Skaleczenie stopy podczas kąpieli w jeziorze, rzece czy morzu

Skaleczenie stopy to częsty i niebezpieczny uraz, który może doprowadzić do zakażenia, krwotoku lub uszkodzenia nerwów lub ścięgien. Dlatego należy szybko i prawidłowo zareagować, aby zapobiec powikłaniom i przyspieszyć gojenie się rany.

Oto kilka kroków, które powinieneś wykonać, jeśli np. twoje dziecko skaleczy się stopę podczas kąpieli:

  1. Niezwłocznie wyprowadź dziecko z wody i uspokój je. Woda może być zanieczyszczona bakteriami lub innymi drobnoustrojami, które mogą spowodować infekcję rany. Ponadto woda może spłukać skrzep krwi i nasilić krwawienie.
  2. Zatamuj krwawienie, uciskając ranę czystym materiałem (np. chusteczką, bandażem lub kawałkiem ubrania). Jeśli rana jest głęboka lub krwawi obficie, podnieś nogę dziecka ponad poziom serca, aby zmniejszyć przepływ krwi do rany. Nie zakładaj opaski uciskowej ani nie wiąż rany sznurkiem lub gumką, ponieważ może to spowodować niedokrwienie tkanek.
  3. Oceń stan rany i zdecyduj, czy potrzebna jest pomoc lekarska. Jeśli rana jest płytka i czysta, możesz ją samodzielnie opatrzyć. Jeśli rana jest głęboka, brudna, ma nierówne brzegi lub zawiera ciało obce (np. szkiełko, kamień lub muszlę), koniecznie zgłoś się do najbliższego pogotowia lub lekarza rodzinnego. Również wtedy, gdy dziecko ma objawy zakażenia (np. gorączka, dreszcze, obrzęk, zaczerwienienie lub ropna wydzielina z rany) lub nie jest zaszczepione przeciwko tężcowi.
  4. Oczyść ranę zimną bieżącą wodą lub roztworem soli fizjologicznej (0,9%). Usuń delikatnie wszelkie widoczne zanieczyszczenia pęsetą lub gazikiem nasączonym wodą utlenioną (3%). Nie używaj spirytusu ani innych środków drażniących do dezynfekcji rany.
  5. Nałóż na ranę maść antybakteryjną (np. neomycynę) i załóż jałowy opatrunek (np. plaster lub gaza). Zmieniaj opatrunek co najmniej raz dziennie lub częściej, jeśli jest zabrudzony lub przemoczony. Nie naklejaj plastra bezpośrednio na ranę, ponieważ może to utrudnić jej oddychanie i gojenie się.
  6. Obserwuj stan rany i dziecka przez kilka dni. Jeśli rana się goi i nie ma objawów zakażenia, możesz stopniowo zmniejszać częstotliwość zmiany opatrunku i odsłaniać ranę na powietrze. Jeśli jednak rana się pogarsza lub dziecko ma objawy zakażenia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
 Obecnie najlepiej jest zakładać zarówno dzieciom, jak i samemu, specjalne obuwie do kąpieli w wodzie, które dość skutecznie chroni stopy przed skaleczeniami.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

15 − twelve =