Uzależnienie od produktów fast food


Joanna Polak. Dietetyk Wrocław. Psychodietetyk Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Mgr Joanna Polak
dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Zdajemy sobie sprawę, że jedzenie typu fast food jest niezdrowe, a mimo to nie możemy się powstrzymać od jego kupowania. „Śmieciowe” jedzenie uzależnia jak narkotyk. Dlaczego tak się dzieje?

Fast food jest żywnością wysoce przetworzoną, o dużym stężeniu energetycznym. Zawiera bardzo dużo cukru, tłuszczu, soli i kofeiny. Składniki takie jak np. cukier, sól i inne polepszacze są dodawane w celu wzmocnienia walorów smakowych, które wzmagają jeszcze bardziej nasz apetyty na tego typu produkty. Natomiast cenne składniki odżywcze, błonnik, witaminy i minerały, które  pierwotnie znajdują się w surowych produktach spożywczych, w trakcie obróbki zostały wyekstrahowane. Jest to żywność łatwo dostępna,  tak by każdy konsument mógł w szybki i tani sposób zaspokoić swój głód. Co więcej, dostając wszystko w jednym, dużym opakowaniu, mamy skłonność do zjedzenia całej jego zawartości.

Co więc tak uzależnia w produktach fast food?

Głównie cukier, tłuszcz i nadmierna ilość soli. Za każdym razem, gdy zapewniamy organizmowi coś, co jego zdaniem jest dla niego dobre, mózg wydziela substancje, zwane dopaminami, które odpowiadają za uczucie przyjemności. To dlatego większość ludzi lubi słodycze, a solone paluszki sprzedają się lepiej niż niesolone. Chcemy poczuć przyjemność, dlatego sięgamy po coraz to większe porcje.

Cukier jest składnikiem silnie uzależniającym, natomiast napoje gazowane działają dwa razy mocniej. Popicie zestawu fast food napojem gazowanym dziesięciokrotnie zwiększa całkowite spożycie cukru w takim posiłku. Spożywanie napojów gazowanych jest niezależnie wiązane z otyłością. Do tego osoby żywiące się fast foodem piją ich zdecydowanie więcej. Możliwe, że coraz częściej spotykane zjawisko „uzależnienia od napojów gazowanych” jest spowodowane zawartością dobrze znanej substancji uzależniającej – kofeiny.

Wykaz kilokalorii produktów typu fast food

Wykaz kilokalorii produktów typu fast food

Jedzenie bogate w cukry proste, tłuszcz oraz sól może powodować uzależnienie od jego spożywania. Wielu ludzi po prostu nie może pozbyć się tego przyzwyczajenia. Tłuszcz i sól zwiększają atrakcyjność posiłku, ale to cukier i kofeina są prawdziwą pułapką.

Jeśli chcesz się pozbyć uzależnienia od spożywania produktów typu fast food, to zapraszam na wizytę do mojego gabinetu w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI, a pomogę Ci pozbyć się tego wyjątkowo szkodliwego nawyku żywieniowego.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Stronę aktualności znajdowano między innymi po podaniu poniższych fraz:

dietadietetyka
dobry dietetyk wrocławdietetyk wrocław
dietetyk wrocław cenadieta odchudzająca
odchudzaniefast food

Zostaw komentarz

one + seventeen =