10 chorób wieku podeszłego – jak im zapobiegać

Wraz z wiekiem nasze ciała stają się bardziej podatne na różne choroby i dysfunkcje. Ważne jest, aby być świadomym zagrożenia tymi chorobami i zastosować znacznie wcześniej odpowiednią profilaktykę, która im zapobiega.

  • Choroba Alzheimera: Jest to choroba neurodegeneracyjna, która powoduje stopniową utratę zdolności poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i mowa. Aby jej zapobiec należy unikać palenia tytoniu, nadmiernego spożywania alkoholu oraz utrzymywać aktywność umysłową.
  • Choroba Parkinsona: Jest to choroba neurodegeneracyjna, która powoduje zaburzenia ruchowe, takie jak drżenie, sztywność i spowolnienie ruchów. Aby jej zapobiec, zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne i zdrową dietę.
  • Choroby sercowo-naczyniowe: Jest to grupa chorób, które wpływają na funkcje serca i układu krwionośnego. Czynniki ryzyka obejmują otyłość, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu i brak aktywności fizycznej. Aby zapobiegać chorobom układu krążenia, trzeba prowadzić zdrowy tryb życia, regularnie ćwiczyć i właściwie radzić sobie ze stresem.
  • Osteoporoza: Jest to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. W zapobieganiu osteoporozy, ważne jest utrzymywanie odpowiedniej podaży wapnia i witaminy D, unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu, wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem i regularne badanie gęstości kości.
  • Zapalenie stawów: To z kolei jest grupa chorób, które powodują ból stawów, sztywność i obrzęk. Sposobami na uniknięcie tych schorzeń jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularne ćwiczenia i unikanie urazów stawów.
  • Cukrzyca: Jest to choroba metaboliczna, która wpływa na zdolność organizmu do wytwarzania lub wykorzystywania insuliny, co prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi. Aby jej uniknąć, należy uważać na wagę, prowadzić aktywny tryb życia, nie spożywać żywności o wysokiej zawartości cukru i przestrzegać innych zaleceń dotyczących diety i leczenia farmakologicznego.
  • Rak: Jest to grupa chorób charakteryzujących się nieprawidłowym wzrostem i rozprzestrzenianiem się patologicznych komórek. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka, a inne czynniki ryzyka obejmują palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, narażenie na toksyny środowiskowe i występowanie raka w rodzinie. Aby zapobiegać rakowi, ważne jest przyjęcie zdrowego stylu życia, w tym regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta, unikanie palenia i nadmiernego spożywania alkoholu oraz regularne badania przesiewowe w kierunku raka.
  • Choroby układu oddechowego: Są to choroby, które wpływają na pracę płuc i układu oddechowego. Przykładem mogą być przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD) i zapalenie płuc. Czynniki ryzyka chorób układu oddechowego obejmują palenie tytoniu, narażenie na zanieczyszczenia powietrza i infekcje dróg oddechowych. W zapobieganiu tym chorobom ważne jest, unikanie palenia i narażenia na zanieczyszczenie powietrza, stosowne ćwiczenia w połączeniu z prawidłowym oddychaniem, okresowe badania i natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza, kiedy pojawią się problemy z oddychaniem.
  • Osłabienie wzroku i słuchu: Wraz z wiekiem nasze zdolności widzenia i słuchu mogą się pogarszać. Chcąc zminimalizować skutki, ważne jest regularne badanie oczu i uszu, ochrona oczu i uszu przed urazami i nadmiernym narażeniem na hałas oraz prowadzenie zdrowego stylu życia, który obejmuje zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia.
  • Depresja: Jest to powszechny stan zdrowia psychicznego, który może dotknąć każdego, ale bardzo często występuje w populacji osób starszych. By nie ulec depresji, ważne jest utrzymywanie więzi społecznych, aktywności fizycznej, prowadzenie zdrowego trybu życia, a w przypadku zbyt długiego utrzymywania się objawów – szukanie pomocy medycznej.

Podsumowując, starsi ludzie są bardziej narażeni na rozwój różnych chorób i stanów. Jednak wielu z tych chorób można uniknąć lub skutecznie leczyć poprzez zdrowy styl życia i regularne kontrole lekarskie. Istotne jest podejmowanie działań zapobiegających tym chorobom, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów i ich zdolność do zachowania samodzielności.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73 

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

10 + twenty =