Opis

Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej), to specjalista, który zajmuje się profilaktyką zdrowotną, diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich członków rodziny. W swojej codziennej pracy samodzielnie konsultuje zarówno dzieci jak i dorosłych niezależnie od powodu konsultacji, w razie potrzeby kierując pacjentów na diagnostykę i leczenie do lekarza danej specjalizacji.

Lekarze

dybek9

Lek. Barbara Dybek-Ferensztaj
Lekarz rodzinny / Pediatra

Opis Gabinetu

Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej), to specjalista, który zajmuje się profilaktyką zdrowotną, diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich członków rodziny. Swoją kompleksową opieką medyczną obejmuje zarówno osoby dorosłe jak i dzieci.

Medycyna rodzinna jest dość nowym działem medycyny, powstałym na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, który zajmuje się zdrowiem wszystkich członków rodziny, od dzieci, przez dorosłych, aż po osoby w wieku podeszłym.

Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) ma uprawnienia do diagnozowania, wykonywania badań i leczenia w zakresie interny, czyli chorób wewnętrznych (chorób wielu układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, odpornościowego, chorób tarczycy, chorób metabolicznych, chorób alergicznych, itp.), a także w zakresie pediatrii, ginekologii i tzw. małej chirurgii. Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) pełni najczęściej funkcję lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ to zwykle najpierw do niego udajemy się, gdy pojawią się pierwsze niepokojące nas dolegliwości.

Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) zajmuje się przede wszystkim:

  • szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną oraz promowaniem zdrowego trybu życia swoich pacjentów;
  • diagnozowaniem, udzielaniem porad, wystawianiem opinii oraz koordynowaniem procesu konsultacji specjalistycznych swoich pacjentów;
  • długotrwałą opieką na pacjentem, leczeniem przewlekłych i ostrych stanów chorobowych;
  • rozwijaniem spersonifikowanej medycyny uwzględniającej pacjenta i całą jego rodzinę.

Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) na co dzień zajmuje się leczeniem większości schorzeń swoich pacjentów. Jego głównym zadaniem jest zajmowanie się chorobami, które statystycznie występują najczęściej i nie wymagają konsultacji i wizyt specjalistycznych. Zarazem lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) dba, aby w przypadkach bardziej skomplikowanych schorzeń, wymagających odpowiednich narzędzi diagnostycznych lub terapeutycznych, pacjenci trafiali na odpowiednie badania oraz do lekarzy specjalistów lub szpitali. Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) zajmuje się również realizacją programu szczepień ochronnych jego młodszych pacjentów, czyli dzieci i młodzieży.

W ramach swoich konsultacji, w celu precyzyjnej diagnostyki, lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) bardzo często kieruje swoich pacjentów na badania diagnostyczne:

  • badania laboratoryjne, tzw. badania podstawowe, celem potwierdzenia diagnozy bądź kontroli procesu leczenia; do takich badań należą między innymi: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie jonogramu krwi, badanie kału, itp.;
  • badania obrazowe, takie jak USG (np. USG jamy brzusznej), RTG (np. rentgen klatki piersiowej lub kręgosłupa).

W oparciu o wyniki zleconych badań oraz konsultacji u innych specjalistów lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej) kontynuuje i kontroluje wykonywanie przez pacjenta zaleconych wskazówek, w tym także stosowanie farmakoterapii (stąd bardzo często wystawia kolejne recepty na zalecone leki).

Zgłaszając się do lekarza rodzinnego (medycyny rodzinnej) warto przygotować się na rozmowę, aby podczas wywiadu móc szczegółowo przekazać informacje o aktualnych dolegliwościach (gorączka, apetyt, ból głowy, nudności, niekorzystne objawy po stosowaniu jakiegoś leku, itp.) oraz dziedziczonych rodzinnie chorobach. Jeśli posiadamy jakąś dokumentację medyczną, to również warto ją ze sobą zabrać, w tym między innymi:

  • wszelkie wyniki badań, szczególnie te, które były zlecone podczas wcześniejszych konsultacji;
  • wypisy ze szpitala oraz karty informacyjne po leczeniu uzdrowiskowym.

Do lekarza rodzinnego (medycyny rodzinnej) można zgłosić się nie tylko w przypadku konkretnej choroby lub gdy zauważamy jakieś niepokojące objawy, ale także wtedy, gdy chcemy skonsultować z nim wszystko, co dotyczy zdrowego trybu życia.

Umów wizytę

Umów termin wizyty przez telefon

71 300 12 72
71 300 12 73
Zarejestruj się samodzielnie online


Możesz również zapytać o termin i umówić wizytę przez

  czat lub    formularz

Ceny wizyt

Usługa
Cena
Gabinet
Konsultacja pediatryczna u lekarza rodzinnego pierwsza180 złPediatra
Konsultacja pediatryczna (wizyta kontrolna) u lekarza rodzinnego160 złPediatra
Konsultacja pediatryczna u lekarza rodzinnego w sobotę200 złPediatra
Konsultacja internistyczna u lekarza rodzinnego pierwsza180 złPediatra
Konsultacja internistyczna (wizyta kontrolna) u lekarza rodzinnego160 złPediatra
Konsultacja internistyczna u lekarza rodzinnego w sobotę190 złPediatra
USG jamy brzusznej180 złPediatra
USG jamy brzusznej / cena usługi w sobotę200 złPediatra
USG tarczycy180 złPediatra
USG tarczycy / cena usługi w sobotę200 złPediatra
Konsultacja + USG (jamy brzusznej lub tarczycy)270 złPediatra
Konsultacja + USG (jamy brzusznej lub tarczycy) / cena usługi w sobotę290 złPediatra
Konsultacja + EKG250 złPediatra
Konsultacja + EKG / cena usługi w sobotę270 złPediatra
EKG bez opisu70 złPediatra
EKG z opisem105 złPediatra
EKG bez opisu w sobotę90 złPediatra
EKG z opisem w sobotę125 złPediatra
Cena
Cena
Gabinet

lekarz rodzinny wrocławlekarz pierwszego kontaktu wrocław
lekarz medycyny rodzinnej wrocławlekarz pierwszego kontaktu wrocław prywatnie
lekarz rodzinny wrocław prywatnielekarz pierwszego kontaktu wrocław opinie
lekarz rodzinny wrocław opinielekarz rodzinny wrocław krzyki