Rodzaje oparzeń ze względu na rozległość powierzchni

Aleksandra Jonkisz
Dr n. med. Aleksandra Jonkisz
Dermatolog / Wenerolog

Oparzenia to uszkodzenia tkanek pod wpływem wysokiej temperatury. Każde działanie zbyt wysokiej temperatury na skórę, prowadzi do jej niszczenia oraz uszkodzenia tkanek głębokich. Temperaturą graniczną, powyżej której białko tkanek ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu, jest 55°C.

Oparzenia ciała klasyfikuje się również ze względu na rozległość powierzchni, jaka została uszkodzona.

 

Tutaj też wyróżnia się 3 stopnie oparzenia:

 

  • oparzenia lekkie – zalicza się do nich oparzenia II stopnia, które obejmują mniej niż 15% powierzchni ciała u osoby dorosłej lub mniej niż 10% jeśli chodzi o dzieci oraz oparzenia III stopnia, w których powierzchnia oparzenia nie przekracza 2% powierzchni ciała pacjenta;

 

  • oparzenia średnie – tu mieszczą się oparzenia II stopnia, które u dorosłych obejmują ok. 15-25% powierzchni ciała, a u dzieci nie więcej niż 10-20%. Do oparzeń średnich zalicza się również oparzenia III stopnia, które zajmują ok. 2-10% powierzchni ciała;

 

  • oparzenia ciężkie – Do tej grupy zalicza się oparzenia II stopnia, jeśli obejmują więcej niż 25% powierzchni ciała w przypadku osoby dorosłej i więcej niż 20% powierzchni ciała u dzieci. Należą do niej także oparzenia III stopnia, kiedy obejmują więcej niż 10% powierzchni ciała pacjenta. Oparzeniami ciężkimi są również te, w wyniku których doszło do poważnych urazów oraz oparzenia elektryczne i obejmujące drogi oddechowe.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

thirteen − four =