Arytmia serca


Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz. Internista Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz
Internista

Dr n. med. Elwira Metner. Kardiolog Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Elwira Metner
Kardiolog, internista

Arytmie są jednym z najczęściej występujących schorzeń kardiologicznych. Arytmia polega na zaburzeniach rytmu serca pod postacią przyspieszenia (tachykardia), zwolnienia (bradykardia), bądź też na występowaniu innych nieregularności rytmu pracy serca.

Niektóre arytmie serca, jak migotanie przedsionków, bywają bardzo groźne w skutkach. Ryzyko udaru mózgu wzrasta aż 4-5 krotnie, a ryzyko zawału serca niemal 2-3 krotnie.

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy arytmii serca, jeśli jesteś w wieku ponad 40 lat lub jeśli nigdy nie miałeś jeszcze wykonywanego EKG, to najwyższy czas na profilaktyczne badanie.

Serdecznie zapraszamy na badania i konsultacje dotyczące arytmii serca.

Zadzwoń i umów się na wizytę i badania: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

PRAWIDŁOWE TĘTNO (PULS)

Tętno, nazywane też pulsem, to falisty ruch naczyń tętniczych. Puls zależy od skurczów serca oraz elastyczności ścian tętniczych. Tętno, wraz z ciśnieniem tętniczym krwi, to dwa parametry, dzięki którym możemy wstępnie określić, czy nasze serce i układ krążenia mają się dobrze.

Aby określić czy nasz puls jest prawidłowy musimy przede wszystkim znać jego prawidłowe wartości. Wraz z wiekiem prawidłowa wartość tętna spoczynkowego spada:

 • u noworodka normą jest puls w granicach 130 do nawet 200 uderzeń na minutę;
 • u dzieci ok. 100/min;
 • u młodzieży ok. 85/min;
 • u osób dorosłych ok. 70/min;
 • u osób w wieku podeszłym już tylko 60/min.

Osoby regularnie i intensywnie oddające się ćwiczeniom fizycznym mają zwykle niższe tętno spoczynkowe (40–50 uderzeń na minutę).

Na zaburzenia rytmu serca znacząco może wpływać odwodnienie (biegunka, wymioty, upławy), zmęczenie, wszelkie używki (alkohol, tytoń, kawa) czy substancje psychoaktywne (np. dopalacze). U osób w pełni zdrowych możemy obserwować krótkotrwałe okresy przyspieszonej (ale jednak rytmicznej) pracy serca spowodowane np. wysiłkiem lub emocjami.

Uważa się, że wolniejszy puls zmniejsza się ryzyko zawału serca i udaru mózgu, ale oczywiście zbyt niski również nie jest dla nas zdrowy. Szybsze tętno bardzo często wiąże się z jednocześnie podwyższonym ciśnieniem. Puls nie powinien więc być ani zbyt szybki, ani za wolny.

ARYTMIA

Arytmia, to zaburzenie rytmu serca, czyli zakłócenie regularności jego pracy. Podczas wystąpienia arytmii pacjent odczuwa zwykle „kołatanie” serca, często towarzyszą temu duszności i uczucie niepokoju, a nawet zasłabnięcie. Nierówna i nieprawidłowa akcja serca może zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy (np. wybudzając ze snu). Niekiedy arytmia może być jednak zupełnie nieodczuwana przez chorego, choć jego serce pracuje nieprawidłowo. Arytmia może być tylko czasowa i krótkotrwała lub może utrzymywać się stale.

Przyczyną arytmii mogą być różne choroby serca, takie jak:

 • choroba niedokrwienna;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • nieprawidłowości w zastawkach serca;
 • oraz wiele innych schorzeń poza sercowych, takich jak np. niedoczynność i nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, okres menopauzy, andropauzy, toczeń, przedawkowanie leków (np. glikozydy naparstnicy, efedryna), a także zaburzenia elektrolitowe (np. niedobór magnezu, potasu).

Ryzyko wystąpienia arytmii rośnie znacząco wraz z wiekiem pacjenta oraz wraz ze współistnieniem innych chorób przewlekłych.

Niekiedy arytmia może być niewinnym zaburzeniem niewpływającym na stan naszego zdrowia i samopoczucia, jak na przykład pojedyncze skurcze dodatkowe i nie wymagać diagnostyki i leczenia. Często jest to jednak poważna i groźna dla zdrowia i życia choroba.

MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW

Do najgroźniejszych typów arytmii należy migotanie przedsionków. Jeśli pacjent nie odczuwał wcześniej żadnych dolegliwości i nie podlegał leczeniu, to często pierwszym objawem migotania przedsionków może niestety być groźny i brzemienny w skutki udar mózgu.

Migotanie przedsionków polega na bardzo szybkich i nieregularnych skurczach przedsionków serca (nawet 350–700/min). Wskutek tego krew zalega w sercu tworząc warunki do tworzenia się skrzepów. Ten z kolei wraz z krwią mogą zawędrować do naczyń w mózgu i zatykając je spowodować niedokrwienie i martwicę, czyli typowy udar niedokrwienny mózgu.

Trwające przewlekle migotanie przedsionków zmusza serce do intensywniejszej pracy ze względu na niedotlenienie organizmu. Może to w efekcie prowadzić do niewydolności serca, a z kolei niedotlenienie organizmu może skutkować nieodwracalnymi zmianami (np. może doprowadzić do otępienia).

Migotanie przedsionków bywa naprawdę groźne:

 • 4-5 krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu,
 • oraz niemal 2-3 krotnie zawału serca.

Poza wymienionymi już wcześniej przyczynami arytmii, zbyt szybkie i nieregularne skurcze przedsionków serca pojawiają się także często u pacjentów po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego, czyli po założeniu tzw. „by-passów”.

OBJAWY, DIAGNOSTYKA i LECZENIE ARYTMII

Objawy arytmii są najczęściej bardzo niesymptomatyczne (mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń), a należą do nich między innymi:

 • przyspieszone lub galopujące bicie serca,
 • uczucie kołatania lub łomotania w sercu,
 • napadowe poty,
 • zmniejszenie tolerancji wysiłku,
 • duszności,
 • zmęczenie,
 • zawroty głowy i omdlenia.

Tu jeszcze raz należy przypomnieć, że u wielu pacjentów arytmie przebiegają zupełnie bezobjawowo, czyli pacjent można sobie zupełnie nie zdawać sprawy z choroby.

W rozpoznaniu arytmii, także migotania przedsionków, pomóc może większość ciśnieniomierzy dostępnych na rynku. Jeśli podczas pomiaru ciśnienia i pulsu urządzenie wykryje arytmię, to ostrzeże o tym pokazując odpowiednią ikonę na wyświetlaczu. Pomóc mogą także używane przez nas na co dzień smartfony i smartwatche. Przez ostatnich kilka w tych urządzeniach znacząco poprawiła się dokładność optycznego pomiaru pulsu, a także skuteczność algorytmów używanych w aplikacjach wykrywających arytmie.

Oczywiście nic nie zastąpi wizyty u lekarza i przeprowadzenia profesjonalnych badań medycznych. Diagnostyka arytmii to przede wszystkim badanie EKG (także metodą Holtera) oraz USG serca („echo serca”).

Analizując elektrokardiogram lekarz wykryje nieprawidłowości pracy serca, także te, które mogą być zupełnie nieodczuwalne dla pacjenta. Badanie USG serca („echo serca”) pozwoli z kolei na określenie przez lekarza zmian czynnościowo-anatomicznych mięśnia sercowego.

Po wywiadzie i wykonaniu diagnostyki, uwzględniając także inne schorzenia pacjenta, lekarz zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej będą to leki normalizujące częstotliwość rytmu serca oraz ewentualnie leki hamujące krzepnięcie krwi. Taka farmakoterapia ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia jednych z najgroźniejszych powikłań migotania przedsionków jakimi są zawal serca i udar mózgu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest oczywiście skuteczna profilaktyka. Jak w przypadku wielu innych chorób, tak również dla uniknięcia arytmii najlepsza jest zdrowa dieta oraz regularna ale umiarkowana, dostosowana do wieku i możliwości, aktywność fizyczna.

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy arytmii serca, jeśli jesteś w wieku ponad 40 lat lub jeśli nigdy nie miałeś jeszcze wykonywanego EKG, to najwyższy czas na profilaktyczne badanie.

Serdecznie zapraszamy na badania i konsultacje dotyczące arytmii serca.

Zadzwoń i umów się na wizytę i badania: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

kardiolog wrocławleczenie arytmii serca wrocław
internista wrocławleczenie migotania przedsionków wrocław
EKG wrocławleczenie chorób serca wrocław
USG serca wrocławprofilaktyka chorób serca

Zostaw komentarz

4 + eleven =