Wirus HPV

Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek. Ginekolog Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek
Ginekolog

Dr n. med. Marta Kucharska. Lekarz chorób zakaźnych Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Marta Kucharska
Lek. chorób zakaźnych

Lek. Konstancja Fornalczyk. Pediatra Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Konstancja Fornalczyk
Pediatra

HPV, ( ang. human papillomavirus), inaczej wirus brodawczaka ludzkiego jest jednym z najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wykazano, że jest on najważniejszą przyczyną raka szyjki macicy, który jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet na całym świecie. Ponadto jest on odpowiedzialny za powstawanie nowotworów okolic genitalnych u kobiet i mężczyzn (rak pochwy, sromu, prącia, odbytu) i brodawek płciowych oraz brodawczaków krtani. Wirus brodawczaka może również być odpowiedzialny za powstawanie brodawek, kurzajek i kłykcin kończystych.

Do zakażenia HPV najczęściej dochodzi przez kontakty seksualne, oraz przez kontaktzakażonych rąk z okolicą genitalną. Możliwe jest również zakażenie noworodka od matkipodczas porodu siłami natury lub w czasie bliskich kontaktów, np. wspólnych kąpieli wwannie z zakażonym dorosłym. Należy pamiętać, że każdy (zarówno mężczyzna jak i kobieta)
kto kiedykolwiek miał kontakt seksualny, mógł ulec zakażeniu HPV. Najczęściej osobyzakażone nie prezentują żadnych objawów. Szacuje się, że w ciągu życia kontakt z wirusemma przynajmniej 50% osób aktywnych seksualnie.
Polska ma nadal jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności oraz śmiertelności z powodu rakaszyjki macicy na terenie Europie.
U mężczyzn HPV może wywołać raka prącia i odbytnicy. Dlatego w przypadku pary , jeśli jednaosoba ma objawy zakażenia, to i drugi partner powinni się poddać badaniom diagnostycznym.
Objawy w początkowej fazie zakażenia wirusem HPV mogą być niemal niezauważalne. Stad istotnejest by każda kobiet wykonywała badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy, najlepiej raz do roku.

Szczepienie przeciwko HPV ma na celu ochronę dziecka przed następstwami zakażenia wirusem, a co najważniejsze – zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy u dziewczynek. Szczepienie Silgard chroni również przed wystąpieniem brodawek płciowych.
Szczepienie wykonuje się przed rozpoczęciem pożycia intymnego, zwykle w wieku 11-12 lat. W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciwko HPV, Cervarix (chroni przed dwoma typami wirusa) i Silgard (przeciwko dwóm typom wirusa odpowiedzialnym za powstawanie nowotworów, a także dwóm odpowiedzialnym za powstawanie brodawek płciowych). Oba szczepienia podawane są w trzech dawkach. Preparat Cervarix zalecany jest dziewczętom i młodym kobietom, Silgard – zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Aktualne polskie zalecenia uwzględniają podawanie szczepienia przeciwko HPV wszystkim dziewczynkom w 11-12 roku życia. Szczepienie to należy do grupy szczepień nieobowiązkowych, a zatem jest płatne. Koszt całego kursu (trzech dawek preparatu) wynosi zwykle około 1200 zł.
Warto zasięgnąć informacji na temat ewentualnego lokalnego programu szczepień przeciwko HPV – władze samorządowe organizują w wielu polskich gminach i powiatach bezpłatne lub częściowo odpłatne kursy tego typu szczepień.

Według badań naukowych, podanie szczepionki skutkuje 70% zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Ochrona utrzymuje się co najmniej przez 8 lat, a prawdopodobnie znacznie dłużej. Należy pamiętać, że szczepienie nie chroni przed wszystkimi przypadkami raka szyjki macicy, dlatego u kobiet powinny być nadal regularnie wykonywane badania przesiewowe wykrywające na raka szyjki macicy –np. cytologię. Około 20 % osób zakażonych wirusem HPV, infekcja nie bywa wyleczona całkowicie przechodzi w formę przewlekłą. Jest to szczególnie groźne dla kobiet, ponieważ przewlekła
forma zakażenia kilkukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jeśli infekcja HPV ma charakter utajony to jedyne możliwe jest jej wykrycie po wykonaniu testu na obecność DNA HPV.

Zapraszamy Szanowne Panie  na badanie cytologii cienkowarstwowej (LBC).
Badanie to należy do  profilaktyki i diagnostyki raka szyjki macicy, również używane jest do diagnostyki zakażeń właśnie HPV i Chlamydii trachomatis. Ginekologiczna Płynna cytologia cienkowarstwowa,  LBC (ang. Liquid Based Cytology)  jest nowoczesną techniką przygotowania preparatu cytologicznego. Materiał  cytologiczny pobrany przez lekarza ginekologa, jest automatycznie,  rozprowadzony  w specjalnym płynie preparacyjnym  i pobrane komórki nabłonkowe są odizolowane od naturalnych zanieczyszczeń. Odpowiednie przygotowanie preparatu zwiększa ilość komórek nadających się do oceny cytologicznej.  Preparat ten barwiony jest w sposób klasyczny i zostaje poddany ocenie przez cytologa. W przygotowanym materiale wymienioną metodą można dodatkowo wykonywać badanie w kierunku Chlamydia trachomatis  i wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV metodą PCR.


Zadzwoń: 71 300 12 72 lub  71 300 12 73 i umów się na konsultacje do lekarza chorób zakaźnych, ginekologa oraz pediatry w Centrum Medyczne „Przyjaźni” we Wrocławiu.


Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.