Choroba wieńcowa – 7 sposobów, aby jej zapobiec


Dr n. med. Elwira Metner. Kardiolog Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Elwira Metner
Kardiolog, internista

Choroba wieńcowa wciąż jest najczęstszą przyczyną śmierci w większości rozwiniętych krajów świata. Dlatego warto wiedzieć jak zapobiegać chorobie wieńcowej, a jeśli już Cię dotknęła, to jak najszybciej podjąć skuteczne leczenie, które poprawi ogólną jakość i komfort życia.

Najlepiej wszystkie te problemy i ich rozwiązania omówić ze specjalistą, czyli lekarzem kardiologiem.

Zadzwoń i umów się na wizytę u kardiologa: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Przyczyny choroby wieńcowej

Serce poprzez sieć naczyń krwionośnych pompuje krew bogatą w tlen i pozostałe składniki odżywcze do wszystkich części naszego ciała. Naczynia te, jak np. aorta, tętnica udowa czy ramieniowa, na początku mają dość dużą średnicę, która zmniejsza się coraz bardziej, aby możliwe było dostarczanie krwi do wszystkich narządów naszego ciała. Tętnice od strony wewnętrznej pokryte są warstwą tkanki nabłonkowej i kiedy przepływa przez nie krew to zawarte w niej cząsteczki cholesterolu – który jest lipidem, czyli tłuszczem – mogą osadzać się na ściankach naczyń krwionośnych.

„Przyklejone” do ścianki naczynia cząsteczki cholesterolu sprzyjają odkładaniu się kolejnych lipidów jak i komórek zapalnych w tym samym miejscu naczynia krwionośnego. W efekcie tych zmian dochodzi do stopniowego przewężenia światła naczynia krwionośnego. Proces ten nazywamy miażdżycą lub inaczej arteriosklerozą.

Po jakimś czasie wewnętrzna średnica naczyń ulega tak znacznemu zmniejszeniu, że powoduje to jednocześnie istotne zmniejszenie dopływu krwi do narządów docelowych. Upośledzony dopływ krwi prowadzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania wielu organów, w tym tak kluczowych dla naszego zdrowia jak serce, nerki lub mózg. Taka sytuacja sprzyja wystąpieniu stanów zagrożenia życia w postaci zakrzepicy oraz udaru mózgu i zawału serca.

Niedostateczne zaopatrzenie komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze wskutek miażdżycy tętnic wieńcowych – które są naczyniami doprowadzającymi krew do mięśnia sercowego – jest zwykle przyczyną choroby niedokrwiennej serca i niewydolności wieńcowej, popularnie nazywanych chorobą wieńcową. Choroba ta, wraz ze wszystkimi jej podtypami, jest wciąż najczęstszą przyczyną śmierci w większości rozwiniętych krajów świata.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej

Jak w przypadku, także chorobie wieńcowej, można skutecznie zapobiegać, a jeśli już wystąpi leczyć i łagodzić jej negatywne skutki.

 1. Dbaj o zdrową dietę
  Wymagana jest dieta charakteryzująca się niską zawartością tłuszczu, bogata w błonnik oraz w kwasy tłuszczowe Omega-3. Taka dieta generalnie zalecana jest wszystkim, jednak zwłaszcza osobom podatnym na choroby serca. Należy zmniejszyć lub nawet wyeliminować używanie soli i cukru, natomiast zwiększyć spożywanie tłuszczów nienasyconych. Jemy więc dużo świeżych owoców i warzyw, pełnoziarniste pieczywo, orzechy i nasiona oraz potrawy zawierające dużo olejów rybnych. Możemy także korzystać z suplementacji witaminami oraz składnikami mineralnymi, oczywiście konsultując to wcześniej z lekarzem.
 2. Zajmij się aktywnością fizyczną
  Regularne ćwiczenia, prowadzone w każdej formie, zwiększają sprawność układu krążenia. Pozwalają utrzymać w ryzach poziom cholesterolu oraz właściwe ciśnienie krwi. Dlatego urozmaicona aktywność fizyczna, dopasowana do stanu naszego zdrowia, wieku, indywidualnych możliwości i upodobań jest zawsze bardzo wskazana. Od 30 do 45 minut ćwiczeń – np. w postaci jazdy na rowerze, biegu, gimnastyki czy chodu – będzie bardzo dobre dla naszego zdrowia.
 3. Rzuć palenie
  Każdy wie, że palenie papierosów, czy tytoniu w ogóle, jest bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Palenie jest jednym z głównych przyczyn choroby wieńcowej. Jeśli palisz, to rzucenie palenia będzie najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.
 4. Nie nadużywaj alkoholu
  Lekarze uznają bardzo umiarkowane spożycie alkoholu, szczególnie czerwonego wina, jako zdrowe dla naszego serca. Jeszcze raz to powtórzymy: „bardzo ograniczone spożycie alkoholu”. Nadużywanie alkoholu jest natomiast bardzo szkodliwe, i to nie tylko dla serca. Zbyt mocno zakrapiana impreza, zwłaszcza u osób obciążonych chorobą wieńcową, może doprowadzić nawet do ataku serca.
 5. Dbaj o prawidłową wagę
  Skonsultuj z lekarzem i dowiedz się, w jakim zakresie powinien mieścić się Twój wskaźnik BMI (Body Mass Index). Unikanie nadwagi, a tym bardziej otyłości oraz utrzymywanie wagi w ryzach znacznie zmniejszy ryzyko choroby wieńcowej. W razie problemów zawsze może zwrócić się o pomoc do dietetyka, który pomoże utrzymać Twoją wagę na właściwym poziome.
 6. Zażywaj regularnie leki
  Jeśli masz problem z ciśnieniem krwi lub cukrzycą, zawsze regularnie zażywaj przepisane leki. W razie złych wyników skonsultuj się koniecznie ze swoim lekarzem. Zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz cukrzyca bardzo często współwystępują z chorobą wieńcową.
 7. Zwracaj uwagę na objawy
  Porozmawiaj z lekarzem na temat objawów choroby wieńcowej, które wskazywałyby na konieczność podjęcia natychmiastowej interwencji medycznej. Obserwuj swój organizm na co dzień, a w razie czegokolwiek nietypowego zgłoś się szybko do lekarza.

Leczenie choroby wieńcowej

Choroby wieńcowej nie można niestety w pełni wyleczyć. Dlatego dużo łatwiej będzie jej zapobiegać. Jednak nawet, jeśli choroba wieńcowa już Cię dotknęła, to medycyna ma dziś bardzo wiele metod, aby podjąć skuteczne leczenie oraz poprawić ogólną jakość i komfort życia chorego. Najlepiej wszystkie te problemy i ich rozwiązania omówić ze specjalistą, czyli lekarzem kardiologiem.

Aby podjąć skuteczną walkę z chorobą wieńcową umów się na wizytę do lekarza kardiologa.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

kardiolog wrocławleczenie niewydolności wieńcowej wrocław
kardiolog wrocław prywatnieleczenie miażdżycy wrocław
leczenie choroby wieńcowej wrocławleczenie arteriosklerozy wrocław
leczenie choroby niedokrwiennej serca wrocławprofilaktyka chorób serca

Zostaw komentarz

twelve + 4 =