Bezpłatne badania prostaty dla mężczyzn w wieku 50+


Lek. Przemysław Otlewski. Urolog Wrocław. Chirurg Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Przemysław Otlewski
lekarz specjalista urolog i chirurg

Wszystkich mężczyzn po 50 roku życia serdecznie zapraszamy na bezpłatne konsultacje urologiczne dotyczące prostaty. Badania odbędą się w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI w dniu 7 listopada 2015 roku, w sobotę, w godzinach od 9:00 do 12:00.

Aby skorzystać z bezpłatnej konsultacji urologicznej dotyczącej prostaty konieczne jest wykonanie również badania poziomu markerów PSA, które w naszej przychodni kosztuje 30 zł. Prosimy o wcześniejsze umówienie się, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

Kiedy zrobić pierwsze badania prostaty

Począwszy od 50 roku życia, a nawet już po 40, mężczyźni powinni raz w roku poddawać się profilaktycznemu badaniu prostaty, które będzie wykonane przez urologa lub ewentualnie lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zorientuje się, czy Twój gruczoł krokowy jest prawidłowej wielkości, czy też zaczął się już powiększać. Nie warto czekać aż prostata zacznie Cię gonić co chwilę do toalety.

W przypadku, gdy prostata jest powiększona lub ojciec mężczyzny albo bracia mieli raka prostaty, to już po czterdziestce powinno się pierwszy raz zrobić badanie krwi na oznaczenie poziomu markerów PSA, które pomoże we wczesnej diagnozie raka prostaty. Jeżeli nie ma takich wskazań pierwsze badanie należy wykonać najpóźniej po 50 roku życia.

Najlepiej więc zacząć wykonywać badania profilaktyczne dotyczące prostaty już po czterdziestce, bo problemy z prostatą mają niestety coraz młodsi mężczyźni. Aby uniknąć ich nasilenia wystarczy raz w roku odwiedzić urologa, by odpowiednio wcześnie rozpocząć skuteczne leczenie.

 

Czym jest prostata?

Prostata, zwana inaczej gruczołem krokowym lub sterczem, należy do męskiego układu płciowego. Wielkością przypomina kasztana i położona jest dookoła cewki moczowej bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Prostata produkuje wydzielinę, która jest ważnym składnikiem nasienia. Powiększanie się stercza jest objawem zaburzeń hormonalnych okresu przekwitania (andropauzy) u mężczyzn. Niewielu z nas ma świadomość, że nasz organizm produkuje także hormony żeńskie – estrogeny. Po około 50 roku życia zaczyna się spadek produkcji testosteronu u mężczyzn. Jednocześnie zostaje utrzymane wydzielanie estrogenów przez nadnercza. Zmiana proporcji ilościowych pomiędzy estrogenami a testosteronem, którego poziom obniża się, wpływa na powiększenie gruczołu krokowego.

 

Przerost czy rozrost?

Pojęcie przerost prostaty jest z histopatologicznego punktu widzenia pojęciem nieprawidłowym. Przerost (łac. hypertrophia) oznacza powiększenie tkanki lub narządu na skutek powiększenia poszczególnych komórek, bez zwiększenia ich liczby. Natomiast rozrost (łac. hyperplasia) zupełnie odwrotnie – powiększenie tkanki lub narządu na skutek zwiększenia liczby komórek, czego przykładem jest omawiany właśnie rozrost gruczołu krokowego.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (łac. hyperplasia prostatae, ang. BPH – Benign Prostatic Hyperplasia) – jest związany głównie z rozrostem komórek gruczołowych i podścieliska gruczołu krokowego, w mniejszym stopniu z przerostem komórek (stąd niejednoznaczne nazewnictwo), powodująca zwężenie drogi odpływu moczu. Uważa się, że występuje u 50% mężczyzn w wieku powyżej 50 roku życia i z wiekiem częstość jej występowania wzrasta z różnym nasileniem aż do 95% mężczyzn w wieku 70+.

