Łuszczyca – choroba autoimmunologiczna

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która atakuje skórę, powodując pojawienie się czerwonych, łuszczących się plam na różnych częściach ciała. Jest to choroba niezakaźna, która dotyka około 2-3% światowej populacji i może wystąpić w każdym wieku. Dokładna przyczyna łuszczycy nie jest znana, ale uważa się, że jest ona związana z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną, która powoduje szybki wzrost komórek skóry.

Objawy łuszczycy mogą różnić się natężeniem i umiejscowieniem, ale zwykle pojawiają się na skórze głowy, kolan, łokci i dolnej części pleców. Ogniska chorobowe mogą swędzieć i boleć, mogą pękać i krwawić. W niektórych przypadkach łuszczyca może również wpływać na paznokcie, powodując ich pogrubienie i odbarwienie.

Istnieje kilka rodzajów łuszczycy. Każdy rodzaj łuszczycy ma swój własny, unikalny zestaw objawów i cech, które mogą wymagać innego leczenia:

 

– łuszczyca zwykła (pospolita) plackowata,

– łuszczyca krostkowa,

– erytrodermia łuszczycowa.

– łuszczyca wysiękowa,

– łuszczyca kropelkowata (kroplista, grudkowa,

– łuszczyca odwrócona,

– łuszczyca stawowa (łuszczycowe zapalenie stawów,

– łuszczyca owłosionej skóry głowy,

– łuszczyca paznokci,

 

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na łuszczycę, dostępne są różne opcje leczenia, które pomagają radzić sobie z objawami. Miejscowe kremy i maści mogą być stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia swędzenia. Terapia światłem, znana również jako fototerapia, może być również skuteczna w leczeniu łuszczycy. W cięższych przypadkach można przepisać leki ogólnoustrojowe, takie jak leki doustne lub leki biologiczne w zastrzykach.

Życie z łuszczycą może być wyzwaniem i ważne jest, aby osoby z łuszczycą dbały o swój ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie. Obejmuje to utrzymywanie zdrowej diety, radzenie sobie ze stresem, unikanie czynników wyzwalających, które mogą pogorszyć objawy, oraz szukanie wsparcia u przyjaciół, rodziny i pracowników służby zdrowia.

Podsumowując, łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Chociaż nie ma lekarstwa na łuszczycę, dostępne są różne metody leczenia, które pomagają radzić sobie z objawami. Przy odpowiedniej opiece i leczeniu osoby z łuszczycą mogą prowadzić zdrowe i satysfakcjonujące życie.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73 

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Aleksandra Jonkisz
Dr n. med. Aleksandra Jonkisz
Dermatolog / Wenerolog
Dr n. med. Katarzyna Sobczak-Radwan
Dermatolog / Wenerolog
Dr n. med. Sophie Chrostowski
Dermatolog / Wenerolog

Zostaw komentarz

four + two =