Udar a wylew – czym się różnią?

Czy znane powszechnie określenia ‘udar mózgu’ i ‘wylew’ dotyczą tego samego schorzenia? Czy jest jednak między nimi jakaś różnica? Przyjrzyjmy się.

 

Udar mózgu

To groźny incydent w organizmie, w obrębie mózgu, który mniej lub bardziej zaburza jego czynność, często prowadzi do śmierci. Występuje nagle i zazwyczaj bardzo gwałtownie.

Wyróżnia się dwa rodzaje udarów: niedokrwienny (kiedy np. z powodu skrzepu krew nie dociera do jakiegoś obszaru mózgu) i krwotoczny (kiedy następuje uszkodzenie naczynia krwionośnego i krew wylewa się do mózgu).

 

Wylew

Wylew jest popularną nazwą udaru krwotocznego mózgu. Jego przyczyną jest uszkodzenie naczynia krwionośnego, w wyniku którego krew rozlewa się w pewnym obszarze mózgu. I stąd właśnie wzięło się to potoczne sformułowanie o wystąpieniu „wylewu krwi do mózgu”. Tu należy uzupełnić, że taki incydent powoduje również, że inny obszar mózgu, do którego uszkodzone naczynie miało doprowadzić krew, nie zostaje ukrwione i ten obszar nie zostaje wówczas odpowiednio dotleniony. Co – oczywiście – pogarsza skutki ‘wylewu’.

 

Zagrożenia

Zarówno udar niedokrwienny jak i wylew zagrażają życiu i stanowią ryzyko pozostawienia człowieka w stanie stałej niepełnosprawności. Statystycznie, w przypadku wylewu, w ciągu pierwszych 30 dni od wystąpienia incydentu śmiertelność wynosi od 35 do 52%, a w ciągu roku od 42 do 65%.

Wszystko zależy od obszaru mózgu dotkniętego udarem. Bardzo istotny jest także czas reakcji na objawy, udzielenia fachowej pomocy i hospitalizacji chorego. Zazwyczaj udar krwotoczny ma bardziej nasilony przebieg i sieje większe spustoszenie, niż udar niedokrwienny. Wynika to ze słabszych możliwości leczenia. Krwiaki bowiem umiejscawiają się w bardzo trudno dostępnych częściach mózgu i ich usunięcie w porę jest trudne lub nawet niemożliwe.

 

Skala NIHSS

Stopień udaru określa się skalą NIHSS, zgodnie z którą:

 

– 0-4 pkt – udar łagodny

– 5-15 pkt – udar średnio ciężki

– 16 pkt – udar ciężki

 

Objawy udaru

Objawy obu rodzajów udarów są zbliżone. Wszystko zależy od obszaru mózgu, w którym dochodzi do niedotlenienia lub pęknięcia naczynia.

Do głównych objawów udarów mózgu należą:

 

– połowiczny niedowład ciała,

– silny ból głowy (objaw charakterystyczny dla udaru krwotocznego),

– podwyższone ciśnienie tętnicze

– afazja (zaburzenie mowy),

– problemy z utrzymaniem równowagi,

– podwójne widzenie,

– utrata świadomości lub przytomności.

 

Jeśli dostrzegasz takie objawy u kogoś z bliskich należy jak najszybciej wezwać pogotowie!

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą zarówno w profilaktyce jak i w terapii schorzeń wątroby.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

eleven + 3 =