Bóle kolan – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Ból kolan to częsta i uciążliwa dolegliwość, która może mieć różne przyczyny i utrudniać codzienne funkcjonowanie. W tym poście przedstawiamy najczęstsze czynniki wywołujące ból kolan oraz podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Ból kolan może być spowodowany przez:

 • Przeciążenie kolana – wynika z nadmiernego obciążenia stawu kolanowego podczas pracy fizycznej, sportu, otyłości lub ciąży. Objawia się stanem zapalnym, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości w stawie.
 • Uraz kolana – może być skutkiem skręcenia, zwichnięcia, naderwania lub zerwania więzadeł, łąkotek lub chrząstki stawowej. Może też dojść do złamania kości lub uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Uraz kolana powoduje silny ból, obrzęk, siniaki i niemożność poruszania nogą.
 • Zmiany zwyrodnieniowe w kolanie – są efektem postępującego zużycia chrząstki stawowej i kości w wyniku starzenia się organizmu, urazów lub chorób metabolicznych. Zmiany te prowadzą do bólu, sztywności i trzeszczenia w kolanie, zwłaszcza podczas ruchu.
 • Choroby reumatyczne – są to schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, które atakują tkanki stawowe i wywołują zapalenie. Do najczęstszych chorób reumatycznych należą reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Objawy to ból, obrzęk, zaczerwienienie i ograniczenie ruchomości w stawach.
 • Borelioza – jest to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która wywołuje zapalenie stawów i innych narządów. Borelioza objawia się bólem i obrzękiem stawów, gorączką, osłabieniem i charakterystyczną rumieniowatą wysypką.
 • Infekcje bakteryjne – mogą być spowodowane przez uraz, skaleczenie lub przeniknięcie bakterii z krwiobiegu do stawu kolanowego. Infekcje bakteryjne powodują silny ból, obrzęk, zaczerwienienie i gorączkę.

 

Sposoby uśmierzania bólu kolan

W zależności od przyczyny bólu kolan można stosować różne metody leczenia i łagodzenia dolegliwości. Niektóre z nich to:

 

 • Domowe sposoby na ból kolan – istnieje wiele naturalnych metod, które mogą pomóc złagodzić ból i zapalenie w stawie kolanowym. Niektóre z nich to:
  • Ciepłe i zimne okłady – zmiana temperatury może poprawić krążenie krwi i zmniejszyć obrzęk w stawie. Zaleca się stosować zimne okłady na bolące kolano przez 15-20 minut kilka razy dziennie, a ciepłe okłady przed snem lub przed aktywnością fizyczną.
  • Maści ziołowe – można wykorzystać lecznicze właściwości roślin, takich jak arnika, rumianek, nagietek czy pieprz cayenne. Maści te mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające. Należy je wcierać w bolące kolano kilka razy dziennie.
  • Imbir – jest to przyprawa o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Można go spożywać w postaci herbaty lub dodawać do potraw. Można też zrobić okład z imbiru, gotując go w wodzie przez 10 minut, a następnie maczając w nim szmatkę i nakładając na kolano.
  • Kapusta – jest to warzywo bogate w witaminę C i siarkę, które wspomagają regenerację tkanki chrzęstnej. Można zrobić okład z liści kapusty, zmiękczając je przez kilka minut we wrzątku lub w mikrofalówce, a następnie przykładając do kolana i owijając bandażem.
  • Żółtko jaja – jest to źródło antyoksydantów i lecytyny, które pomagają odbudować uszkodzoną tkankę stawową. Można zrobić miksturę z żółtka jaja, soli i kurkumy, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Należy ją nakładać na kolano i zawijać bandażem.

 

 • Leczenie farmakologiczne – w przypadku silnego bólu lub zapalenia można sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, paracetamol czy diklofenak. Należy jednak pamiętać o możliwych skutkach ubocznych tych leków i nie przekraczać zalecanej dawki. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zastrzyki sterydowe lub kwasu hialuronowego do stawu kolanowego.
 • Leki przeciwzapalne – mogą być stosowane w postaci tabletek lub maści na skórę w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu w stawie1. Należy jednak pamiętać o możliwych skutkach ubocznych tych leków i nie przekraczać zalecanej dawki.
 • Leczenie fizjoterapeutyczne – polega na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie i więzadła otaczające staw kolanowy oraz poprawiających jego ruchomość. Ćwiczenia te powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Dobrze sprawdzają się również zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak masaż, ultradźwięki czy laseroterapia.
 • Zimno-ciepło – można nałożyć na bolące kolano okład z lodu lub ciepły okład w celu zmniejszenia obrzęku.
 • Leczenie operacyjne – jest to ostateczność, stosowana w przypadku ciężkich uszkodzeń stawu kolanowego lub nieskuteczności innych metod leczenia. Może polegać na artroskopii, czyli małoinwazyjnym zabiegu polegającym na wprowadzeniu do stawu specjalnej kamery i narzędzi chirurgicznych.

Podsumowanie

Ból kolan to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn i wpływać negatywnie na jakość życia. W zależności od źródła problemu można stosować różne metody leczenia i łagodzenia bólu. Niektóre z nich to domowe sposoby, leki, fizjoterapia lub operacja. Ważne jest, aby nie lekceważyć bólu kolan i skonsultować się z lekarzem w razie potrzeby. Pamiętajmy też o profilaktyce i dbaniu o zdrowie stawów poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i unikanie przeciążeń.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

19 − 13 =