Konsultacje nefrologa: kamica układu moczowego


Dorota Polak-Jonkisz. Nefrolog Wrocław. Nefrolog dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz, prof nadzw. UMW
nefrolog i nefrolog dziecięcy

Dorota Zielińska. Internista Wrocław. Nefrolog Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Dorota Zielińska
internista i nefrolog

Kamica układu moczowego, to stan chorobowy w przebiegu, którego dochodzi do tworzenia się w nerce lub innej części dróg moczowych, złogów zwanych potocznie kamieniami. Kamica nerkowa to bardzo bolesna przypadłość, szczególnie, kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, prowadząc do ataku kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu. Dlatego nieleczona kamica nerkowa może niestety prowadzić do rozwoju przewlekłych i poważnych chorób układu moczowego.

Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz oraz lek. Dorota Zielińska zapraszają na wizytę do Centrum Medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 16 kwietnia 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu konsultacja nefrologiczna w promocyjnej cenie zaledwie 60 zł. Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Istnieje kilka teorii powstawania kamicy układu moczowego. Kamienie najczęściej tworzą się z substancji chemicznych stanowiących prawidłowy bądź patologiczny składnik moczu. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zapadalności na to schorzenie. O częstości występowania kamicy nerkowej decydują między innymi warunki środowiskowe, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, epidemia otyłości, niedostateczna ilość spożywanych płynów, przyjmowanie niektórych leków (np. topiramat stosowany w leczeniu padaczki) lub preparatów wielowitaminowych.

Według danych z londyńskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Kamicy Układu Moczowego obniża się zdecydowanie wiek chorych, u których stwierdza się po raz pierwszy złóg. Niekiedy już u niemowląt rozpoznaje się kamicę nerkową. Do niedawna kamicę układu moczowego rozpoznawano dużo częściej u mężczyzn niż u kobiet, jednak obecnie uważa się, że te proporcje zostały już wyrównane.

W zależności od rodzaju składu chemicznego tworzącego złóg (kamień) wyróżnia się kilka typów kamicy:

 • szczawianowo-wapniową – 70-80% przypadków,
 • z kwasu moczowego – do 15% przypadków,
 • z fosforanu amonowo-magnezowego (struwit) – do 7% przypadków,
 • z apatytu węglanowego – do 6% przypadków,
 • cysty nowe, ksantynowe – zaledwie około 1 % przypadków,

Objawy kamicy układu moczowego

Początkom kamicy układu moczowego nie towarzyszą zwykle żadne objawy. Dopiero wtedy, gdy w nerkach lub przewodach moczowych zgromadzi się piasek, pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, ból staje się trudny do zniesienia, promieniuje w dół brzucha i krocza. To typowy atak kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu.

Najczęściej obserwowanymi i zgłaszanymi objawami u chorych z kamicą nerkową są:

 • ból o typie kolki (silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do pachwiny),
 • krwiomocz czy krwinkomocz.

Niekiedy występują również nudności lub wymioty. Kamicy układu moczowego może także towarzyszyć infekcja dróg moczowych. Wówczas do objawów dołączają się jeszcze: pieczenie przy mikcji oraz stany podgorączkowe.

Diagnostyka kamicy układu moczowego

Diagnostyka kamicy nerkowej oparta jest na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Do badań laboratoryjnych należy zaliczyć:

 • badanie ogólne moczu,
 • posiew moczu,
 • badania biochemiczne krwi.

Bardzo istotne jest oznaczenie w dobowej zbiórce moczu tzw. wskaźników krystalurii, które pozwalają na określenie z dużym prawdopodobieństwem rodzaju zaburzeń chemicznych sprzyjającym tworzeniu kamienia.

Badania obrazowe to przede wszystkim USG układu moczowego, które stanowi podstawę do rozpoznania kamicy czy nefrokalcynozy. Inne badania wykorzystywane w diagnostyce kamicy to: zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, urografia czy bezkontrastowa spiralna tomografia komputerowa.

Leczenie kamicy układu moczowego

Leczenie kamicy nerkowej możemy podzielić na zachowawcze oraz urologiczne (zabiegowe). Leczenie zachowawcze oparte jest na:

 • stosowaniu odpowiedniej diety polegającej na ograniczeniu składników, które stanowią potencjalny materiał chemiczny do tworzenia się złogów,
 • stosowaniu odpowiedniej podaży dobowej płynów,
 • farmakoterapii.

Leczenie zabiegowe (urologiczne) znajduje natomiast zastosowanie przy usuwaniu dużych złogów, będących niekiedy odlewem miedniczki nerkowej bądź utrudniających spływ moczu z nerki.

