Rodzaje oparzeń ze względu na głębokość uszkodzeń

Oparzenia to uszkodzenia tkanek pod wpływem wysokiej temperatury. Każde działanie zbyt wysokiej temperatury na skórę, prowadzi do jej niszczenia oraz uszkodzenia tkanek głębokich. Temperaturą graniczną, powyżej której białko tkanek ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu, jest 55°C.

Wyróżnia się 3 stopnie oparzenia ze względu na ich głębokość uszkodzeń:

  • I stopnia – charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry (rumień), niewielkim obrzękiem i bolesnym pieczeniem. Taki rumień powstaje pod wpływem krótkotrwałego działania np. pary wodnej, niezbyt gorącej wody, a czasem po intensywnym opalaniu się. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni i goi po złuszczeniu naskórka. Raczej nie zostawia po sobie blizn.
  • II stopnia – tu do objawów zaczerwienienia i obrzęku dołączają już pęcherze, które wypełnione są żółtawym płynem surowiczym. Zachodzą w nich procesy zapalne i martwicze naskórka na granicy ze skórą właściwą. W tym przypadku ból już jest dość silny. Do tego rodzaju oparzenia dochodzi np. po oblaniu wrzątkiem, gorącym olejem lub pod wpływem pary wodnej. Takie oparzenia goją się zazwyczaj około dwóch tygodni dzięki temu, że naskórek posiada możliwości regeneracji od dna. Zaznaczyć należy, że jest również podtyp IIB oparzenia, przy którym może jednak dojść do powstania blizn.
  • III stopnia – to już jest poważne poparzenie, bo dochodzi w nim do uszkodzenia pełnej grubości skóry, często również tkanek głębokich, nawet aż do kości. Zdarza się, że część martwicza skóry wysycha i tworzą się strupy. Ze względu na uszkodzenia zakończeń nerwowych, chory nie odczuwa bólu, zachowane jest jedynie czucie głębokie. Podczas gojenia się dochodzi do oddzielenia części obumarłych i wytworzenia się ziarniny oraz blizn. Takie oparzenia powstają przez działanie np. otwartego ognia, długie zanurzenie we wrzątku, od gorącego oleju itp. Najczęściej wymagają one leczenia operacyjnego za wykorzystaniem przeszczepów skóry.
  • IV stopnia – najgorszą postacią oparzenia jest zwęglenie tkanek. Określa się to stanem oparzeń katastroficznych. Takie oparzenia obejmują głębokie struktury skóry, mięśnie oraz kości. W miejscu oparzenia często pojawia się również całkowita martwica tkanek, a z powodu silnych uszkodzeń dochodzi do odsłonięcia się narządów wewnętrznych. Oparzenia IV stopnia są czasem klasyfikowane jako najcięższa postać oparzeń III stopnia. Powstają w wyniku długotrwałego wystawienia tkanek na działanie prądu lub otwartego ognia.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73 

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

12 + six =