Holter – 24h monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi


Internista Wrocław. Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz
Internista

Dr n. med. Elwira Metner. Kardiolog Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Elwira Metner
Kardiolog, Internista

Dorota Zielińska - Lekarz specjalista chorób wewnętrznych (internista). Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Dorota Zielińska
Internista, Nefrolog

Lek. Karolina Paczyńska-Bukacka. Internista Wrocław. Także porady nefrologiczne i diabetologiczne. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Karolina Paczyńska-Bukacka
Internista

Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stałym bądź okresowym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi powyżej ustalonych norm.

Dla rzetelnej i miarodajnej oceny wartości ciśnienia tętniczego wykorzystuje się między innymi 24-godzinne monitorowanie i rejestrację ciśnienia tętniczego krwi za pomocą Holterów ciśnieniowych.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi metoda Holtera pozwala lekarzowi na optymalny dobór terapii farmakologicznej i godzin przyjmowania leków tak, aby były one skuteczne, a więc dostosowane do rodzaju problemów dotyczących ciśnienia krwi u danego Pacjenta.

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI zaprasza na wykonanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi przy użyciu metody Holtera.

Zadzwoń i umów się na badanie: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Nadciśnienie tętnicze, czyli choroba nadciśnieniowa, należy do grupy typowych schorzeń układu krążenia. Charakteryzuje się ona stałym bądź okresowym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi powyżej ustalonych norm, które dla osób dorosłych wynoszą 140/90mmHg, choć niekiedy za prawidłową wartość podaje się także 135/80mmHg.

W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi około 20% dorosłej populacji oraz około 3% dzieci. Ryzyko występowania nadciśnienia istotnie wzrasta wraz z wiekiem. Wśród osób powyżej 60 roku życia aż 60% choruje na nadciśnienie.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego krwi

Około 90-95% przypadków nadciśnienia tętniczego ma niewyjaśnione podłoże i nazywane jest wówczas nadciśnieniem pierwotnym lub inaczej idiopatycznym. Przyczyną większości pozostałej części przypadków są inne choroby, między innymi takie jak: cukrzyca, zwężenie tętnicy nerkowej, choroby nerek, nadczynność tarczycy, otyłość, czy choroby mózgu.

Niekiedy nadciśnienie tętnicze może mieć swoje źródło w pewnych długotrwale przyjmowanych lekach, takich jak: kortykosteroidy, cyklosporyna i estrogeny. Nadciśnienie tętnicze może się również okresowo pojawić u kobiet w okresie ciąży.

Niebagatelną rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego przypisuje się niewłaściwej diecie, w tym szczególnie spożyciu nadmiernej ilości soli i tzw. poprawiaczy smaku. Prowadzi to do podwyższonego stężenia sodu we krwi, które jest jedną z bezpośrednich przyczyn występowania nadciśnienia.


Objawy i leczenie nadciśnienia tętniczego krwi

Nadciśnienie tętnicze jest wykrywane najczęściej zupełnie przypadkowo, podczas zwykłego badania lekarskiego czy pielęgniarskiego.

Do najczęściej pojawiających się objawów nadciśnienia tętniczego krwi można zaliczyć: bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, krwotoki z nosa, pogorszenie wzroku, zaburzenia snu oraz ogólne zmęczenie.

Stwierdzenie podwyższonego ciśnienia tętniczego wymaga pogłębionej diagnostyki i jest leczone za pomocą farmakoterapii wraz z zaleceniami odpowiedniej diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej.

Nie zawsze ciśnienie tętnicze  mierzone w gabinecie lekarskim jest dobrym odzwierciedleniem rzeczywistych wartości. U ok. 13% populacji dorosłych występuje tzw. “nadciśnienie białego fartucha” wynikające ze stresu, jaki towarzyszy wielu Pacjentom podczas wizyty u lekarza.

