BEZPŁATNE badania stężenia kwasu moczowego


Internista Wrocław. Małgorzata Szela-Szumielewicz. Lekarz specjalista chorób wewnętrznych (internista). Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz
Internista

INTERNISTA WROCŁAW - Lek. Paweł Stępniewski. Choroby reumatyczne oraz tętnic i żył (angiologia). np. miażdżyca. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Paweł Stępniewski
Internista

Lek. Maciej Dejnek. Ortopeda Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Maciej Dejnek
Ortopeda

Lek. Bartosz Kopczyński. Ortopeda Wrocław. Ortopeda dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Bartosz Kopczyński
Ortopeda / Ortopeda dziecięcy

NEFROLOG DZIECIĘCY WROCŁAW. Dorota Polak-Jonkisz. Lekarz specjalista nefrolog, nefrolog dziecięcy i pediatra. Choroby nerek. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz, prof. nadzw. UMW
Nefrolog / Nefrolog dziecięcy / Pediatra

KARDIOLOG WROCŁAW. Dr n. med. Elwira Metner. Choroby sercowo-naczyniowe, USG serca, EKG, nadciśnienie, niedokrwienie. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Elwira Metner
Kardiolog / Internista

Nefrolog Wrocław. Dorota Zielińska. Lekarz specjalista internista i nefrolog. Choroby nerek. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Dorota Zielińska
Nefrolog / Internista

Od dawna jesteśmy przyzwyczajeni do wykonywania różnych okresowych badań profilaktycznych. Robimy morfologię krwi, badamy poziom cukru we krwi, OB, sprawdzamy poziomy „dobrego” i „złego” cholesterolu oraz trójglicerydów, określamy poziom cukru we krwi, wykonujemy ogólne badanie moczu, mierzymy ciśnienie krwi, itp. W katalogu tych profilaktycznych badań powinno się również znaleźć stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi.

Hiperurykemia, czyli zbyt wysoki poziom kwasu moczowego, przebiega często zupełnie bezobjawowo, a jest istotnym czynnikiem znacząco zwiększającym ryzyko chorób serca i układu krwionośnego oraz wielu innych schorzeń. Dlatego do katalogu podstawowych badań profilaktycznych koniecznie powinniśmy dołączyć oznaczenie stężenia kwasu moczowego.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne badania stężenia kwasu moczowego we krwi wraz z konsultacją lekarską w piątek, 25 październik 2019 roku, w godzinach od 15 do 18.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację: tel. 71 300 12 72, 71 300 12 73


KWAS MOCZOWY – SKĄD SIĘ BIERZE W ORGANIZMIE

Kwas moczowy – jeden z końcowych produktów przemiany materii – jest organicznym związkiem chemicznym będącym pochodną metabolizmu puryn (zasad azotowych, które budują DNA). Tworzy białe kryształy trudno rozpuszczalne w wodzie, jest to naturalny końcowy produkt rozpadu tkanek organizmu oraz pożywienia, w dużym procencie z protein, czyli białek.

Kwas moczowy musi zostać wydalony z organizmu, ponieważ nie ulega już dalszym przekształceniom. Jest wydalany przez nerki z moczem (ok. 70%), jak również w mniejszych ilościach przez jelita, wraz z kałem (ok 30%). W ciągu doby z moczem wydalane jest około 500-700 mg kwasu moczowego.


HIPERURYKEMIA – PODWYŻSZONE STĘŻENIE KWASU MOCZOWEGO

O hiperurykemii mówimy, kiedy stężenie kwasu moczowego we krwi przekracza dla kobiet 6 mg/dl, a dla mężczyzn 6,8 mg/dl. Podwyższone stężenie kwas moczowego w surowicy krwi z jednej strony jest wynikiem nadmiernego wytwarzania go, a z drugiej – jego zmniejszonego wydalania przez nerki.

