Przytrzaśnięcie dłoni – pierwsza pomoc

Przytrzaśnięcie dłoni to częsty i bolesny uraz, który może zdarzyć się każdemu. Czy wiesz, jak prawidłowo zareagować, gdy do niego dojdzie? W tym artykule przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą ci złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i zapobiec powikłaniom.

Krok 1: Schłódź uszkodzone miejsce

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po przytrzaśnięciu dłoni, jest ochłodzenie uszkodzonego miejsca. Możesz to zrobić, trzymając dłoń pod strumieniem chłodnej wody przez kilka minut lub nakładając na nią chłodny kompres. Dzięki temu zmniejszysz krwawienie i obrzęk w tkankach oraz złagodzisz ból.

Krok 2: Zabezpiecz ranę

Jeśli przytrzaśnięcie spowodowało otarcie lub skaleczenie skóry, należy zadbać o odpowiednią higienę rany. Możesz ją przemyć wodą z mydłem lub roztworem antyseptycznym. Jeśli rana jest głęboka lub krwawi obficie, należy zastosować jałowy opatrunek i ucisnąć ranę, aby zatamować krwawienie. W razie potrzeby możesz założyć bandaż elastyczny lub temblak, aby unieruchomić dłoń i zapobiec dalszemu uszkodzeniu.

Krok 3: Zastosuj leki przeciwbólowe

Przytrzaśnięcie dłoni może być bardzo bolesne i utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli ból jest silny lub uporczywy, możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Pamiętaj jednak, aby stosować je zgodnie z ulotką i nie przekraczać zalecanej dawki.

Krok 4: Skontaktuj się z lekarzem

W większości przypadków przytrzaśnięcie dłoni nie wymaga interwencji lekarskiej i goi się samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak w niektórych sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem lub udać się na pogotowie.

Są to m.in.:

  • podejrzenie złamania lub zwichnięcia kości lub stawów (np. jeśli dłoń jest silnie spuchnięta, zniekształcona lub nie możesz nią poruszać)
  • wystąpienie silnego krwiaka pod paznokciem (np. jeśli paznokieć jest czarny lub fioletowy i bardzo boli)
  • wystąpienie oznak infekcji (np. jeśli rana ropieje, czerwienieje, gorączkuje lub pojawia się zaczerwienienie i obrzęk wokół rany)
  • wystąpienie oznak wstrząsu (np. jeśli masz bladą i spoconą skórę, szybki i słaby puls, trudności w oddychaniu lub mdłości)

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Internista Wrocławprzytrzaśnięcie dłoni
Ortopeda Wrocławuraz dłoni
pierwsza pomoczdrowie

Zostaw komentarz

4 × 3 =