Nawet łagodny rozrost prostaty wymaga leczenia. Warto wcześnie skonsultować się z lekarzem, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

 

Objawy chorób prostaty

Objawy z podrażnienia:

 • częstomocz- odstępy czasu pomiędzy oddawaniem moczu mniejsze niż 2,5-3 godziny,
 • nykturia (przymusowe oddawanie moczu w nocy),
 • silne nagłe parcia na mocz,
 • niemożność powstrzymania oddawania moczu (mikcji),
 • ból w trakcie mikcji.

Objawy „przeszkody pod pęcherzem”:

 • trudność w rozpoczęciu mikcji,
 • słaby strumień moczu,
 • dłuższy czas mikcji,
 • przerwany wyciek moczu,
 • wykapywanie moczu po zakończeniu mikcji,
 • zatrzymanie moczu.

Podobne objawy pojawiają się także w przypadku raka gruczołu krokowego i raka pęcherza moczowego. Celem weryfikacji i postawienia trafnej diagnozy konieczna jest konsultacja z lekarzem urologiem.

 

Mechanizm chorób prostaty (etiopatogeneza)

Łagodny przerost prostaty blokuje odpływ moczu przez cewkę moczową. Komórki prostaty stopniowo rozmnażają się. Nowo powstała masa komórkowa uciska cewkę moczową. W miarę zwężania się cewki moczowej pacjenci coraz częściej muszą silniej napierać, aby usunąć mocz z organizmu. Robią to z napinaniem mięśni brzucha. Z czasem mięsień pęcherza staje się coraz silniejszy i nadwrażliwy. Pojawia się parcie na pęcherz nawet przy niewielkiej ilości moczu, stąd częsta potrzeba oddawania moczu. Ostatecznie, mięsień pęcherza nie jest w stanie poradzić sobie ze zwężoną cewką moczową i pęcherz nie zostaje w pełni opróżniony.

Jeśli pęcherz nie zostaje opróżniony w całości, wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych.  Z czasem mogą pojawić się kamienie w pęcherzu, krew w moczu, nietrzymanie moczu i niezdolność do oddawania moczu (całkowite zatrzymanie moczu).

Nagła i zupełna niemożność opróżnienia pęcherza to stan, w którym należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ choremu grozi uszkodzenie pęcherza lub nerek.

Objawy rozrostu prostaty nie wyglądają tak samo u wszystkich mężczyzn dotkniętych tą dolegliwością. Jednak nie należy ignorować pierwszych problemów z prostatą.

 

Diagnostyka chorób prostaty

 • badanie per rectum (ang. DRE – digital rectal examination) – pozwala na przesiewową ocenę kształtu, twardości, wielkości, elastyczności, brzegów, obecności struktur anatomicznych tj. rowka międzypłatowego, obecności patologicznych struktur, np. guzów;
 • obserwacja (ang. watchful waiting) z regularną diagnostyką laboratoryjną.

Bez mocno wyrażonych objawów oraz przy braku ryzyka rozwoju raka gruczołu krokowego obowiązuje obserwacja urologiczna z wykonywaniem powyższych badań i dodatkowo oznaczanie:

 • PSA (ang. Prostatic Specific Antigen) – z normą do 4 ng/ml;
 • transrektalna biopsja gruczołu krokowego z następczą oceną histopatologiczną pobranego materiału według skali Gleasona oceniającej cechy architektoniki uzyskanych komórek, gorsze rokowanie przy wyższych stopniach skali Gleasona;
 • USG przezbrzuszne – pozwala na ocenę pęcherza moczowego;
 • TRUS (ang. TransRectal UltraSound) umożliwia o wiele dokładniejszą ocenę struktury i wielkości narządu;
 • uroflowmetria, czyli badanie strumienia moczu, które pozwala ocenić parametry:
   • objętość oddanego moczu,
   • maksymalny przepływ cewkowy,
   • średni przepływ przez cewkę moczową,
   • z uwagi, że wyniki badania można przedstawić w postaci graficznej, ocenia się także kształt krzywej mikcyjnej,
   • jako wartości prawidłowe przyjmuje się, że strumień moczu powinien być większy niż 15ml/s.

