Witamina C jako pogromca wolnych rodników

Witaminę C większość kojarzy  jako składnik, który pomaga nam walczyć z przeziębieniami i infekcjami. Ale czy wiecie, że witamina C ma także inne, nie mniej istotne właściwości? Otóż witamina C jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, czyli substancji, które neutralizują wolne rodniki.

A co to takiego wolne rodniki? To niesparowane atomy lub cząsteczki, które powstają w naszym organizmie w wyniku różnych procesów metabolicznych, takich jak oddychanie, stres, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, zanieczyszczenie środowiska czy promieniowanie UV. Wolne rodniki są bardzo reaktywne i szukają brakujących elektronów, które odbierają innym cząsteczkom, np. białkom, lipidom czy DNA. W ten sposób uszkadzają strukturę i funkcję komórek, co prowadzi do ich starzenia się, degeneracji i chorób.

Wolne rodniki są więc naszymi wrogami, a witamina C jest naszym sprzymierzeńcem. Witamina C oddaje swój elektron wolnym rodnikom, tym samym je dezaktywując i chroniąc komórki przed zniszczeniem. Witamina C pomaga więc zapobiegać wielu chorobom, takim jak miażdżyca, nowotwory, cukrzyca, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Witamina C wpływa także na nasz wygląd, ponieważ bierze udział w syntezie kolagenu, który jest głównym budulcem naszej skóry, włosów i paznokci. Witamina C zapewnia nam więc młody i zdrowy wygląd.

Jak widzicie, witamina C jest niezwykle cenna dla naszego organizmu i powinniśmy dostarczać jej odpowiednią ilość. Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla dorosłych wynosi 75-100 mg, a dla dzieci 30-50 mg. Najlepszym źródłem witaminy C są świeże warzywa i owoce, zwłaszcza cytrusy, kiwi, papryka, brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, szpinak czy truskawki. Witaminę C można także przyjmować w formie suplementów diety, ale należy to robić z rozwagą i pod kontrolą lekarza, ponieważ nadmiar witaminy C może być szkodliwy. Objawami przedawkowania witaminy C mogą być biegunka, nudności, wymioty, bóle głowy, kamica nerkowa czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

Mamy nadzieję, że ten post przybliżył Wam rolę i znaczenie witaminy C w naszym organizmie. Pamiętajcie, że witamina C to nie tylko lek na przeziębienie, ale także eliksir młodości i zdrowia. Dbajcie więc o jej odpowiedni poziom i cieszcie się jej korzyściami.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

chirurg naczyniowy
chirurgia
Chirurg Wrocław
naczynia krwionośne

Zostaw komentarz

11 + nine =