Co to jest ADHD?

ADHD to skrót od angielskiego terminu Attention Deficit Hyperactivity Disorder, który oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, które objawia się trudnościami z koncentracją, nadmierną aktywnością i impulsywnością. ADHD występuje u około 3-8% dzieci i może utrzymywać się w dorosłości u części z nich. Przyczyny ADHD nie są do końca znane, ale wiadomo, że mają związek z czynnikami genetycznymi, zaburzeniami neuroprzekaźników i wpływami środowiskowymi.

Osoby z ADHD mają problemy z funkcjami wykonawczymi, czyli umiejętnościami planowania, organizowania, kontrolowania i monitorowania własnego zachowania. Mają trudności z utrzymaniem uwagi na zadaniu, zwłaszcza jeśli jest ono nudne lub wymaga wysiłku. Są też podatne na rozpraszanie się bodźcami zewnętrznymi lub własnymi myślami. Osoby z ADHD często działają impulsywnie, nie myśląc o konsekwencjach swoich działań. Mogą być też nadmiernie ruchliwe, nie potrafiąc usiedzieć w miejscu lub zachować spokoju.

ADHD może mieć różne konsekwencje dla funkcjonowania osoby w różnych sferach życia. Osoby z ADHD mogą mieć problemy w nauce, pracy, relacjach społecznych i emocjonalnych. Mogą być narażone na ryzyko innych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia. ADHD może też wpływać na samoocenę i poczucie własnej wartości osoby.

Jest to zaburzenie, którego nie można wyleczyć, ale jest możliwe jego leczenie i łagodzenie objawów. Leczenie ADHD polega na farmakoterapii, psychoterapii i interwencjach behawioralnych. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków psychostymulujących lub innych leków wpływających na układ nerwowy. Leczenie psychologiczne polega na pomocy osobie w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z ADHD i poprawie jej funkcjonowania w różnych obszarach życia. Interwencje behawioralne polegają na uczeniu osoby strategii radzenia sobie z problemami uwagi, aktywności i impulsywności oraz kształtowaniu pożądanych zachowań.

ADHD to zaburzenie, które może być wyzwaniem dla osoby dotkniętej nim i jej otoczenia. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu osoba z ADHD może osiągnąć sukcesy i spełniać swoje cele życiowe.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

two × four =