Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem zapalnym małego wyrostkiem jelita cienkiego znajdującego się w prawym dolnym rogu brzucha. Zapalenie wyrostka robaczkowego może być spowodowane przez zablokowanie światła wyrostka przez kał, kamienie kałowe, pasożyty lub inne ciała obce. Zapalenie wyrostka robaczkowego może być również wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą się różnić w zależności od wieku, płci i lokalizacji wyrostka. Najczęstszym objawem jest ból brzucha, który zwykle zaczyna się w okolicy pępka i stopniowo przenosi się do prawego dolnego rogu brzucha. Ból może być ostry, kłujący lub tępy i nasilać się przy ruchu, kaszlu lub dotyku.

Inne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą obejmować:

  • nudności i wymioty
  • utrata apetytu
  • gorączka i dreszcze
  • zaparcie lub biegunka
  • wzdęcia i gazy
  • ból podczas oddawania moczu lub stolca

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być podobne do innych stanów chorobowych, takich jak zapalenie uchyłków jelita grubego, kamica nerkowa, zapalenie jajników lub torbiel jajnika u kobiet, zapalenie pęcherza moczowego lub zapalenie nerek. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów brzucha.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem wymagającym pilnej interwencji medycznej, ponieważ może prowadzić do powikłań, takich jak pęknięcie wyrostka i rozprzestrzenianie się zakażenia do jamy brzusznej (ropień lub zapalenie otrzewnej), sepsa (zakażenie krwi) lub śmierć. Leczeniem z wyboru jest operacyjne usunięcie wyrostka (apendektomia), które może być wykonane metodą klasyczną (otwartą) lub laparoskopową (małoinwazyjną). Po operacji pacjent może potrzebować antybiotyków i leków przeciwbólowych oraz czasu na rekonwalescencję.

 

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

19 − thirteen =