Zmiany w diecie

Kamica układu moczowego jest schorzeniem wyraźnie uzależnionym od codziennej diety. Statystycznie nawet w 40% przypadków kamica nerkowa jest schorzeniem nawrotowym. Bez zmian w trybie odżywiania choroba będzie niestety powracała.

Kamica szczawianowo-wapniowa spowodowana jest między innymi nadmiernym spożyciem szczawianów lub ich nasilonym wchłanianiem w przewodzie pokarmowym. W tym typie kamicy nerkowej wskazane jest, więc ograniczenie w diecie produktów bogatych w szczawiany, takich jak: kapusta włoska, kakao, herbata, czy Coca-Cola i podobne napoje.

Kamica moczanowa najczęściej spowodowana jest spożywaniem produktów bogato purynowych. Wskazane jest, więc ograniczenie w diecie podaży puryn, czyli wywarów mięsnych, tłustych ryb czy podrobów.

W każdym przypadku kamicy nerkowej i zapobieganiu jej nawrotom zawsze wskazana jest obfita podaż płynów. Najlepsze są w tym przypadku starannie dobrane wody źródlane, których w Polsce mamy akurat pod dostatkiem.


Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz oraz lek. Dorota Zielińska zapraszają na wizytę do Centrum Medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 16 kwietnia 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu konsultacja nefrologiczna w promocyjnej cenie zaledwie 60 zł.

Aby podczas wizyty lekarz nefrolog mógł dokonać prawidłowej diagnozy i zaordynować odpowiednie leczenie, potrzebne będą przynajmniej:

 • wyniki badania ogólnego moczu,
 • wyniki badania dobowej zbiórki moczu.

Jeśli nie posiadasz aktualnych wyników powyższych badań napisz lub zadzwoń do nas – przekażemy wszystkie niezbędne informacje, jak i gdzie je wykonać.

Prawdopodobnie potrzebne będzie również badanie USG układu moczowego. Możesz przynieść swoje aktualne wyniki badania USG lub wykonać je na miejscu w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

nefrolog wrocławkamica nerkowa objawy
nefrolog wrocław prywatniekamica nerkowa dieta
dobry nefrolog wrocławkamica nerkowa leczenie
nefrolog kamica nerkowakamica układu moczowego diagnostyka

Wystawiono 2 komentarze do tej aktualności

 1. Andrzej
  12 godzin temu

  Robiłem USG i dowiedziałem się, że mam piasek i mały kamień w lewej nerce. Rzeczywiście ból nie do zniesienia. Nefrolog oprócz leków kazał pić 3 litry dziennie wody “Jan”. Wiem, że to woda lecznicza. Ale w czym tkwi ta jej rewelacyjność, no i czy nie można jej zastąpić inną wodą?

  Odpowiedz
  1. CM PRZYJAŹNI Author
   11 godzin temu

   Dopiero w końcu XVII wieku naukowo zajęto się wpływem wód źródlanych na kamienie nerkowe. Włoski uczony Giorgio Baglivi odkrył wówczas lecznicze działanie wody ze źródła Fuggi w Dolinie Latinum.

   Dwa wieki później źródłem takich wód w Polsce stała się Krynica, kiedy dr Michał Zieleniewski potwierdził podobne działanie wody „Jan”. Stąd właśnie jest ona najbardziej znana i zbadana w swoim leczniczym działaniu na kamicę nerkową i dnę moczanową.

   Dziś wiemy, że podobne działanie mają wody „Józef” z Krynicy i z Wysowej, „Marysieńka” z Cieplic, oraz w mniejszym stopniu „Anna” z Żegiestowa i „Kinga” z Krościenka. Wody te są nisko- lub średniozmineralizowane. Wzmagają kurczliwość i perystaltykę mięśni gładkich dróg moczowych, co ułatwia wydalanie kamieni na zewnątrz.

   Woda „Jan” z Krynicy dodatkowo wpływa na obniżenie poziomu glukozy, jak i na podniesienie poziomu potasu oraz wapnia w surowicy krwi. Ma jednocześnie silne działanie alkalizujące zapobiegając kamicy szczawianowej.

   Oczywiście nie w każdym rodzaju kamicy nerkowej picie wody “Jan” pomaga. Niekiedy jej alkalizujące działanie może nawet zaszkodzić. W rzeczywistości wszystko zależy od składu biochemicznego kamienia, który powinien zostać zbadany. Oczywiście poza piciem wody niezbędna jest także zmiana diety oraz farmakoterapia. Jednak zapewne lekarz nie bez powodu polecił właśnie tę wodę, więc najlepiej trzymać się wszystkich jego zaleceń.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

18 − seventeen =