Badanie Holtera

Badanie Holtera to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na monitorowanie pracy serca przez 24 lub 48 godzin. Jest to szczególnie przydatne w wykrywaniu zaburzeń rytmu serca, niedotlenienia serca, czy innych chorób kardiologicznych, które mogą być przyczyną omdleń, duszności, czy bólu w klatce piersiowej.

Badanie Holtera jest zalecane osobom, które mają podejrzenie lub objawy takich problemów, a także osobom, które znajdują się w grupie ryzyka, np. po 45 roku życia, z nadciśnieniem, cukrzycą czy chorobami tarczycy. Jak przebiega badanie Holtera i jak się do niego przygotować?

Przygotowanie do badania Holtera jest proste i nie wymaga specjalnych ograniczeń. Nie trzeba być na czczo, ani rezygnować z leków, chyba że lekarz zaleci inaczej. Należy jednak unikać kofeiny, alkoholu i palenia papierosów na co najmniej 24 godziny przed badaniem, ponieważ mogą one wpływać na pracę serca. Przed badaniem należy również dokładnie umyć i wysuszyć klatkę piersiową, aby usunąć tłuszcz i pot, które mogą utrudniać przyczepienie elektrod. Panowie ze względu na większe owłosienie na klatce piersiowej mogą zostać poproszeni o usunięcie włosów golarką.

Badanie Holtera polega na podłączeniu do klatki piersiowej pacjenta małego, przenośnego urządzenia, które rejestruje impulsy elektryczne serca przez cały czas trwania badania. Urządzenie jest przypięte do pasa lub noszone na szyi, a elektrody są przyklejone do skóry za pomocą specjalnego kleju lub plastrów. Badanie jest bezbolesne i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Pacjent może prowadzić normalną aktywność fizyczną i spożywać posiłki, z wyjątkiem ćwiczeń intensywnych, kąpieli czy kontaktu z urządzeniami elektrycznymi, które mogą zakłócać sygnał.

Podczas badania pacjent musi prowadzić dzienniczek, w którym zapisuje godzinę i rodzaj wykonywanej czynności, a także ewentualne dolegliwości, takie jak ból, kołatanie czy omdlenie. Po zakończeniu badania pacjent zwraca urządzenie i dzienniczek lekarzowi, który analizuje i interpretuje wyniki.

To badanie jest bardzo dokładną i wiarygodną metodą diagnostyczną, która pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w pracy serca, które mogą być niezauważalne podczas standardowego badania EKG. Dzięki temu można zapobiec lub leczyć poważne choroby serca, które mogą zagrażać życiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące swojego serca, nie zwlekaj i umów się na badanie Holtera. To proste, bezpieczne i skuteczne badanie, które może uratować Ci życie.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje. Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Pediatra Wrocławodwodnienie
Internista Wrocławwymioty
zatrucie pokarmowezdrowie