Konsultacje endokrynologiczne


Lek. Przemysław Janusz. Internista Wrocław. Endokrynolog Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Przemysław Janusz – internista, pracujący na Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego

Borykasz się z ciągłym znużeniem i zmęczeniem, pomimo prób stosowania diety nie możesz się odchudzić, masz kłopoty z metabolizmem, pogarsza się Twój wzrok? To wszystko mogą być objawy chorób tarczycy.

Lekarz Przemysław Janusz zaprasza na wizytę do Centrum medycznego PRZYJAŹNI w sobotę, 13 lutego 2016, w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym dniu konsultacja endokrynologiczna w promocyjnej cenie zaledwie 60 zł.

 

Tarczyca jest niewielkim gruczołem endokrynnym, który zlokalizowany jest w części środkowej szyi. Gruczoł ten wytwarza następujące hormony:

  • trójjodotyronine ( T3),
  • tyroksynę (T4),
  • i kalcytoninę.

Hormony te odgrywają niezmiernie istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu człowieka. Stymulują rozwój jak i wzrost całego organizmu, a w szczególności procesy przemiany materii. Niedobór tych hormonów jest przyczyną szeregu zmian, które to z kolei stają się podłożem do rozwoju chorób tarczycy oraz licznych zaburzeń metabolicznych u człowieka.

Niedoczynność tarczycy jest obserwowano częściej u kobiet niż u mężczyzn. Według Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego zaburzenia funkcji tarczycy są obserwowane u niemal 22 % populacji polek. Wrodzona niedoczynności tarczycy występuje u 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynności tarczycy nie daje burzliwych objawów, rozwija się dyskretnie, a jej początek jest niecharakterystyczny. Najczęściej występują: zmęczenie, osłabienie, senność, apatia, zaburzenia pamięci i koncentracji. Niekiedy są to objawy niemal depresji czy zaburzeń kardiologicznych (kołatania serca) bądź dermatologicznych (sucha skóra). Z upływem czasu trwania choroby dołączają się: wypadanie i łamanie włosów oraz przerzedzenie brwi, problemy w zakresie układu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia), przyrost masy ciała, nawet przy osłabionym apetycie, bóle mięśni i obniżenie tolerancji na aktywność fizyczną. Do przyczyn wywołujących niedoczynności tarczycy należą:

  • zapalenie tarczycy wywołane czynnikami autoimmunologicznymi: choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy), zapalenie podostre, zapalenie poporodowe, zapalenie ciche, bezbolesne;
  • napromieniowanie podczas radioterapii innych nowotworów.

Nadczynność tarczycy, to przede wszystkim choroba Graves-Basedowa i wole nadczynne (guzkowe).  Uważa się, że choroba Graves-Basedowa ma podłoże psychosomatyczne, a czynnikiem wyzwalającym jest stres. W chorobie tej oprócz zmian w tarczycy, występują niekiedy zmiany oczne, czyli oftalmopatia tarczycowa.

Choroby tarczycy mogą być także przyczyną zaburzeń miesiączkowania oraz wielu poważnych powikłań w przebiegu ciąży.

Badania związane z chorobami tarczycy to przede wszystkim ultrasonograficzna ocena gruczołu (USG tarczycy) oraz badania laboratoryjne.

Najczęściej w badaniu USG tarczycy obserwuje się guzki lub zmiany ogniskowe. Powiększenie tarczycy, czyli wole, skłania do pełnej diagnostyki endokrynologicznej. Natomiast hipoechogeniczny lub niejednorodny miąższ świadczy o zmianach zapalnych tarczycy.

Najbardziej czułym badaniem świadczącym o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH.  Przy nadczynności tarczycy zazwyczaj poziom TSH jest niski.

Przy pełnej diagnostyce schorzeń tarczycy obok TSH oznacza się ponadto FT3, FT4 oraz przeciwciała przeciwtarczycowe (aTPO, TRAB) celem ustalenia przyczyny choroby jak i w celach terapeutycznych.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73. Całkowity koszt konsultacji endokrynologicznej, to jedynie 60 zł. Zapraszamy w sobotę, 13 lutego 2016 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

endokrynolog wrocławdobry endokrynolog wrocław
endokrynolog wrocław prywatnieusg tarczycy wrocław
choroby tarczycyendokrynologia wrocław
choroba Hashimotochoroba Graves-Basedowa

Zostaw komentarz

thirteen − eleven =