Język truskawkowy a COVID-19. Czy jedno może być połączone z drugim?

Trzecia fala pandemii COVID-19 już za nami i miejmy nadzieję, że do następnej nie dojdzie, choć ostatnie doniesienia medialne nie napawają nas optymizmem.  Badania nad koronawirusem nie zakończą się prawdopodobnie jeszcze długo. Uwagę naukowców przykuwają kolejne objawy choroby wywołanej  koronawirusem.  Oprócz duszącego kaszlu, gorączki, utraty węchu wiele pacjentów zgłaszało intensywny stan zapalny w jamie ustne wraz z upośledzeniem bądź nawet utrata poczucia smaku.

Właśnie nad ostatnim z objawów pochylili się lekarze w Doha. Na grupie 568 pacjentów wykazali, że ryzyko powikłań COVID-19 jest znacznie wyższe u pacjentów z ciężkim bądź umiarkowanym zapaleniem przyzębia niż u osób bez niego. Pacjenci z bardziej zaawansowanymi infekcjami jamy ustnej częściej (nawet 3,5 razy) trafiali na oddział intensywnej opieki medycznej – OIOM – oraz mieli zwiększony poziom markerów prozapalnych we krwi (D-dimer, WBC, CRP, prokalcytonina) wskazujących na poziom zaawansowania choroby. Kieszonki przyzębne działają niczym rezerwuar wirusów – to właśnie wtedy pojawiają się charakterystyczne kropki przypominające truskawkę. Objaw ten może pogorszyć stan chorego poprzez zwiększenie ilości enzymu odpowiedzialnego za wywołanie stanu zapalnego w dolnych drogach oddechowych.

Należy jednak podkreślić, że badania te mają charakter kliniczno-kontrolny – posiadają wyraźne ograniczenia. Do wyników musimy podchodzić z ostrożnością – przecież nie każde zapalenie jamy ustnej może oznaczać przecież koronawirusa.

Rozpowszechnienie upośledzenia czy utraty  smaku różni się w zależności od kraju, wieku, płci. Często poprzedza ono  inne objawy koronawirusa. Na podstawie 31 badań na grupie 10 220 chorych w wieku 11-88 lat można stwierdzić, że zaburzenie to przebiega w różnym stopniu:

 • 38% to dysgeusia (smak spaczony)
 • 35% to hypogeusia (zmniejszone odczuwanie smaku)
 • 24% to ageusia (utrata smaku).

Średni czas trwania zaburzeń to ok. 15 dni. Często pacjenci charakteryzowali się znacznymi niedoborami cynku we krwi . Wykazano, że zaburzenie smaku ulega poprawie poprzez podawanie chlorochiny z jonoforem cynku, zwiększającą napływ cynku do komórek, co hamuje SARS-CoV-2 in vitro. Być może właśnie dlatego według niektórych badaczy wskazane jest przyjmowanie preparatów zawierających cynk po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Te sugestie są szczególnie ważne w okresach wzmożonych infekcji wirusowych, tj. jesienią czy wiosną.

„Dbajmy więc szczególnie o higienę jamy ustnej „ nawołują lekarze stomatolodzyPonadto Pani Prof. Renata Górska oraz Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego niejednokrotnie podkreślali, jak duże znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej, ponieważ toczący się stan zapalny w jamie ustnej ma negatywny wpływ na stan zdrowia twojego organizmu. Nie bez znaczenia są również współistniejące zmiany próchnicze, jak i inne rodzaje schorzeń naszych zębów. Ten stan rzeczy dotyczy i dzieci, i osób dorosłych. W dobie epidemii szczególnie powinniśmy dbać o nasze zdrowie i niekiedy częściej korzystać z badań czy konsultacji w ramach profilaktyki. 

W pełni zdrowia nasz język jest różowy, sprężysty i wilgotny. Już nawet podwyższona temperatura ciała powoduje widoczne zmiany właśnie na błonie śluzowej języka . 

Do chorób, którym towarzyszą zmiany na języku, należy wymienić : 

 • niedobór witaminy B12
 • odra, płonica
 • szkarlatyna
 • angina
 • grzybica jamy ustnej
 • choroba Kawasakiego
 • leukoplakia włochata
 • niedokrwistość (anemia)

Wracając natomiast do „ Covidowego języka truskawkowego”, warto wspomnieć o zespole PIMS (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Zespół pocovidowy u dzieci).

Przyczyną jest przebyty 2-4 tygodnie wcześniej COVID-19, nawet bezobjawowo.

Najczęściej na PIMS chorują dzieci w wieku szkolnym, mediana to ok. 9 lat.

Początkowe objawy nie są groźne, jednak u części chorych w przebiegu PIMS może dochodzić do powikłań kardiologicznych, wstrząsu i/lub niewydolności wielonarządowej.

Najczęstsze objawy PIMS:

 • ból brzucha, biegunka, wymioty
 • gorączka
 • ból w klatce piersiowej
 • zapalenie spojówek (białka oczu stają się przekrwione, bez wydzieliny)
 • intensywnie czerwone, spierzchnięte usta
 • “truskawkowy” język
 • wysypka
 • ogólne zmęczenie, apatia, nadmierna senność
 • powiększone węzły chłonne szyjne
 • zmiany na dłoniach i stopach – obrzęk, zaczerwienienie

Dziecko, u którego występuje podejrzenie PIMS, powinno być hospitalizowane i poddane obserwacji ze względu na możliwość gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia w kolejnych dniach choroby.

Wiele objawów występujących w PIMS jest charakterystycznych także dla znanej wcześniej choroby Kawasakiego, dlatego też pierwsze przypadki nie zostały poprawnie rozpoznane. Dopiero znaczne zwiększenie liczebności zachorowań, pokrywające się czasowo z kolejnymi falami epidemii Sars-CoV-2, stało się impulsem do szczegółowych badań.

Choroba Kawasakiego to ostre schorzenie ogólnoustrojowe o nieokreślonej przyczynie, powodujące zapalenie naczyń krwionośnych. Cechami wspólnymi PIMS i choroby Kawasakiego są objawy skórno-śluzówkowe, podobne wyniki badań krwi oraz powikłania w postaci tętniaków naczyń wieńcowych serca.  

Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem zadzwoń do Twojego lekarza rodzinnego.  Jeśli będzie taka potrzeba, lekarz zleci wykonanie testu na koronawirusa i, w zależności od wyniku, zdecyduje czy masz udać się do szpitala.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje internistyczne  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.
truskawskowy językkoronawirus
PIMSchoroba Kawasakiego
internista wrocławobjawy post-covidowe
internista wrocław prywatnieSars-COV-2

Zostaw komentarz

1 × three =