Siniaki

Siniaki – co to jest, jak powstają i jak je leczyć?

Siniaki, inaczej podbiegnięcia krwawe, to zmiany na skórze, które pojawiają się po urazach mechanicznych, takich jak uderzenie, upadek czy skręcenie. Są to plamy o różnym kolorze, od czerwonego, przez niebieski, fioletowy, aż po żółty i zielony. Siniaki powstają w wyniku pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych w skórze i tkance podskórnej i wynaczynienia krwi do okolicznych tkanek. Zwykle nie są groźne dla zdrowia, ale mogą być nieestetyczne i bolesne. Jak więc powstają siniaki, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Jak powstają siniaki?

Siniaki powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych w skórze i tkance podskórnej. Naczynia te są bardzo cienkie i delikatne, dlatego łatwo ulegają pęknięciu pod wpływem siły zewnętrznej. Krew, która wypływa z naczyń, rozlewa się w tkankach i tworzy plamę na skórze. Kolor siniaka zależy od ilości i rodzaju krwi, która się wynaczyła, oraz od stopnia rozkładu hemoglobiny, czyli barwnika krwi. Początkowo siniak ma kolor czerwony, ponieważ krew jest świeża i bogata w tlen. Z czasem kolor zmienia się na niebieski, fioletowy, zielony i żółty, ponieważ krew traci tlen i ulega rozkładowi. Siniak zanika, gdy krew jest stopniowo wchłaniana przez organizm i usuwana z miejsca urazu.

Jak zapobiegać siniakom?

Siniaki są często nieuniknione, ponieważ każdy z nas może się czasem potknąć, uderzyć czy zranić. Jednak można podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć ryzyko powstawania siniaków lub ograniczyć ich rozmiar i nasilenie. Oto kilka sposobów zapobiegania siniakom:

 • Unikaj nadmiernego narażania się na urazy, np. nosząc odpowiednie obuwie, stosując ochraniacze, zachowując ostrożność na śliskich powierzchniach.
 • Dbaj o prawidłowe odżywianie, bogate w witaminę C, K i żelazo, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych i procesu krzepnięcia krwi.
 • Unikaj przyjmowania leków, które mogą zaburzać krzepnięcie krwi, np. aspiryny, ibuprofenu, warfaryny, chyba że są one zalecone przez lekarza.
 • Unikaj nadmiernego spożycia alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko krwawienia.
 • Unikaj palenia tytoniu, które uszkadza naczynia krwionośne i zmniejsza dopływ tlenu do tkanek.

Jak leczyć siniaki?

Siniaki zwykle nie wymagają specjalnego leczenia, ponieważ same się goją w ciągu kilku dni lub tygodni. Jednak można podjąć pewne działania, aby przyspieszyć ten proces i złagodzić dolegliwości związane z siniakami, takie jak ból, obrzęk czy dyskomfort. Oto kilka sposobów leczenia siniaków:

 • Przyłóż zimny kompres do miejsca urazu jak najszybciej po jego wystąpieniu. Możesz użyć kostek lodu owiniętych w ręcznik, woreczka z mrożonymi warzywami lub specjalnego żelu chłodzącego. Zimno zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza krwawienie i obrzęk. Przykładaj kompres przez 15-20 minut, co kilka godzin, przez pierwsze 2 dni po urazie.
 • Unieś miejsce urazu ponad poziom serca, jeśli to możliwe. To zmniejsza ciśnienie krwi w naczyniach i ogranicza krwawienie i obrzęk. Unikaj też uciskania miejsca urazu, np. przez ubranie czy biżuterię.
 • Po 2 dniach od urazu zastosuj ciepły kompres lub kąpiel w ciepłej wodzie. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi, co ułatwia wchłanianie krwi i usuwanie produktów rozkładu. Przykładaj ciepły kompres przez 15-20 minut, kilka razy dziennie, aż siniak zniknie.
 • Używaj maści lub żeli na siniaki, które zawierają substancje przyspieszające gojenie, np. heparynę, arnikę, nagietek, witaminę K. Nakładaj je na skórę kilka razy dziennie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Unikaj stosowania maści na otwarte rany lub skórę podrażnioną.
 • Zażywaj leki przeciwbólowe, jeśli siniak jest bardzo bolesny. Możesz użyć paracetamolu, który jest bezpieczny dla większości ludzi. Unikaj jednak leków, które mogą zaburzać krzepnięcie krwi, np. aspiryny, ibuprofenu, chyba że są one zalecone przez lekarza.

