miażdżyca może powodować poważne powikłania, takie jak zawał serca, udar mózgu czy martwica kończyny.
 • Tętniak – to choroba polegająca na powstaniu worka wypełnionego krwią na ścianie naczynia krwionośnego. Tętniak może być wrodzony lub nabyty w wyniku urazu lub miażdżycy. Tętniak może pęknąć i spowodować krwotok wewnętrzny lub zakrzepicę. Tętniak może dotyczyć różnych części ciała, np. aorty, mózgu czy nerek.
 • Żylaki – to choroba polegająca na poszerzeniu i wydłużeniu żył powierzchownych, najczęściej w nogach. Żylaki powstają na skutek osłabienia lub uszkodzenia zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi. Żylaki mogą być nieestetyczne i bolesne, a także powodować obrzęki, skurcze czy owrzodzenia.
 • Choroba zakrzepowo-zatorowa – to choroba polegająca na tworzeniu się skrzepów krwi w żyłach głębokich, najczęściej w nogach. Skrzepy mogą oderwać się od ściany żyły i przemieścić się do innych części ciała, np. do płuc. Choroba zakrzepowo-zatorowa może być spowodowana przez długotrwałe unieruchomienie, uraz, operację, ciążę czy antykoncepcję hormonalną. Choroba zakrzepowo-zatorowa może powodować ból, obrzęk, zaczerwienienie czy duszność.
 • Zespół stopy cukrzycowej – to powikłanie cukrzycy polegające na uszkodzeniu naczyń krwionośnych i nerwów w stopach. Zespół stopy cukrzycowej może prowadzić do owrzodzeń, zakażeń, martwicy i amputacji. Zespół stopy cukrzycowej można zapobiegać przez odpowiednie leczenie cukrzycy, dbanie o higienę i pielęgnację stóp oraz noszenie odpowiedniego obuwia.

 

Jak wygląda wizyta u chirurga naczyniowego?

Wizyta u chirurga naczyniowego zaczyna się od wywiadu lekarskiego, w którym lekarz pyta o objawy, choroby współistniejące, leki przyjmowane i styl życia pacjenta. Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, w którym ocenia stan naczyń krwionośnych i limfatycznych poprzez oglądanie, dotykanie i słuchanie. W zależności od potrzeby lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak:

 • USG Dopplera – to badanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. USG Dopplera jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.
 • Angiografia – to badanie rentgenowskie, które pozwala na uwidocznienie naczyń krwionośnych po podaniu kontrastu dożylnego. Angiografia jest inwazyjna, wymaga znieczulenia miejscowego i niesie ryzyko powikłań.
 • Tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) – to badania obrazowe, które pozwalają na uzyskanie trójwymiarowego obrazu naczyń krwionośnych i otaczających ich tkanek. TK i MRI są nieinwazyjne, ale mogą być nieprzyjemne i hałaśliwe.

Na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i dodatkowych badań lekarz ustala diagnozę i proponuje plan leczenia. Leczenie może polegać na:

 • Leczeniu farmakologicznym – polega na podawaniu leków zmniejszających ryzyko powstawania skrzepów krwi, obniżających ciśnienie tętnicze i cholesterol, poprawiających przepływ krwi lub łagodzących objawy.
 • Leczeniu zabiegowym – polega na wykonywaniu różnych procedur mających na celu udrożnienie lub usunięcie uszkodzonych naczyń krwionośnych lub limfatycznych. Do najczęstszych zabiegów należą: angioplastyka (rozszerzenie zwężonego naczynia za pomocą balonika), stentowanie (umieszczenie sprężynki utrzymującej naczynie otwartym), endarterektomia (usunięcie blaszki miażdżycowej z naczynia), bypass (utworzenie omijającego połączenia między naczyniami), embolektomia (usunięcie zatoru z naczynia), skleroterapia (podanie środka powodującego zwłóknienie i zamknięcie żyły), laseroterapia (podgrzanie i zamknięcie żyły za pomocą lasera), flebektomia (usunięcie żyły przez małe nacięcia skóry) czy amputacja (usunięcie części lub całości kończyny).
 • Leczeniu zachowawczym – polega na stosowaniu metod nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych, które mają na celu zapobieganie lub opóźnianie postępu choroby i poprawę jakości życia pacjenta. Do leczenia zachowawczego należą m.in. zmiana stylu życia, dieta, ćwiczenia fizyczne, kompresoterapia, drenaż limfatyczny czy leczenie ran.W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta chirurg naczyniowy może zastosować jedną lub kilka metod leczenia, łącząc je ze sobą w celu uzyskania najlepszego efektu. Leczenie chirurgiczne naczyń krwionośnych i limfatycznych jest skomplikowane i niesie ryzyko powikłań, dlatego należy je wykonywać tylko w ośrodkach specjalistycznych i pod ścisłą kontrolą lekarza. Leczenie zachowawcze natomiast jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, ale wymaga od pacjenta samodyscypliny i regularności.Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo dynamicznie i oferuje coraz więcej możliwości diagnostycznych i terapeutycznych dla pacjentów z chorobami naczyń krwionośnych i limfatycznych. Jeśli masz jakiekolwiek objawy sugerujące problemy z krążeniem, nie zwlekaj i zgłoś się do chirurga naczyniowego. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większa szansa na poprawę stanu zdrowia i uniknięcie poważnych powikłań.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

chirurg naczyniowy
chirurgia
Chirurg Wrocław
naczynia krwionośne

Zostaw komentarz

16 + 3 =