Grypa i przeziębienie


Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz. Internista Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz
Internista

Lek. Leopold Rehan. Internista Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Leopold Rehan
Internista

Lek. Paweł Stępniewski. Internista Wrocław. USG Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Paweł Stępniewski
Internista

Lek. Dorota Zielińska. Internista Wrocław. Nefrolog Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Dorota Zielińska
Internista, Nefrolog

Lek. Monika Karlikowska-Skwarnik. Pediatra Wrocław. Lekarz chorób zakaźnych Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Monika Karlikowska-Skwarnik
Pediatra, Lekarz chorób zakaźnych

Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek. Ginekolog. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek
Ginekolog

Dr n. med. Krzysztof Filipiuk. Ginekolog. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Krzysztof Filipiuk
Ginekolog

Z bieżących danych PZH wynika, że w Polsce w tym roku do połowy lutego zarejestrowano już ok. 3 miliony przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne. Średnio dziennie przybywa aż ponad 80 tys. chorych. W tym samym okresie już prawie 9 tys. chorych wymagało z tego powodu hospitalizacji. Odnotowano też niestety pierwsze 4 przypadki zgonu z powodu grypy i jej powikłań.

W Polsce najwięcej zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne występuje zwykle w lutym oraz marcu. Jeśli zatem liczba zachorowań na grypę i choroby grypopodobne będzie się nadal utrzymywać na tak wysokim poziomie, to ten sezon może się okazać rekordowy.

Jeśli już zachorujemy na grypę lub grypopodobne przeziębienie to nie warto tego zlekceważyć. Im wcześniej zaczniemy właściwie leczyć te choroby, tym szybciej wrócimy do zdrowia i codziennej aktywności.

W razie zachorowania na grypę lub przeziębienie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji naszych lekarzy.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Grypa jest ostrym zakażeniem układu oddechowego wywoływanym przez wirusy grypy. Do najgroźniejszych należą wirusy grypy typu A (np. wirus grypy A H1N1). Grypa jest poważną chorobą zakaźną, często zupełnie niesłusznie utożsamianą z przeziębieniem.

Przeziębienie, choroba grypopodobna, jest bardzo powszechnie występującym zakażeniem wirusowym górnych dróg oddechowych, przede wszystkim nosa i gardła, wywoływanym zwykle przez rinowirusy (rhinovirus) i koronawirusy (coronavirus).

ROZPOZNANIE GRYPY I PRZEZIĘBIENIA

W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia, grypa jest bardzo groźną chorobą i co jakiś czas zbiera swoje śmiertelne żniwo. Największa pandemia grypy „hiszpanki” w latach 1918–1919 dotknęła 500 mln ludzi (1/3 populacji ówczesnego świata), łącznie zmarło wówczas 50-100 milionów osób (3-5% populacji). Ostatnia pandemia grypy wystąpiła w latach 2009–2010, z jej powodu zmarło 100–400 tys. osób, a za sprawą powikłań kolejne 50–180 tys. osób.

Objawy przeziębienia pojawiają się dość powoli w odróżnieniu od objawów grypy, które są zwykle bardzo gwałtowne. Grypa dosłownie „zwala nas z nóg” i powoduje, że nie jesteśmy zdolni do pracy, czy nawet do wykonywania najprostszych czynności dnia codziennego. Szybko pojawia się wysoka gorączka, często powyżej 39 stopni Celsjusza, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, brak apetytu, poczucie ogólnego rozbicia; czasem może także wystąpić suchy kaszel z bólem w klatce piersiowej oraz katar. Grypie można i warto zapobiegać za pomocą szczepień, dostępne są też leki przeciwwirusowe, które hamują namnażanie wirusa.

Jeśli czujesz piorunujące działanie choroby, masz informacje o panującej epidemii grypy oraz o wysokiej zjadliwości aktualnego wirusa grypy, to najlepiej nie zwlekaj i bezzwłocznie zgłoś się do lekarza.

Ponieważ objawy grypy są bardzo niecharakterystyczne, to często trudno odróżnić ją od innych zakażeń wirusowych układu oddechowego, takich jak przeziębienie.

Objawy przeziębienia to kaszel, bóle gardła i wysięk z nosa, który początkowo jest wodnisty, a następnie staje się gęsty i zabarwiony na zielono lub żółto. Przeziębienia najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym i zwykle ustępują w ciągu 7-10 dni. Czasem kaszel wynikły z podrażnienia oskrzeli może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Przeziębienia są najczęstszymi chorobami zakaźnymi ludzi i w przeciwieństwie do grypy zwykle nie prowadzą do rozwoju poważnych powikłań. Nie ma niestety możliwości zabezpieczenia się przed nimi szczepieniem, a leczenie jest jedynie objawowe.

LECZENIE GRYPY I PRZEZIĘBIENIA

Ponieważ najczęściej nie wiemy z jakim wirusem mamy do czynienia, czy jest to grypa i jaki rodzaj jej wirusa, czy też tylko zwykłe grypopodobne przeziębienie, dlatego zawsze powinniśmy do tego typu infekcji wirusowych podchodzić poważne.

