Niacyna – Witamina B3

Niacyna, czyli witamina B3, jest jedną z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Bierze udział w ponad 400 reakcjach biochemicznych, które mają związek z pozyskiwaniem energii z jedzenia, syntezą i rozkładem węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, tworzeniem krwinek czerwonych, regulacją poziomu cholesterolu, wspomaganiem pracy mózgu i układu nerwowego oraz wielu innymi procesami życiowymi.

 

Niacyna jest rozpuszczalna w wodzie, więc organizm jej nie przechowuje i musi być dostarczana w pożywieniu lub suplementach. Nasz organizm może również produkować niacynę z aminokwasu tryptofanu, ale w niewielkich ilościach.

Niacyna występuje w dwóch głównych formach chemicznych: kwasie nikotynowym i niacynamidzie (nikotynamidzie). Obie formy mają podobne właściwości i działanie, ale różnią się nieco sposobem wchłaniania i metabolizmu. Kwas nikotynowy jest lepiej przyswajany przez organizm i ma silniejszy wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Niacynamid natomiast jest łagodniejszy dla żołądka i nie powoduje tzw. zaczerwienienia skóry, czyli uczucia gorąca i zaczerwienienia twarzy, szyi i klatki piersiowej, które może wystąpić po zażyciu większej dawki kwasu nikotynowego.

Zalecane dzienne spożycie niacyny wynosi 14 mg dla kobiet i 16 mg dla mężczyzn. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny przyjmować 17-18 mg niacyny dziennie. Niacyna znajduje się w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza tych bogatych w białko zwierzęce, takich jak mięso, ryby, jaja, nabiał, a także w niektórych produktach roślinnych, takich jak orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe czy drożdże. Jednak wiele czynników może wpływać na zmniejszenie zawartości niacyny w żywności, takich jak obróbka termiczna, przechowywanie czy dodawanie konserwantów.

Dlatego też wiele osób może mieć niedobór niacyny lub być narażonych na jego ryzyko. Niedobór niacyny może być spowodowany przez nieodpowiednią dietę ubogą w witaminę B3 lub tryptofan, zaburzenia trawienia lub wchłaniania niacyny z jelit, choroby przewlekłe lub infekcyjne osłabiające organizm, nadużywanie alkoholu lub leków hamujących syntezę niacyny z tryptofanu. Niedobór niacyny objawia się m.in. zmęczeniem, osłabieniem mięśniowym, utratą apetytu, biegunką, zapaleniem skóry i błon śluzowych (tzw. pelagra), depresją, zaburzeniami pamięci i koncentracji oraz halucynacjami.

Aby zapobiec niedoborowi niacyny lub uzupełnić jej braki w organizmie, można stosować suplementy zawierające witaminę B3. Suplementacja niacyną może być również pomocna w leczeniu lub zapobieganiu niektórym chorobom i dolegliwościom, takim jak hipercholesterolemia, miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu, cukrzyca, zapalenie stawów, trądzik, łuszczyca, bezsenność, migrena czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jednak suplementacja niacyną nie jest pozbawiona ryzyka i powinna być stosowana pod kontrolą lekarza. Zbyt wysokie dawki niacyny mogą powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie skóry, swędzenie, wysypka, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, uszkodzenie wątroby czy pogorszenie stanu osób z chorobą wrzodową, dną moczanową czy astmą.

Niacyna jest więc witaminą niezbędną dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie poprzez zrównoważoną dietę i ewentualną suplementację. Pamiętajmy jednak, że wszystko z umiarem i pod okiem specjalisty.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Pediatra Wrocławdieta
Internista Wrocławniacyna
witamina B3zdrowie

Zostaw komentarz

one × two =