Dobrodziejstwa miodu

Miód jest produktem pszczelim, który powstaje z nektaru i soków kwiatów. Zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy, antyoksydanty i związki fenolowe. Miód ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające i wzmacniające odporność.

Może pomóc w leczeniu i zapobieganiu wielu dolegliwościom, takim jak:

 • Infekcje dróg oddechowych. Miód działa jak naturalny syrop na kaszel, łagodzi podrażnione gardło i udrażnia zatoki. Pomaga także zwalczać bakterie i wirusy, które wywołują przeziębienia, grypę i zapalenie płuc. Badania wykazały, że miód jest skuteczniejszy niż niektóre leki przeciwkaszlowe.
 • Choroby układu trawiennego. Miód pomaga w odbudowie flory bakteryjnej jelit, zapobiega biegunkom i zaparciom, łagodzi zgagę i refluks. Ma także działanie ochronne na błonę śluzową żołądka i jelit, zapobiegając wrzodom i zapaleniu. Miód może także hamować rozwój bakterii Helicobacter pylori, które są odpowiedzialne za większość chorób żołądka.
 • Rany i oparzenia. Miód ma zdolność do gojenia ran, poprawiając krążenie krwi, zmniejszając obrzęk i zapobiegając infekcjom. Miód tworzy warstwę ochronną na skórze, która zapewnia odpowiednie nawilżenie i przyspiesza regenerację. Miód jest także skuteczny w leczeniu oparzeń, zmniejszając ból i ryzyko blizn.
 • Problemy skórne. Miód ma właściwości nawilżające, odżywcze i oczyszczające, które poprawiają stan i wygląd skóry. Miód może być stosowany jako maseczka, peeling lub balsam do skóry suchej, wrażliwej, trądzikowej lub dojrzałej. Miód pomaga także w leczeniu egzemy, łuszczycy, liszajów i innych chorób skóry.
 • Zaburzenia snu. Miód pomaga w zasypianiu i poprawia jakość snu, ponieważ zawiera tryptofan, który jest prekursorem hormonu melatoniny. Melatonina reguluje rytm dobowy i wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Miód także obniża poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu i może zakłócać sen.

Miód jest więc nie tylko smaczny, ale także zdrowy. Jednak nie wszystkie miody są takie same. Istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem, zapachem i właściwościami. Niektóre z nich to:

 • Miód rzepakowy – gęsty, o białym kolorze i delikatnym smaku. Jest bogaty w glukozę i fruktozę, a także w witaminę C i żelazo. Pomaga w leczeniu anemii i osłabienia organizmu.
 • Miód lipowy – miód płynny o jasnym kolorze z wyczuwalną nutą drzewa. Zawiera flawonoidy i kwasy organiczne, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Pomaga w leczeniu przeziębień, grypy, zapalenia gardła i krtani.
 • Miód akacjowy – niezbyt gęsty o kremowej barwie, bardzo słodki. Zawiera dużo fruktozy i ma niski indeks glikemiczny. Pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi i łagodzi objawy alergii.
 • Miód gryczany – ciemny miód o ostrym smaku. Zawiera dużo żelaza, magnezu, manganu i witaminy B. Pomaga w leczeniu anemii, niedokrwistości i osłabienia. Poprawia także pamięć i koncentrację.
 • Miód wrzosowy – gęsty, ciemny miód o lekko wrzosowym, lecz gorzkim smaku. Zawiera dużo białka, aminokwasów i minerałów. Pomaga w leczeniu chorób układu moczowego i prostaty. Ma także działanie antyseptyczne i przeciwreumatyczne.
 • Miód wielokwiatowy – potrafi przybierać różne barwy, od bardzo jasnej do ciemnej, herbacianej. Podobne zjawisko można zauważyć w kwestii smaku. W zależności od rodzaju smaku potrafi być łagodny, jak i bardzo mocny. Zawiera wiele składników odżywczych, zależnie od pochodzenia kwiatów. Jest uniwersalny i polecany dla każdego.
 • Miód spadziowy – bardzo gęsty miód, którego kolor może przybrać barwę nawet zieloną czy czarną. Wszystko za sprawą pszczół robiących substancję, które zbierają sok z drzew zmieszany z wydzieliną mszyc i czerwców. Jest bogaty w olejki eteryczne i żywicę, ponieważ najczęściej są to soki drzew iglastych, przez co można wyczuć w nim charakterystyczny posmak. Ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego.

Miód jest więc nie tylko smaczny, ale także zdrowy. Jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Zdrowy człowiek nie powinien przekraczać pięciu łyżek miodu dziennie. Dzieci natomiast mogą spożywać go dopiero od ukończenia pierwszego roku życia. Warto też na początku nie podawać sporych ilości miodu, ponieważ mogą wywołać reakcję alergiczną. Miód nie powinien być także podgrzewany powyżej 40 stopni Celsjusza, ponieważ traci wtedy swoje właściwości. Miód to naturalny dar natury, który warto docenić i wykorzystać dla naszego zdrowia.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

chirurg naczyniowy
chirurgia
Chirurg Wrocław
naczynia krwionośne

Zostaw komentarz

twenty − 16 =