Zaburzenia pracy nerek u dzieci

Nerki to niezwykle ważne organy, które odpowiadają za oczyszczanie krwi z toksyn, regulowanie ciśnienia krwi, produkcję hormonów i utrzymanie równowagi płynów i elektrolitów w organizmie. Niestety, nerki mogą być podatne na różne choroby, które mogą zaburzać ich funkcjonowanie i prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego warto znać objawy i przyczyny zaburzeń pracy nerek u dzieci, aby możliwie szybko zareagować i zapewnić im odpowiednie leczenie.

Najczęściej występującymi zaburzeniami pracy nerek u dzieci są:

  • Zespół nerczycowy – stan, w którym nerki tracą zdolność do zatrzymywania białka w krwi i wydalają je z moczem. Objawia się obrzękami na twarzy lub nogach, wysokim cholesterolem, niskim poziomem białka we krwi i skłonnością do infekcji.
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – stan zapalny kłębuszków nerkowych, czyli struktur filtrujących krew. Może być spowodowany przez infekcje bakteryjne lub wirusowe, choroby autoimmunologiczne lub czynniki genetyczne. Objawia się zmianą koloru moczu na czerwony lub brązowy, bólem brzucha i głowy, nadciśnieniem tętniczym i białkomoczem.
  • Kwasica nerkowa – stan, w którym nerki nie są w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu kwasowości krwi. Może być spowodowany przez wrodzone wady enzymatyczne, przewlekłą chorobę nerek lub nadmierne spożycie białka. Objawia się osłabieniem mięśni, zmęczeniem, nudnościami i wymiotami, kamieniami nerkowymi i opóźnieniem wzrostu.
  • Wodonercze – stan, w którym dochodzi do rozszerzenia miedniczki nerkowej i kielichów nerkowych na skutek utrudnionego odpływu moczu. Może być spowodowany przez kamienie nerkowe, zwężenie cewki moczowej lub moczowodu, torbiele nerkowe lub guzy. Objawia się bólem pleców lub brzucha, częstym oddawaniem moczu lub jego zatrzymaniem, gorączką i krwiomoczem.
  • Płodowy guz Wilmsa – nowotwór złośliwy nerki występujący głównie u dzieci poniżej 5 roku życia. Może być spowodowany przez mutacje genetyczne lub zespoły wad wrodzonych. Objawia się guzem wyczuwalnym w jamie brzusznej, krwiomoczem, nadciśnieniem tętniczym i bólem brzucha.

Zaburzenia pracy nerek u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i rozwoju. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania moczu i krwi oraz monitorować ciśnienie krwi dziecka. W przypadku podejrzenia choroby nerek należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub nefrologiem dziecięcym. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom nerek i poprawić jakość życia dziecka.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

five × 3 =