Ultrasonografia brzucha – co warto wiedzieć

USG jamy brzusznej to badanie diagnostyczne wykorzystujące fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych i tkanek jamy brzusznej. Ten rodzaj USG jest powszechnie wykonywany w celu oceny narządów w jamie brzusznej, w tym wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony i nerek, a także aorty, głównego naczynia krwionośnego, które przenosi krew z serca do reszty ciała.

usg-centrum-medyczne-przyjazni-1

Procedura jest zwykle wykonywana przez lekarza lub wyszkolonego technika ultrasonograficznego, który nakłada przezroczysty żel na brzuch pacjenta i używa przetwornika do emitowania fal dźwiękowych i odbierania echa wytwarzanego przez fale odbijające się od narządów i tkanek. Echa są następnie przetwarzane przez komputer w celu stworzenia szczegółowych obrazów badanych narządów i tkanek.

usg-centrum-medyczne-przyjazni-2

Badanie jest nieinwazyjne i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie, dzięki czemu jest bezpieczną i dobrze tolerowaną opcją dla pacjentów w każdym wieku. Jest również przydatny do wykrywania różnych stanów i nieprawidłowości, takich jak guzy, torbiele, choroby wątroby i stany zapalne narządów jamy brzusznej.

usg-centrum-medyczne-przyjazni-3

W ramach przygotowań do USG jamy brzusznej pacjent może zostać poproszony o kilkugodzinną głodówkę przed badaniem oraz wypicie wystarczającej ilości wody do wypełnienia pęcherza. Pomaga to uzyskać wyraźniejsze obrazy narządów w górnej części brzucha. Podczas badania pacjent kładzie się na łóżku do badań, a technik przesuwa głowicę po brzuchu, aby uzyskać obrazy pod różnymi kątami.

usg-centrum-medyczne-przyjazni-4

Ogólnie rzecz biorąc, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest cennym narzędziem diagnostycznym dla lekarzy i może dostarczyć ważnych informacji na temat stanu zdrowia i funkcji narządów jamy brzusznej. Wyniki testu mogą pomóc w podjęciu decyzji o leczeniu i ukierunkowaniu dalszych badań diagnostycznych lub leczenia w razie potrzeby.

USG jamy brzusznej jest bezpieczną, bezbolesną i skuteczną metodą obrazowania narządów wewnętrznych i tkanek jamy brzusznej. Może dostarczyć cennych informacji do diagnozowania i leczenia szerokiego zakresu schorzeń i jest ważną częścią wielu ocen diagnostycznych.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

four − 1 =