Co to są liposomy?

Liposomy – czym są i jaka jest ich rola w organizmie człowieka?

Liposomy to mikroskopijne struktury, które mogą pełnić funkcję nośników różnych substancji w ludzkim organizmie. Są zbudowane z podwójnej warstwy lipidowej, która otacza wnętrze wypełnione wodą lub jej roztworem. Liposomy mają budowę podobną do błon komórkowych, dlatego mogą się z nimi łączyć i przenikać przez nie. W ten sposób liposomy mogą dostarczać do komórek leki, witaminy, antyoksydanty, kwasy nukleinowe i inne cząsteczki aktywne.

Liposomy występują naturalnie w organizmach żywych, np. we krwi, gdzie transportują lipidy (cholesterol, triglicerydy i inne). Liposomy naturalne nazywane są lipoproteinami i mają różną gęstość i skład w zależności od rodzaju lipidów i białek, które zawierają. Lipoproteiny pełnią ważną rolę w metabolizmie lipidów i zapobieganiu miażdżycy.

Liposomy można też wytwarzać sztucznie w laboratoriach lub przemyśle. Liposomy sztuczne mają różne rozmiary, kształty i ilość warstw lipidowych. Mogą też być modyfikowane chemicznie, aby wiązać się z określonymi receptorami na powierzchni komórek lub tkankach. Liposomy sztuczne znajdują zastosowanie głównie w farmakologii, kosmetologii i przemyśle spożywczym.

W farmakologii liposomy służą do poprawy biodostępności, skuteczności i bezpieczeństwa leków. Leki zamknięte w liposomach są chronione przed rozkładem i eliminacją z organizmu. Liposomy mogą też zmniejszać toksyczność leków dla zdrowych komórek i tkanek. Ponadto liposomy mogą docierać do miejsc trudno dostępnych dla leków podawanych w inny sposób, np. do mózgu, oczu czy nowotworów.

W kosmetologii liposomy wykorzystywane są do poprawy właściwości kosmetyków i ich działania na skórę. Liposomy mogą przenosić składniki aktywne kosmetyków głębiej w skórę, gdzie wykazują lepsze działanie niż na powierzchni. Liposomy mogą też nawilżać skórę, poprawiać jej elastyczność i wygładzać zmarszczki.

W przemyśle spożywczym liposomy stosowane są do poprawy jakości i trwałości żywności. Liposomy mogą przenosić substancje aromatyczne, barwniki, konserwanty, witaminy i antyoksydanty do żywności. Liposomy mogą też chronić te substancje przed utratą lub degradacją pod wpływem światła, ciepła czy tlenu.

Liposomy to więc niezwykle ciekawe i użyteczne struktury, które mają wiele zalet i możliwości zastosowania. Dzięki nim możemy poprawić nasze zdrowie, urodę i smak żywności.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

fizjologia
liposomy
Internista Wrocław
Pediatra Wrocław

Zostaw komentarz

2 × 4 =