Do głównych przyczyn hiperurykemii można zaliczyć:

  • zmniejszenie wydalania kwasu moczowego głównie przez nerki z moczem,
  • przyjmowanie leków moczopędnych np. furosemid czy inne diuretyki,
  • insulinooporność,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • złą dietę – zbyt bogatą w szczególnie zwierzęce białka,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • uwarunkowania o podłożu genetycznym.

KWAS MOCZOWY A RYZYKO DNY MOCZANOWEJ

Najczęstszą z chorób, jaką wywołuje długotrwale podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi jest dna moczanowa, zwana niegdyś także podagrą lub artretyzmem.

Zbyt wysokie stężenie kwas moczowego prowadzi do jego krystalizacji i odkładania się szczególnie w stawach. W efekcie zapoczątkowuje to proces rozwoju stanu zapalnego w tych miejscach.

Dna moczanowa prowadzi ataków silnego bólu, a wskutek ciągłego niszczenia i w efekcie degradacji zajętych procesem zapalnych stawów do upośledzenia fizjologicznej sprawności w obrębie tego stawu.

Często w celu pewnego rozpoznania dny moczanowej należy pobrać próbki płynu stawowego, w którym można wykryć kryształy moczanu sodu.

Dna moczanowa jest jedną z wielu chorób cywilizacyjnych. Chorych przybywa szczególnie w społeczeństwach wysoko rozwiniętych, gdzie spada jakość odżywiania i rośnie odsetek osób otyłych oraz chorych na cukrzycę.

KWAS MOCZOWY W CHOROBACH NEREK

Kwas moczowy krążąc we krwi dociera do nerek, przez które jest filtrowany i kolejno następuje reabsorpcja i sekrecja w kanaliku proksymalnym. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększonego stężenia kwasu moczowego w chorobach nerek dotyczy głównie mężczyzn. Hiperurykemia dotyka mężczyzn około 20 razy częściej niż kobiety. Hiperurykemia może też częściej występować u kobiet po menopauzie, co można wiązać z estrogenem i jego działaniem moczanopędnym.

Pacjentom z przewlekłą chorobą nerek towarzyszy zwykle hiperurykemia. Istnieje nawet związek między umieralnością ogólną, a zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi. Hiperurykemia może także uszkadzać śródbłonkową produkcję tlenku azotu, oddziaływać na aktywację trombocytów oraz zwiększenie ciśnienia hydrostatycznego w kłębuszku nerkowym.

Wszystkie powyższe mechanizmy prowadzą do zwiększenia ciśnienia w kłębuszku nerkowym, co nieuchronnie prowadzi do upośledzenia pracy nerek.


KWAS MOCZOWY W NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM

Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi jest powszechnym problemem w nadciśnieniu tętniczym. Praktycznie co 4 pacjent w przypadku nieleczonego, bądź źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego ma za wysoki poziom kwasu moczowego.

Również same leki hipotensyjne mogą mieć istotny wpływ na podwyższenie stężenia kwasu moczowego w surowicy. Zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi występuję częściej w pierwotnym, niż we wtórnym nadciśnieniu tętniczym u osób dorosłych.


DIAGNOSTYKA I LECZENIE HIPERURYKEMII

Zmiany poziomu kwasu moczowego w organizmie można wykryć przez pomiar jego stężenia w surowicy krwi. Oznaczenie to może zostać wykonane we krwi pobranej z żyły, bądź mikrometodą tzn. z nakłucia opuszki palca.

W przypadku rozpoznania hiperurykemii należy koniecznie wykonać inne badania laboratoryjne i/lub obrazowe w celu zdiagnozowania jej pierwotnej przyczyny. Wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi może współtowarzyszyć wielu chorobom np. układu krążenia, chorobom nerek czy otyłości.

Obecnie często uważa się, że zbyt wysoki poziom kwasu moczowego może być wskaźnikiem informującym o ewentualnym podwyższonym zagrożeniu rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Wyniki badań wskazują, że poprzez wpływ na mechanizmy przewlekłego zapalenia, podwyższone stężenie kwasu moczowego jest czynnikiem ryzyka w rozwoju zespołu metabolicznego oraz miażdżycy.