 

Kiedy iść do lekarza z powodu siniaków?

Siniaki zwykle nie są powodem do niepokoju i nie wymagają wizyty u lekarza. Jednak w niektórych sytuacjach siniaki mogą być objawem poważniejszego problemu zdrowotnego lub wymagać specjalistycznej interwencji. Oto kilka sytuacji, w których powinieneś skonsultować się z lekarzem z powodu siniaków:

 • Jeśli siniaki pojawiają się bez powodu, bez związku z urazem lub są bardzo liczne i rozległe.
 • Jeśli siniaki są bardzo duże, bolesne, twarde lub gorące w dotyku.
 • Jeśli siniaki nie znikają po kilku tygodniach lub pojawiają się ponownie w tym samym miejscu.
 • Jeśli siniaki towarzyszą innym objawom, takim jak krwawienie z nosa, dziąseł, odbytu, pochwy, krwiomocz, krwawienie podskórne, krwotoki wewnętrzne, bladość skóry, osłabienie, zawroty głowy, duszność, bóle stawów, gorączka, utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych.
 • Jeśli siniaki występują po przyjęciu leków, które mogą wpływać na krzepnięcie krwi, np. antykoagulantów, leków przeciwzapalnych, antybiotyków, chemioterapii.
 • Jeśli siniaki występują po urazie głowy, klatki piersiowej, brzucha lub kręgosłupa, który może być związany z uszkodzeniem mózgu, płuc, serca, wątroby, śledziony lub kręgów.

W tych przypadkach siniaki mogą być objawem poważniejszego problemu zdrowotnego lub wymagać specjalistycznej interwencji. Możliwe przyczyny takich siniaków to:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi, np. hemofilia, choroba von Willebranda, niedobór witaminy K;
 • choroby autoimmunologiczne, np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół antyfosfolipidowy;
 • choroby nowotworowe, np. białaczka, chłoniak, szpiczak;
 • choroby wątroby, np. marskość, zapalenie, niewydolność;
 • choroby nerek, np. zespół nerczycowy, niewydolność;
 • zakażenia, np. sepsa, wirusowe zapalenie wątroby, malaria;
 • alergie, np. pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, anafilaksja;
 • urazy narządów wewnętrznych, np. krwiak śledziony, wątroby, nerek, mózgu.

Jeśli masz podejrzenie, że Twój siniak jest spowodowany przez którąś z tych przyczyn, niezwłocznie zgłoś się do lekarza lub na pogotowie. Nie lekceważ sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm. Lepiej dmuchać na zimne niż ryzykować poważne konsekwencje.

Podsumowanie

Siniaki to powszechne zjawisko, które zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Powstają w wyniku pęknięcia naczyń krwionośnych w skórze i tkance podskórnej po urazach mechanicznych. Zwykle znikają po kilku dniach lub tygodniach, zmieniając kolor od czerwonego do żółtego. Można im zapobiegać poprzez unikanie ryzykownych zachowań, dbanie o prawidłowe odżywianie i unikanie leków, które zaburzają krzepnięcie krwi. Można je też leczyć poprzez stosowanie zimnych i ciepłych okładów, maści lub żeli na siniaki i leków przeciwbólowych. Jednak w niektórych sytuacjach siniaki mogą być objawem poważniejszego problemu zdrowotnego lub wymagać specjalistycznej interwencji. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub na pogotowie.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

chirurg naczyniowy
chirurgia
Chirurg Wrocław
naczynia krwionośne

Zostaw komentarz

13 − 9 =