Dlatego bardzo ważna jest kontrola pomiarów ciśnienia w domu za pomocą własnego aparatu mankietowego lub ewentualnie nadgarstkowego. W trakcie leczenia Pacjent powinien regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze (kilkukrotnie w ciągu doby), a pomiary zapisywać, aby przedstawić je lekarzowi podczas kolejnej wizyty.

Holter ciśnieniowy (Holter RR, Holter ABPM)

Dla rzetelnej i miarodajnej oceny wartości ciśnienia tętniczego wykorzystuje się również 24-godzinne monitorowanie i rejestrację ciśnienia tętniczego krwi za pomocą Holterów ciśnieniowych.

Twórcą pierwszych tego typu mobilnych aparatów pomiarowych, przede wszystkim do badań EKG, był amerykański biofizyk Norman Holter i to od jego nazwiska pochodzi powszechnie dziś używana nazwa urządzeń. Holter ciśnieniowy nazywany jest również Holterem RR, choć jego fachowa nazwa to ABPM, czyli Ambulatory Blood Pressure Monitoring.

Badanie metodą Holtera jest szczególnie wskazane u osób, które:

  • mają wysokie prawidłowe ciśnienie krwi (tj. ok. 140/90mmHg) i u których pojawiają się duże skoki ciśnienia w ciągu doby;
  • są rodzinnie obciążone chorobą nadciśnieniową;
  • cierpią na choroby przewlekłe, którym może towarzyszyć nadciśnienie tętnicze, czyli takie jak przebyty udar mózgowy, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, itp.

Badanie metodą Holtera służy również sprawdzeniu skuteczności stosowanych przez Pacjenta leków przeciw nadciśnieniowych.

Rejestracja ciśnienia tętniczego metodą Holtera polega na założeniu naramiennego mankietu do mierzenia ciśnienia, który Pacjent nosi przez całą dobę wraz z zasilanym za pomocą baterii rejestratorem wyposażonym w pompę napinającą mankiet. Pomiary wykonywane są automatycznie, w ciągu dnia co 15-30 minut, a w nocy co 30-60min w zależności od decyzji lekarza.

Nie są wymagane żadne szczególne przygotowania do badania. Zaleca się jedynie w miarę luźny ubiór, aby udało się założyć i ukryć mankiet Holtera pod ubraniem oraz zamocować rejestrator (np. na pasku spodni).

Badanie metodą Holtera nie jest nazbyt uciążliwe dla Pacjenta i nie ma żadnych działań ubocznych. Pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej – badanie ma sens, jeśli rejestruje ciśnienie podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen).

Urządzenie nie są wodoodporne i nie można się z nimi kąpać. Trzeba, więc albo zrezygnować z kąpieli na czas badania lub ściągnąć Holter w czasie pomiędzy pomiarami, w miarę szybko skorzystać z prysznica, po czym ponownie i koniecznie poprawnie założyć urządzenie.

Po 24 godzinach od założenia Holtera należy obowiązkowo zgłosić się do lekarza celem zakończenia badania. Po zdjęciu Holtera, rejestrator zostanie podłączony do komputera, aby za pomocą odpowiedniego oprogramowania odczytać wszystkie pomiary. Następnie na ich podstawie lekarz przygotuje opis wykonanego badania, który otrzymuje Pacjent.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi metoda Holtera pozwala lekarzowi na optymalny dobór terapii farmakologicznej i godzin przyjmowania leków tak, aby były one skuteczne, a więc dostosowane do rodzaju problemów dotyczących ciśnienia krwi u danego Pacjenta.

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI zaprasza na wykonanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi przy użyciu metody Holtera. Cena badania wynosi 100 zł.

Zadzwoń i umów się na badanie : 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

holter ciśnieniowy wrocławleczenie nadciśnienia wrocław
holter RR wrocławleczenie nadciśnienia tętniczego wrocław
holter ABPM wrocławleczenie nadciśnienia tętniczego krwi wrocław
holter 24h wrocławnadciśnienie wrocław

Zostaw komentarz

two + 1 =