USG serca – echokardiografia


Dr n. med. Elwira Metner. Kardiolog Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Elwira Metner
lekarz kardiolog

USG serca, inaczej echokardiografia (UKG), zwane także potocznie „echo serca”, to bardzo cenne badanie w diagnostyce chorób układu krążenia.

Lekarz specjalista kardiolog dr n. med. Elwira Metner zaprasza na wizytę do Centrum medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 20 lutego 2016, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu wykonanie USG serca w promocyjnej cenie zaledwie 90 zł.USG serca jest niebolesną i nieinwazyjna metodą badań obrazowych, wykorzystująca zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej od ścian serca i dużych naczyń krwionośnych.

Badanie przeprowadza się za pomocą echokardiografu, czyli ultrasonografu (USG) wyposażonego w specjalną głowicę do badania serca. Echokardiograf umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie na „oglądanie” serca, a także podczas zatrzymania obrazu, na precyzyjny pomiar struktur serca i naczyń. Pozwala to ocenić wielkość jam serca, kurczliwość, morfologię (wygląd) zastawek, a także zmierzyć szybkość przepływu krwi przez poszczególne struktury serca oceniając ich funkcjonowanie.

USG serca (echokardiografię) wykonuje się przykładając głowicę ultrasonografu do klatki piersiowej pacjenta. Badanie jest nieszkodliwe, zatem jeśli zachodzi taka potrzeba, można je wykonywać wielokrotnie.

Wskazaniami do wykonania echokardiografii (USG serca) są między innymi:

 • podejrzenie wrodzonych lub nabytych wad serca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • przebyty zawał mięśnia serca,
 • choroby wielkich naczyń,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • podejrzenie nowotworu serca,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • choroby osierdzia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • współistnienie chorób typu: cukrzyca, niewydolność nerek, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • obrzęki o nieustalonej etiologii.

Echokardiografia przezklatkowa (USG serca) nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Do badania USG serca będziesz musiał się rozebrać do pasa i położyć na plecach lub lewym boku. Do Twojej klatki piersiowe zostaną również najczęściej zamocowane elektrody do jednoczesnego wykonywania zapisu badania EKG.


Lekarz nałoży na Twoją klatkę piersiową żel. Pomaga on w przesuwaniu głowicy ultrasonografu, a także ułatwia falom ultradźwiękowym dotarcie do serca. Następnie lekarz wykonując badanie USG będzie przesuwał głowice po klatce piersiowej i w jej okolicy.

Specjalna głowica przeznaczona do wykonywania “echo serca” transmituje fale ultradźwiękowe w głąb Twojej klatki piersiowej. Odbite fale wracają do komputera tworząc na jego ekranie obraz Twojego serca.

Podczas badania USG lekarz będzie dokładnie “oglądał” serce z różnych kątów. Nie raz zapisze również obraz i zatrzyma go na ekranie, aby dokonać dokładnych pomiarów. Otrzymasz także wydruk lub płytkę CD, które będziesz mógł pokazać innemu lekarzowi (kardiologowi).

W czasie badania będziesz także proszony o układanie się w nieco odmiennych pozycjach, czy wstrzymanie oddechu na parę  sekund. Pozwoli to lekarzowi wykonującemu badanie na uzyskanie dokładniejszego obrazu serca.

Niekiedy lekarz będzie musiał trochę mocniej docisnąć głowicę USG do Twojej klatki piersiowej. Może to być delikatnie niekomfortowe odczucie, jednak pozwoli na uzyskanie lepszego obrazu serca.

Obok USG serca, spośród podstawowych badań zalecane jest również wykonanie EKG (elektrokardiografia) oraz pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73. Koszt wykonania USG serca, to jedynie 90 zł. Zapraszamy w sobotę, 20 lutego 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

kardiolog wrocławdobry kardiolog wrocław
kardiolog wrocław prywatnieUSG serca wrocław
echokardiografia wrocławecho serca wrocław
USG serca taniobadania serca wrocław

Zostaw komentarz

2 × 1 =