Ukąszenia i ukłucia – pierwsza pomoc w przypadku kontaktu z niepożądanymi owadami lub roślinami

W przypadku spotkania z roślinami i zwierzętami, które mogą nas ukąsić lub ukłuć, istotne jest, abyśmy wiedzieli, jak udzielić sobie pierwszej pomocy. W sytuacji, gdy na spacerze po lesie, pikniku czy spacerze po parku napotykamy nieprzyjazne rośliny lub zwierzęta, właściwe postępowanie może zapobiec poważnym komplikacjom i nieprzyjemnym skutkom zdrowotnym.

  1. Ukąszenia i ukłucia owadów:

Ukąszenia owadów, takich jak pszczoły, osy, szerszenie czy komary, mogą wywołać ból, opuchliznę, zaczerwienienie i świąd, a nawet poważny wstrząs anafilaktyczny. W niektórych przypadkach reakcja może być naprawdę groźna i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli osoba jest uczulona na jad owada.

Pierwsza pomoc:
– Zdejmij obrączki, bransoletki i inną biżuterię z obszaru dotkniętego ukąszeniem, aby zapobiec uciskowi spowodowanemu opuchlizną.
– Jeżeli osa lub pszczoła pozostawiły żądło w skórze, delikatnie je wyjmij, używając na przykład brzegu karty kredytowej. Unikaj użycia pęsety czy palców, ponieważ może to powodować wtłoczenie jadu w skórę.
– Schładzaj miejsce ukąszenia lub ukłucia, używając zimnego kompresu lub lodu. Nie stosuj lodu bezpośrednio na skórę – owiń go ręcznikiem papierowym lub warstwą tkaniny.
– Stosuj przeciwbólowe maści (sterydowe lub miejscowe znieczulenia) i antyhistaminowe, aby zwalczyć ból i świąd.
– Unikaj drapania ukąszonego miejsca, ponieważ może to prowadzić do infekcji.

Jeśli występują objawy wstrząsu anafilaktycznego, takie jak trudności z oddychaniem, napady duszności, nudności, wymioty, ból brzucha, spadek ciśnienia krwi lub utrata przytomności, jako pierwsza pomoc należy natychmiast wezwać pogotowie (numer alarmowy 112 w Polsce) i podać osobie dotkniętej zastrzyk z  adrenaliny (jeśli jest dostępna).

  1. Ukąszenia przez pająki

Pająki, takie jak krzyżak czy inne gatunki występujące w Polsce, mogą czasami ukąsić, ale zazwyczaj ich jad nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Pierwsza pomoc:
– Myj rany wodą z mydłem, następnie przemywaj wodą utlenioną i nałóż na okład antybakteryjny.
– Przyłóż zimny kompres, aby złagodzić ból i ograniczyć opuchliznę.
– W razie potrzeby można również zażyć przeciwbólowe leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol czy ibuprofen.

  1. Ukąszenia przez kleszcze:

Kleszcze są stawonogami, które mogą przenosić różne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Pierwsza pomoc:
– Jeśli widzisz kleszcza, delikatnie, ale pewnie usuń go np. pęsetą chwytając jak najbliżej miejsca, gdzie jest przymocowany do skóry. Potem przez kilka dni należy obserwować miejsce ukąszenia, czy nie występuje tzw. rumień, który może świadczyć o zakażeniu boreliozą. Wówczas należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

  1. Poparzenia przez rośliny:

Czasami można napotkać rośliny takie jak pokrzywa, czy barszcz, które powodują reakcje alergiczne skutkujące swędzeniem, pieczeniem czy wysypką.

Pierwsza pomoc:
– Oczyść dotknięty obszar wodą z mydłem.
– Stosuj zimne okłady, aby złagodzić dyskomfort.
– W razie potrzeby można użyć żelu zawierającego aloe vera, aby łagodzić podrażnienia skóry.

Pamiętaj, że w każdym przypadku ukąszenia przez owady lub poparzenia przez rośliny należy obserwować reakcje organizmu, a jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem!

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

1 × 4 =