Jak chronić skórę w czasie upałów

 

Upały, choć przez wielu lubiane, stanowią duże niebezpieczeństwo dla naszej skóry. Wysokie temperatury, promieniowanie UV i pocenie się mogą powodować podrażnienia, przesuszenia i oparzenia słoneczne, co przyczynia się do starzenia się skóry i różnych jej chorób. Dlatego latem należy jak najlepiej zadbać o dobrą kondycję skóry.

  1. Stosowanie kremów z filtrem UV:

Promienie słonecznego UVA i UVB są główną przyczyną problemów ze skórą w letnim okresie. Aby chronić ją przed działaniem tych promieni, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem o wartości SPF 30, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Taką ochronę należy stosować na wszystkie części ciała, które są wystawione na słoneczna ekspozycję.

  1. Unikaj ekspozycji na słońce:

Najintensywniejsze promieniowanie UV między godzinami 11 a 15, kiedy promienie UV są najintensywniejsze. Staraj się znaleźć możliwości wykorzystania słońca w tych godzinach oraz szukaj chłodniejszych, zacienionych miejsc do relaksu czy aktywności na świeżym powietrzu.

 

  1. Nawadniaj skórę od wewnątrz:

Wysokie temperatury i pocenie się mogą prowadzić organizm do odwodnienia, co z kolei wpływa na kondycję skóry. Warto spożywać co najmniej 2 litry wody dziennie oraz często sięgać po owoce i warzywa wzbogacone w wodę, na przykład po arbuzy czy ogórki.

  1. Nawilżaj skórę z zewnątrz:

Latem dobrze jest dodatkowo nawilżać skórę. Znajdź dla siebie kosmetyki nawilżające, takie jak żele, emulsje czy hydrolaty, dzięki którym pomożesz jej zachować dobry i zdrowy wygląd.

  1. Dbaj o higienę skóry:

Wysokie temperatury pobudzają do intensywnej pracy gruczoły potowe, co może przyczynić się do powstawania zaskórników, krost czy podrażnień skóry. Wskazane jest dokładne oczyszczanie i tonizowanie skóry twarzy oraz zwykły peeling całego ciała, które skutecznie zniwelują te problemy.

  1. Chroń się przed insektami:

Należy stosować środki ochrony przed owadami, które nie tylko je odstraszą, ale również zadbają ogólnie o skórę. Zbyt częste ukąszenia na przykład komarów czy meszek może spowodować silne podrażnienia, a ich rozdrapywanie często doprowadza do lokalnych infekcji na skórze. Dlatego należy skutecznie zapobiegać takim sytuacjom.

  1. Troska o skórę po oparzeniach słonecznych:

Jeśli dojdzie jednak do poparzeń słonecznych, należy jak najszybciej reagować. O tym, co robić w takich przypadkach znajdziecie w tym poście: „Pierwsza pomoc przy oparzeniach”

Mimo, że lato to bardzo przyjemny czas dla wielu z nas, dla naszej skóry może to być jednak trudny okres. Dlatego poświęć jej trochę uwagi i zadbaj o nią, a na pewno odwdzięczy ci się pięknym i zdrowym wyglądem.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73 

Zostaw komentarz

three × 1 =