Jak wybrać odpowiednie obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne to specjalny rodzaj obuwia, który służy do korekcji, leczenia lub zapobiegania różnym problemom ze stopami, stawami i postawą. Obuwie ortopedyczne może być niezbędne dla osób cierpiących na takie dolegliwości jak: płaskostopie, haluksy, ostrogi piętowe, skolioza, dyskopatia czy nierówność kończyn. Obuwie ortopedyczne może także poprawić komfort i jakość życia osób starszych, diabetyków, sportowców czy kobiet w ciąży. Jak więc dobrać obuwie ortopedyczne, które będzie pasować do naszych potrzeb i preferencji?

Oto kilka wskazówek:

  • Skonsultuj się ze specjalistą. Zanim zdecydujesz się na zakup obuwia ortopedycznego, warto skorzystać z porady lekarza ortopedy, fizjoterapeuty lub podologa, który oceni stan Twoich stóp i stawów oraz zaleci odpowiedni rodzaj i model obuwia. Specjalista może także zlecić wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które będą dopasowane do kształtu i problemów Twojej stopy.
  • Wybierz obuwie z wysokiej jakości materiałów. Obuwie ortopedyczne powinno być wykonane z naturalnych i oddychających materiałów, takich jak skóra, bawełna czy wełna. Unikaj syntetycznych i plastikowych materiałów, które mogą podrażniać skórę, powodować alergie lub nadmierne pocenie się stóp. Wybieraj obuwie z miękkimi i elastycznymi materiałami, które będą dopasowywać się do kształtu stopy i nie będą uciskać ani ocierać.
  • Zwróć uwagę na konstrukcję i wyprofilowanie obuwia. Obuwie ortopedyczne powinno mieć sztywną i wysoką piętę, która zapewni stabilizację i wsparcie dla stopy. Podeszwa powinna być płaska lub lekko uniesiona z przodu, aby ułatwić chód i amortyzować wstrząsy. Cholewka powinna być głęboka i szeroka, aby pomieścić stopę z wkładką ortopedyczną oraz zapewnić odpowiednią przestrzeń dla palców. Zapięcie powinno być regulowane i łatwe w obsłudze, np. na rzep, sznurówki lub zamek.
  • Dobierz odpowiedni rozmiar i dopasowanie obuwia. Obuwie ortopedyczne powinno być dobrze dopasowane do rozmiaru i kształtu stopy, ale nie za ciasne ani za luźne. Zbyt małe obuwie może uciskać stopę i powodować ból, obrzęk lub odciski. Zbyt duże obuwie może się zsuwać lub marszczyć i utrudniać chód. Dobrym sposobem na sprawdzenie rozmiaru obuwia jest zmierzenie długości stopy w centymetrach i porównanie jej z tabelą rozmiarów producenta. Pamiętaj także o zmierzeniu szerokości stopy i wyborze odpowiedniego kształtu obuwia (np. okrągły lub kwadratowy nos). Przymierzaj obuwie wraz z wkładkami ortopedycznymi oraz skarpetami, których będziesz używać na co dzień.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

jak wybrać
obuwie ortopedyczne
ortopeda
Ortopeda Wrocław

Zostaw komentarz

2 × 3 =