 

Leczenie chorób prostaty

Nasi lekarze stosują leczenie zgodne z najnowszymi standardami urologii. Przeważnie są to leki działające na zasadzie zmniejszania prostaty z zahamowaniem jej wzrostu, pozytywnie wpływające na prostatę. Skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko.

 • leczenie farmakologiczne;
 • leki blokujące receptor α-1-adrenergiczny w dnie pęcherza moczowego, cewce moczowej i podścielisku prostaty, powodując rozkurcz mięśni i poprawę możliwości odpływu moczu;
 • leki hormonalne blokujące 5-α-reduktazę (zahamowanie konwersji testosteronu w dihydrotestosteron);
 • leki roślinne (działają tylko w przypadku niewielkiego zaawansowania choroby):
  • wyciąg z kory śliwy afrykańskiej (łac. Pygenum afrivcanum),
  • wyciąg z nasion dyni (łac. Cucurbita pepo);
 • leczenie operacyjne:
  • TURP (ang. TransUrethral Resection of the Prostate), czyli przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego,
  • operacyjne wyłuszczenie gruczolaka poprzez dostęp śródpęcherzowy,
  • metoda laserowa VLAP – Visual Laser Ablation of the Prostate.

 

Rak gruczołu krokowego (stercza, prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 10% mężczyzn z rozpoznanym powiększeniem prostaty. Jest przyczyną aż 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.

Według badań histologicznych najczęściej jest gruczolakorakiem (powyżej 75% przypadków) i częstość jego występowania zwiększa się z wiekiem, i tak u mężczyzn po 75 roku życia stwierdza się go w badaniach sekcyjnych w 80–90% przypadków, w większości jednak są to przypadki tak zwanego raka utajonego, który nie powoduje poważnych implikacji klinicznych i nie był przyczyną zgonu. W zdecydowanej większości przypadków rak prostaty jest silnie hormonozależny. Wzrost nowotworu pobudzają androgeny (ściślej testosteron i 5α-dihydrotestosteron).

 

Przebieg kliniczny choroby nowotworowej prostaty

Początkowo nowotwór przez wiele lat pozostaje bezobjawowy. Uważa się, że w 3/4 przypadków jego rozwój rozpoczyna się w strefie obwodowej gruczołu krokowego. Jest ona dostępna w trakcie badania per rectum lub w USG transrektalnym. W miarę powiększania swojej objętości, powoduje objawy uciskowe sugerujące objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, takie jak częstomocz, utrudnienie oddawania moczu i słaby strumień moczu, nagłe uczucie parcia na mocz i konieczność pilnego jego oddania. U mężczyzn poniżej 55 roku życia rak może się rozwijać bez ewidentnych cech przerostu gruczołu, czyli praktycznie bezobjawowo. W dalszym rozwoju przekracza barierę torebki narządu naciekając otaczające tkanki: pęcherzyki nasienne, moczowody oraz tkanki miękkie i kości miednicy małej.

Rak gruczołu krokowego daje przerzuty poprzez:

 • naczynia krwionośne – do kości: kręgosłupa, miednicy, mostka, żeber, górne części kości udowych oraz do narządów miąższowych, tj. wątroba, płuco, mózg;
 • naczynia chłonne – do otaczających węzłów chłonnych biodrowych, pachwinowych, a następnie okołoaortalnych.

 

Diagnostyka choroby nowotworowej prostaty

Diagnostyka raka gruczołu krokowego jest taka sama jak w przypadku łagodnego rozrostu prostaty. Poddając się podstawowym badaniom proponowanym w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI, diagnozujesz całościowo stan zdrowia swojej prostaty, a tym samym otrzymasz wyczerpującą odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.