Uzależnienia behawioralne – konsultacje psychologa dziecięcego


Mgr Agnieszka Woszczek. Psycholog, psycholog dziecięcy Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Mgr Agnieszka Woszczek
psycholog, psycholog dziecięcy  i psychoterapeuta

Czy Twoje dziecko spędza za dużo czasu przed komputerem? Czy ma trudności w koncentracji uwagi? Czy mamy już do czynienia z typowym uzależnieniem behawioralnym? Na jakie sygnały należy zwrócić uwagę, by nie przeoczyć u dziecka początków problemów dotyczących nadmiernego korzystania z Internetu, tabletu czy smartfona?

Psycholog dziecięcy zaprasza na wizytę do Centrum Medycznego PRZYJAŹNI we Wrocławiu w sobotę, 19 marca 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 13:00. W tym dniu cena wizyty u psychologa dziecięcego, to jedynie 60 zł.


Technologia jest wszechobecna w naszym życiu już od lat. Dzięki internetowi, aplikacjom, komputerom, smartfonom, czy tabletom znacząco zwiększył się dostęp do informacji, a jej przepływ stal się wielokrotnie szybszy niż kiedyś. Dzięki temu przez ostanie kilka lat ludzkość wytworzyła i powszechnie udostępniła więcej treści niż przez wszystkie wcześniejsze wieki swojego istnienia. Żyjemy wielokrotnie szybciej niż kiedyś, pochłaniając codziennie ogromną masę informacji.

Większość z nas w kieszeni lub torebce nosi dziś smartfona podłączonego 24 godziny na dobę do internetu. Na co dzień, w życiu prywatnym korzystamy ze stron internetowych, sieci społecznościowych, komunikatorów, a w firmach dodatkowo z wielu innych aplikacji. Niewątpliwie bez tego wszystkiego trudno byłoby dziś sprawnie funkcjonować.

Dlatego wydaje się zupełnie naturalnym i zrozumiałym, że także naszym dzieciom już od najmłodszych lat towarzyszy komputer, smartfon czy konsola do gier. To generalnie dobrze, bo dzięki znajomości wykorzystania tych technologii będzie im łatwiej funkcjonować także w dorosłym życiu.

Jednak jak w każdym przypadku może nastąpić sytuacja, kiedy jeszcze nieukształtowana osobowość młodego człowieka zacznie opacznie podążać w całkowicie niewłaściwym kierunku. Może się zdarzyć, że świat wirtualny zacznie całkowicie eliminować aktywność dziecka w świecie realnym.

W takich sytuacjach wielu rodziców zastanawia się, czy i kiedy oraz jak należy interweniować. Czy ograniczać dziecku czas spędzany w sieci? Co można zrobić, aby młody człowiek nie dał się całkowicie i wyłącznie pochłonąć wirtualnym działaniom? Obserwując zachowania swojego dziecka musisz być czujny, na wszelkie sygnały i niepokojące objawy w jego codziennym funkcjonowaniu.

Po poradę psychologa dziecięcego na pewno warto sięgnąć, szczególnie wtedy, kiedy:

  • dziecko staje się drażliwe;
  • pojawia się złe samopoczucie, nadpobudliwość lub lęk i obniżony nastrój przy braku możliwości korzystania z komputera, internetu, czy smartfona lub konsoli do gier;
  • pojawiają się trudności w nauce i koncentracji uwagi;
  • dziecko rezygnuje z wcześniej podejmowanych aktywności;
  • dziecko zaczyna czerpać satysfakcję i poczucie wartości jedynie poprzez udział w grach komputerowych lub korzystania z portali społecznościowych;
  • dziecko wykazuje coraz mniejsze zainteresowanie realnym towarzystwem rówieśników;
  • pojawiają się konflikty rodzinne w związku z korzystaniem z komputera.

