Co powinno zaniepokoić rodziców w rozwoju małego dziecka?

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dziecko rozwijało się prawidłowo i zdrowo. Jednak czasem mogą pojawić się sygnały, które wskazują na to, że coś jest nie tak. Co powinno zaniepokoić rodziców w rozwoju małego dziecka? 

  • Opóźnienie w rozwoju mowy. Jeśli dziecko nie wydaje żadnych dźwięków lub nie próbuje naśladować słów do pierwszego roku życia, może to być oznaką zaburzeń mowy lub słuchu. Jeśli dziecko nie mówi ani nie rozumie prostych zdań do trzeciego roku życia, może to być oznaką autyzmu lub innych zaburzeń rozwojowych .
  • Brak kontaktu wzrokowego lub uśmiechu. Jeśli dziecko nie patrzy na rodziców lub inne osoby, nie reaguje na ich głos lub nie uśmiecha się do nich, może to być oznaką zaburzeń komunikacji lub więzi emocjonalnej. Jeśli dziecko unika spojrzenia lub ucieka wzrokiem, gdy ktoś się do niego zwraca, może to być oznaką lęku lub niepewności.
  • Nadmierna drażliwość lub apatia. Jeśli dziecko płacze bez wyraźnego powodu, jest nerwowe, nadpobudliwe lub agresywne, może to być oznaką stresu, bólu, alergii lub infekcji. Jeśli dziecko jest ospałe, mało aktywne, nie wykazuje zainteresowania otoczeniem lub zabawkami, może to być oznaką depresji, niedożywienia lub choroby przewlekłej.
  • Nieumiejętność samodzielnego jedzenia, ubierania się lub korzystania z toalety. Jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie wykonywać podstawowych czynności życiowych, takich jak jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety, do wieku, w którym większość dzieci to potrafi, może to być oznaką opóźnienia w rozwoju motorycznym, intelektualnym lub społecznym.
nocun-przyjazni-com-pl

Dr n. med. Karolina Nocuń-Wasilewska
Pediatra

  • Trudności w nauce lub zabawie. Jeśli dziecko ma problemy z zapamiętywaniem, rozumieniem, koncentracją lub rozwiązywaniem problemów, może to być oznaką zaburzeń uczenia się, takich jak dysleksja, dyskalkulia czy ADHD. Jeśli dziecko nie potrafi nawiązywać kontaktu z rówieśnikami, współpracować, dzielić się lub dostosowywać się do zasad, może to być oznaką zaburzeń zachowania, takich jak opozycyjny buntowniczy zespół zachowań, zespół Aspergera czy zaburzenie związku społecznego.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, nie ignoruj go i nie bagatelizuj. Skontaktuj się z lekarzem pediatrą, który oceni stan zdrowia i rozwoju dziecka, zleci odpowiednie badania i skieruje do specjalisty, jeśli będzie taka potrzeba. Im wcześniej zdiagnozujesz i zaczniesz leczyć ewentualne zaburzenia, tym lepsze będą szanse na poprawę i normalizację rozwoju dziecka.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje. Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Pediatra Wrocławodwodnienie
Internista Wrocławwymioty
zatrucie pokarmowezdrowie

Zostaw komentarz

two × 2 =