W leczeniu hiperurykemii konieczna jest specjalistyczna pomoc medyczna wraz z farmakoterapią. Zdrowotne konsekwencje zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi są tak bardzo rozległe, że mogą wymagać konsultacji lekarzy wielu specjalizacji, np. internisty, kardiologa, reumatologa, nefrologa.


DIETA W HIPERURYKEMII

Hiperurykemię, jak wiele schorzeń, które wywołuje lub którym współtowarzyszy, należy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Jak w wielu z nich, tak w przypadku hiperurykemii, pomóc może nie tylko farmakoterapia ale także właściwa dieta.

Codzienne posiłki chorych z hiperurykemią powinny zawierać nie tylko produkty ubogie w puryny, lecz także alkalizujące i bogate w antyoksydanty. Należy pić też dużo płynów, najlepiej wodę lub herbaty ziołowe.

Powinno się ograniczać spożycie produktów będących źródłem puryn, czyli: podrobów, mięsa i wędlin, produktów garmażeryjnych, ryb i owoców morza, roślin strączkowych. Ponadto należy wykluczyć alkohol (zwłaszcza piwo), który zwiększa produkcję kwasu moczowego i hamuje jego wydalanie przez nerki. Także napoje zawierające dużo fruktozy i soki owocowe zwiększają stężenie kwasu moczowego we krwi. Nie zaleca się picia czarnej herbaty i kakao oraz większych ilości kawy. Należy ograniczyć dosalanie potraw. Nadmiar sodu powoduje zahamowanie wydalania kwasu moczowego z moczem.

Podstawą diety w hiperurykemii powinny być warzywa i owoce. Należy ograniczyć spożycie mięsa, które najlepiej zastąpić jajkami. Preferowanym źródłem białka powinny być produkty mleczne. Najlepiej wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu (chudy twaróg i twarożek, jogurty, sery niskotłuszczowe, itp.). Posiłki powinny być gotowane lub duszone, niewskazane jest smażenie i pieczenie. Zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie. Ostatni powinien być spożyty 3-4 godziny przed snem.

Ogromne znaczenie ma także nawadnianie organizmu. Codziennie należy wypijać około 2-3 litrów płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub herbat ziołowych. Doskonale sprawdzają się napary przygotowane z liści brzozy, mniszka lekarskiego lub pokrzywy. Zioła te wykazują działanie pobudzające proces wydalania kwasu moczowego.

Ustalenie właściwej diety może by niekiedy bardziej skomplikowane i wymagać porady dietetyka, ze względu na inne rozbieżne wymagania dietetyczne schorzeń, które często towarzyszą hiperurykemii. Jednak zdrowy sposób odżywiania z pewnością pomoże w leczeniu choroby.

Wobec współodpowiedzialności hiperurykemii za wiele chorób oraz jej współistnienia w licznych schorzeniach, z pewnością warto dołączyć oznaczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi do podstawowych badań profilaktycznych.

Dane epidemiologiczne wskazują, że niemal co drugi Polak umiera z powodu chorób układu krążenia i ich powikłań. Tymczasem badanie stężenia kwasu moczowego może odpowiednio wcześnie dać nam sygnał, że należy podjąć leczenie oraz zmienić styl życia, aby uniknąć konsekwencji wielu chorób cywilizacyjnych.

Zapraszamy na bezpłatne badania stężenia kwasu moczowego we krwi wraz z konsultacją lekarską w piątek, 25 październik 2019 roku, w godzinach od 15 do 18.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

kwas moczowy wrocławbezpłatne badania wrocław
dna moczanowa wrocławdarmowe badania wrocław
choroby nerek wrocławhiperurykemia wrocław
choroby stawów wrocławnadciśnienie tętnicze wrocław

Zostaw komentarz

three × three =