Uzależnienie behawioralne, to określona czynność lub grupa czynności, która staje się nałogowa. Zaczyna jej wówczas towarzyszyć silne pragnienie lub wewnętrzny przymus jej podejmowania z coraz większą częstotliwością oraz narastające trudności w kontrolowaniu zachowań z nią związanych. W sytuacji ograniczenia lub przerwania czynności pojawiają się objawy abstynencyjne, tak fizjologiczne (np. bezsenność, nadmierna potliwość, drżenie rąk, ból głowy) jak i psychologiczne (np. wstyd, poczucie winy, nasilona lękliwość, rozdrażnienie, zachowania agresywne). Osoba uzależniona powtarza określone zachowania pomimo ich wyraźnej szkodliwości dla jej codziennego funkcjonowania w różnych sferach życia (zawodowej, rodzinnej, zaniedbywanie innych źródeł zainteresowań).

Uzależnieniu behawioralnemu towarzyszy zespół mechanizmów obronnych, które odpowiadają za zniekształcanie i blokowanie trudnych, zagrażających treści związanych z nałogiem oraz jego negatywnymi konsekwencjami. Prowadzi to do tego, że osoba uzależniona przez lata nieświadomie wytwarza różnorodne złudzenia na temat swojego życia, co minimalizuje w niej chęć do zmiany swoich destrukcyjnych nawyków.

Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzależnienie_behawioralne

Jednymi z typowych uzależnień behawioralnych są właśnie uzależnienia od komputera, smartfona, czy internetu. W swoim mechanizmie są one w pełni zbieżne z tak znanym uzależnieniami behawioralnymi jak: patologiczny hazard, pracoholizm, zakupoholizm, czy kompulsywne objadanie się.

Psycholodzy uważają, że o uzależnieniu od internetu można mówić wówczas, gdy dana osoba przebywa w sieci 4 lub więcej godzin dziennie, albo spędza tam czas w godzinach nocnych i odczuwa wyraźny przymus korzystania z internetu, aby poczuć się lepiej i wpaść w lepszy nastrój.

Będąc rodzicem warto wiedzieć się, od czego obecnie uzależniają się dzieci i młodzież. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z uzależnieniem? Jak zdiagnozować problem? Jak pomagać młodym ludziom, których ten problem jednak dotknął? Jak udzielić efektywnego wsparcia swojemu synowi czy córce? Jako rodzice, musimy być świadomi, ze wszelkie dysfunkcje w wieku dojrzewania mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia uzależnień o charakterze behawioralnym. Grupą szczególnie na to podatną stanowią właśnie dzieci oraz młodzież. W tej grupie uzależnienia behawioralne zaczynają się pojawiać już w okresie gimnazjalnym.

Nauczmy dziecko przeciwdziałać destrukcyjnym nawykom i presji otoczenia, ucząc je sposobów radzenia sobie ze stresem, własnymi trudnościami, jednocześnie aktywizując je do działania poprzez wzmacnianie jego mocnych stron. Pomóżmy dziecku odnaleźć swoje miejsce we współczesnym świecie, pokazując jak w pozytywny i bezpieczny sposób można wykorzystywać dzisiejsze technologie nie popadając w uzależnienia.

Jeśli twoje dziecko boryka z uzależnieniem behawioralnym w postaci uzależnienia od internetu (także smartfona, komputera, gier komputerowych, itp.), to aby skutecznie pokonać te problemy warto umówić się na wizytę u psychologa dziecięcego. Warto to zrobić również w przypadku, gdy nasze pociechy dotykają inne problemy psychologiczne, jak zaburzenia lękowe i rozwojowe, zaburzenia koncentracji uwagi lub trudności wychowawcze i edukacyjne.

Zapraszamy w sobotę, 19 marca 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 13:00. W tym dniu koszt konsultacji psychologa dziecięcego, to jedynie 60 zł.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Serdecznie zapraszamy.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

psycholog dziecięcyuzależnienia behawioralne
psycholog dziecięcy wrocławuzależnienie od internetu
dobry psycholog dziecięcy wrocławuzależnienie od smartfona
psycholog dziecięcy i młodzieżowyuzależnienie od gier komputerowych

Zostaw komentarz

12 − 8 =