Wodniak jądra


Dr n. med. Piotr Siekanowicz. Urolog dziecięcy Wrocław. Chirurg dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Piotr Siekanowicz
lekarz chirurg i urolog dziecięcy

Katarzyna Basałaj. USG Wrocław, USG: miednicy małej, układu moczowego, tarczycy, szyi, węzłów chłonnych, tkanek miękkich. Przychodnia Wrocław, Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Katarzyna Basałaj
lekarz specjalizant radiologii i diagnostyki obrazowej 
(USG)

Wodniak jądra może występować u mężczyzn w każdym wieku. Najczęściej dotyczy jednak noworodków oraz niemowląt. Zwykle wodniak stopniowo sam się zmniejsza. Jeśli jednak wodniak nie zniknie do 2.–3. roku życia lub pojawi się dopiero w tym czasie, potrzebna jest interwencja urologa, aby nie dopuścić do uszkodzenia jąder.

W przypadku wodniaka jądra i innych chłopięcych przypadłości na pewno pomoże nasz lekarz specjalista urolog dziecięcy dr n. med. Piotr Siekanowicz. Natomiast badanie USG jąder i worka mosznowego wykona lek. Katarzyna Basałaj, lekarz specjalizant radiologii i diagnostyki obrazowej.


WODNIAK JĄDRA (łac. hydrocele testis) jest to rodzaj torbieli, której płyn surowiczy zgromadzony jest miedzy dwoma błonami osłonki jądra. Ilość tego płynu jest różna i wynosi od kilku do nawet kilkuset mililitrów. Wodniak jądra może występować w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy jednak noworodków oraz niemowląt płci męskiej. Wodniaki jąder mogą być wrodzone bądź nabyte.

Przypadłość ta dotyka około 6% populacji noworodków płci męskiej na terenie Polski. U części z nich obserwuje się obustronne wodniaki jąder, ale najczęściej jednak wodniaki występują jednostronnie. Wodniaki jąder u noworodków i niemowląt w większości przypadków nie operuje się, niemniej jednak wymagają one ścisłej kontroli urologicznej i odpowiedniej pielęgnacji. Uważa się, że wodniaki jąder wrodzone mogą ulec samoistnemu wchłonięciu. W przypadku niewchłonięcia się wodniaka jądra u chłopca do 2 roku życia, należy rozważyć leczenie operacyjne.

Wodniaki nabyte to około 10% wszystkich przypadków i występują one u starszych chłopców oraz mężczyzn, zwykle po urazach worka mosznowego. Mogą one również towarzyszyć stanom zapalnym moszny o różnej etiologii.

Najczęściej typowym symptomem wodniaka jądra jest powiększenie wielkości worka mosznowego, które to uzależnione jest z kolei od ilości gromadzącego się płynu. Zmianom tym nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe, wyjątek stanowią jedynie wodniaki jąder powstałe na podłożu ostrych stanów zapalnych czy nowotworowych. Ale w szczególnie w przypadku dzieci, dotyczy to znikomego odsetka pacjentów płci męskiej.

W badaniu palpacyjnym lekarz urolog dziecięcy stwierdza zwykle powiększone i niebolesne jądro. Na powierzchni wyczuwa się sprężysty, miękki guzek przesuwalny względem skory i podłoża.

Niekiedy w badaniu lekarskim wodniaka jądra wykorzystuje się metodę zwaną diafanoskopią. Polega ona na podświetleniu moszny światłem latarki i sprawdzeniu czy prześwieca ono przez worek mosznowy, co oznacza, że jest to płyn. Jednak najpewniejszym rozwiązaniem w diagnostyce wodniaków jąder jest badanie USG worka mosznowego.

Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi na konsultacje urologa dziecięcego.  Dr n. med. Piotr Siekanowicz pomoże nie tylko w przypadku wodniaka jądra, ale także innych chłopięcych przypadłości, jak wnętrostwo, wędrujące jądro, stulejka czy spodziectwo. W Przychodni można także od razu na miejscu wykonać niezbędne badanie USG worka mosznowego.

Ceny:

  • Konsultacje urologa dziecięcego – 150 zł
  • USG worka mosznowego – 100 zł
  • Pakiet: konsultacje urologa dziecięcego + USG worka mosznowego – 220 zł

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73. 

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

urolog dziecięcy wrocławwodniak jądra
dobry urolog dziecięcy wrocławUSG worka mosznowego
urolog dziecięcy wrocław prywatniejądra w mosznie u dzieci
urologia dziecięca wrocławstulejka wrocław

Zostaw komentarz

seventeen − ten =