Udar mózgu – pierwsza pomoc

Przy udarze mózgu najważniejsze jest, aby jak najwcześniej rozpoznać jego symptomy (opis objawów) i wezwać pomoc. Poniżej przedstawiamy schemat postępowania, jeśli jesteś świadkiem czyjegoś udaru:

 

– jeśli już rozpoznałeś oznaki udaru, przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo tej osoby i bez zbędnych ruchów ułóż ją w wygodnej pozycji,

– natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe informując służby o podejrzeniu udaru u poszkodowanej osoby,

– zanotuj godzinę wystąpienia pierwszych objawów oraz ewentualne kolejne zmiany samopoczucia,

– kontroluj jego stan i reaguj, jeśli straci przytomność lub przestanie oddychać,

– jeśli osoba pozostaje przytomna, zbierz wywiad dla pomocy medycznej (wiek, choroby, przyjmowane leki, kiedy i co ostatnio jadła itp.),

– nie podawaj poszkodowanej osobie nic do jedzenia i picia, ani żadnych leków,

– staraj się ją uspokajać w oczekiwaniu na fachową pomoc,

– po przyjeździe pogotowia przekaż im swoje informacje.

 

Dobrze jest wyuczyć się tego schematu na pamięć, aby w razie konieczności umieć udzielić skutecznej pierwszej pomocy, od której często zależy dalszy los człowieka, a nawet jego życie!

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą zarówno w profilaktyce jak i w terapii schorzeń wątroby.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

fifteen − 6 =