Z chwilą wystąpienia objawów powinniśmy bezwzględnie pozostać w łóżku. Należy zacząć przyjmować środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz witaminy, w tym szczególnie duże dawki witaminy C, a także wypijać zwiększoną ilość ciepłych płynów. Ludzie młodzi i ogólnie w dobrym stanie zdrowia, mogą „wyleżeć” chorobę w domu i samodzielnie zwalczyć infekcję.

Jeśli po kilku dniach stosowania powyższych zaleceń, samopoczucie pacjenta wyraźnie się nie poprawi, a do tego pojawią kolejne objawy takie jak nasilenie kaszlu, duszność, ból gardła, ból ucha, nawrót gorączki, to koniecznie trzeba będzie się zgłosić na pilną konsultację do lekarza.

Z pomocy lekarskiej, i to już od wystąpienia pierwszych objawów grypy czy przeziębienia, bezwzględnie powinni skorzystać:

 • małe dzieci, szczególnie do 1 roku życia;
 • kobiety w ciąży;
 • osoby starsze;
 • osoby obciążone rożnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, cukrzyca, wada serca, przewlekła niewydolność krążenia, przewlekła niewydolność nerek czy wątroby.

GRYPA I PRZEZIĘBIENIE W CIĄŻY

Grypa jak i inne infekcje wirusowe są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży: zarówno dla przyszłej matki, jaki i dla dziecka. Im wcześniejszy okres ciąży, tym następstwa zachorowania bywają bardziej groźne w skutkach.

W pierwszych trzech miesiącach ciąży kontakt z wirusem grypy, nawet bez ewidentnych objawów chorobowych, często prowadzi do wystąpienia ciężkich wady rozwojowych centralnego układu nerwowego u płodu, np. do wodogłowia. Zachorowanie na grypę z wysoką gorączką w drugim lub trzecim trymestrze ciąży może powodować schizofrenię u dziecka, przyczyniać się do wystąpienia wad wrodzonych, a nawet prowadzić do wewnątrzłonowego obumarcia płodu. Ponadto wszelkie infekcje wirusowe w tym okresie ciąży są odpowiedzialne za zmniejszenie masy urodzeniowej płodu oraz zwiększenie prawdopodobieństwa przedwczesnego porodu.

Kobiety ciężarne nie powinny podejmować samodzielnego leczenia i niekontrolowanego przyjmowania leków np. przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych. Dlatego w przypadku infekcji konieczna jest opieka lekarska zarówno nad przyszłą mamą jak i dobrostanem płodu.

PROFILAKTYKA GRYPY I PRZEZIĘBIĘNIA

Jak w przypadku wszystkich chorób, tak i w przypadku grypy czy częstych przeziębień najlepsza jest skuteczna profilaktyka. Należy więc skorzystać z kilku prostych profilaktycznych zaleceń:

 • dobrze i zdrowo się odżywiać;
 • dbać o odpowiednią ilość snu;
 • ubierać się stosownie do temperatury otoczenia, nie przegrzewać szczególnie dzieci;
 • wietrzyć często pomieszczenia, w których przebywamy;
 • zażywać systematycznie ruchu na świeżym powietrzu i to o każdej porze roku;
 • w okresie wzmożonych zachorowań unikać przebywania w zaludnionych pomieszczeniach takich jak kina, teatry, duże sklepy, hale sportowe, itp.

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, dobrze jest korzystać z sauny, przez co można przyzwyczaić organizm do zmian temperatury. Jeśli z różnych powodów nie możemy korzystać z sauny, to można stosować naprzemiennie ciepłe i zimne natryski, które również działają uodparniająco.

Najistotniejszą formą profilaktyki grypyszczepienia ochronne, które są najbardziej wskazane dla osób powyżej 50 roku życia, osób narażonych na kontakty z dużą ilością ludzi (np. sprzedawcy, lekarze, pielęgniarki, itp.) oraz dla wszystkich cierpiących na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych i układu krążenia. Szczepienia są również wskazane u kobiet, które planują zajście w ciążę. Zaszczepienie się przeciw grypie może całkowicie uchronić przed zachorowaniem, a w przypadku zachorowania znacznie złagodzić jego objawy a przede wszystkim zmniejszyć ilość i nasilenie potencjalnych powikłań.

Akcje przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko grypie rozpoczynają się już z końcem sierpnia, kiedy praktycznie zachorowań jeszcze nie ma, ale zaszczepić można się nawet późną zimą. Należy pamiętać, że aby zachować odporność, szczepienie powinno odbyć się co roku. Ostatecznie jednak o celowości, wskazaniach i przeciwwskazaniach do szczepień decyduje lekarz.


Jeśli już zachorujemy na grypę lub grypopodobne przeziębienie to nie warto tego zlekceważyć. Im wcześniej zaczniemy właściwie leczyć te choroby, tym szybciej wrócimy do zdrowia i codziennej aktywności.

W razie zachorowania na grypę lub przeziębienie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji naszych lekarzy.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

internista wrocławrozpoznanie grypy
pediatra wrocławleczenie grypy wrocław
lekarz chorób zakaźnych wrocławpowikłania grypy
ginekolog wrocławgrypa w ciąży

Zostaw komentarz

3 × 1 =