Odmrożenia – pierwsza pomoc

Odmrożenia to uszkodzenia tkanek spowodowane przez zbyt niską temperaturę i ograniczony dopływ krwi. Najczęściej dotyczą one palców rąk i stóp, nosa, uszu, policzków i brody. Odmrożenia mogą być nie tylko bolesne, ale także niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała odmrożenia.

Jak rozpoznać odmrożenie?

Odmrożenia dzielą się na cztery stopnie, w zależności od głębokości i nasilenia uszkodzeń. Objawy odmrożenia mogą być różne, ale najczęstsze to:

 • zmiana koloru skóry (zaczerwienienie, bladość, sinica, ciemnienie)
 • ból, pieczenie, mrowienie, swędzenie lub utrata czucia w odmrożonym miejscu
 • sztywność, twardość, obrzęk lub pęcherze na skórze
 • martwica lub samoistna amputacja części ciała w najcięższych przypadkach

Jak udzielić pierwszej pomocy przy odmrożeniach?

Jeśli podejrzewamy, że ktoś doznał odmrożenia, należy podjąć następujące kroki:

 • Przenieść poszkodowanego do ciepłego i suchego miejsca, najlepiej do pomieszczenia z temperaturą około 20°C.
 • Zdjąć z poszkodowanego mokre, zimne lub obcisłe ubranie, buty, skarpety, rękawiczki, biżuterię i inne przedmioty, które mogą utrudniać krążenie krwi.
 • Stopniowo ogrzewać odmrożone części ciała, np. przez zanurzenie w ciepłej (nie gorącej) wodzie o temperaturze około 37°C przez 15-30 minut, przykładanie ciepłych kompresów lub okładów, trzymanie pod pachami lub w dłoniach. Nie należy używać bezpośrednio źródeł ciepła, takich jak termofor, grzejnik, suszarka do włosów, ponieważ mogą one spowodować oparzenia lub zwiększyć uszkodzenia tkanek.
 • Nie pocierać, masować, drapać ani przekłuwać odmrożonych miejsc, ponieważ może to pogorszyć stan skóry i wywołać infekcję.
 • Osuszyć delikatnie odmrożone części ciała i założyć jałowe opatrunki, najlepiej z waty lub gazy, aby zapobiec otarciom i zakażeniom. Pęcherze na skórze należy zostawić nietknięte, chyba że są duże lub pękają. Wtedy należy je opatrzyć pod nadzorem lekarza.
 • Podnieść odmrożone kończyny, aby zmniejszyć obrzęk i poprawić krążenie krwi.
 • Podawać poszkodowanemu ciepłe (nie gorące) napoje, np. herbatę, kakao, bulion, aby zapobiec odwodnieniu i podnieść temperaturę ciała. Nie podawać alkoholu, kawy, herbaty z kofeiną ani leków, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na krążenie krwi i leczenie odmrożeń.
 • Zadbać o komfort i bezpieczeństwo poszkodowanego, zapewnić mu ciepłe ubranie, koc, poduszkę i wsparcie emocjonalne.
 • Skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym, aby ocenić stopień i rozległość odmrożeń i podjąć odpowiednie leczenie. Niektóre odmrożenia mogą wymagać hospitalizacji, antybiotyków, leków przeciwbólowych, surowicy przeciwtężcowej lub nawet operacji.

 

Jak zapobiegać odmrożeniom?

Aby uniknąć odmrożeń, należy przestrzegać kilku zasad, zwłaszcza w okresie zimowym i podczas przebywania na zewnątrz:

 • Ubierać się warstwowo, w ciepłe, suche i przewiewne ubranie, dopasowane do warunków pogodowych i aktywności fizycznej. Zwracać uwagę na izolację termiczną i ochronę przed wiatrem i wilgocią.
 • Chronić głowę, uszy, twarz, ręce i stopy, nosząc czapkę, szalik, rękawiczki, skarpety i buty. Wybierać materiały, które odprowadzają pot i nie przemakają, np. wełnę, polar, syntetyki. Unikać bawełny, która łatwo się nasiąka i trudno schnie.
 • Nie przebywać zbyt długo na zimnie, robić częste przerwy i ogrzewać się w ciepłym miejscu. Unikać nadmiernego pocenia się i przegrzania się, ponieważ mogą one prowadzić do utraty ciepła i odwodnienia.
 • Pamiętać o nawadnianiu organizmu, pijąc regularnie ciepłe napoje, np. herbatę, kakao, bulion. Unikać alkoholu, kawy, herbaty z kofeiną i innych napojów, które mogą zaburzać krążenie krwi i termoregulację organizmu.
 • Nie palić papierosów ani nie zażywać narkotyków, ponieważ mogą one zwężać naczynia krwionośne i zmniejszać dopływ krwi do skóry.
 • Zwracać uwagę na objawy odmrożenia i reagować na nie jak najszybciej, udzielając pierwszej pomocy lub szukając pomocy medycznej.

Odmrożenia to poważny problem, który może mieć trwałe konsekwencje dla zdrowia i życia. Dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić. Pamiętajmy, że najlepszą metodą jest unikanie zbyt długiego przebywania na zimnie i dbanie o odpowiednie ubranie i nawodnienie organizmu.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje. Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Pediatra Wrocławodwodnienie
Internista Wrocławwymioty
zatrucie pokarmowezdrowie

Zostaw komentarz

19 − 11 =