Wątroba a twoje zdrowie: co musisz wiedzieć

Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz

Zajmuje się m. in.:

– chorobami układu krążenia,
– nadciśnienia tętniczego,
– chorób układu oddechowego,
– chorób układu pokarmowego,
– chorób układu moczowego,
– zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i tłuszczowej,
– otyłości,
– chorób wieku podeszłego,
– diagnozowaniem takich dolegliwości jak: bóle brzucha, bóle głowy, przewlekłe zmęczenie i innych stanów, które niepokoją pacjenta.
Możesz umówić się na wizytę pod numerami telefonów:

71 300 12 72
71 300 12 73


wątroba-centrum-medyczne-przyjazni-11

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odgrywa istotną rolę w wielu podstawowych funkcjach, w tym w trawieniu, metabolizmie i detoksykacji. Położona w prawej górnej części brzucha wątroba jest największym narządem w organizmie i odpowiada za wykonywanie ponad 500 funkcji.

Jednym z podstawowych zadań wątroby jest produkcja żółci, która jest niezbędna do trawienia i wchłaniania tłuszczów w jelicie cienkim. Żółć pomaga również eliminować produkty przemiany materii z organizmu, w tym nadmiar cholesterolu i bilirubiny.

Oprócz produkcji żółci wątroba odgrywa również kluczową rolę w metabolizmie, czyli procesie, w którym organizm przekształca spożytą żywność w energię. Pomaga regulować poziom cukru we krwi, wytwarzać i przechowywać glukozę oraz przekształcać aminokwasy w białka.

Inną ważną funkcją wątroby jest detoksykacja. Wątroba filtruje i usuwa toksyny i produkty przemiany materii z krwi, w tym alkohol, narkotyki i zanieczyszczenia środowiska. Czyni to poprzez rozbicie tych substancji na mniej szkodliwe związki, które dzięki temu można wydalać z organizmu.

Wątroba odgrywa również istotną rolę w produkcji czynników krzepnięcia krwi, które są niezbędne do zapobiegania nadmiernemu krwawieniu w przypadku urazu. Przechowuje witaminy i minerały, w tym żelazo i witaminę B12, a także wytwarza białko zwane albuminą, które jest niezbędne do utrzymania równowagi płynów w organizmie.

Biorąc pod uwagę znaczenie wątroby dla ogólnego stanu zdrowia, należy o nią odpowiednio dbać. Dieta bogata w pełnowartościowe pokarmy i uboga w przetworzoną żywność, alkohol i słodkie napoje może pomóc w utrzymaniu zdrowia wątroby. Regularne ćwiczenia i utrzymywanie prawidłowej masy ciała mogą również pomóc w ochronie wątroby przed uszkodzeniem. Unikanie narażenia na toksyny środowiskowe i przyjmowanie niezbędnych leków zgodnie z zaleceniami może również pomóc w utrzymaniu funkcji wątroby.

Podsumowując, wątroba odgrywa kluczową rolę w wielu podstawowych funkcjach organizmu, w tym w trawieniu, metabolizmie i detoksykacji. Podejmując kroki wspierające zdrowie wątroby, możemy pomóc zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tego ważnego narządu oraz wspierać nasze ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą zarówno w profilaktyce jak i w terapii schorzeń wątroby.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

13 − two =