Diagnozowanie i nieinwazyjne leczenie wszystkich schorzeń układu moczowego oraz nerek, takich jak kamica układu moczowego, nefropatia, zakażenie układu moczowego, białkomocz, krwiomocz czy kłębuszkowe zapalenia nerek

Lekarze

Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz, prof.nadzw. UMW. Nefrolog Wrocław. Nefrolog dziecięcy Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Dr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz, prof. nadzw. UMW
Nefrolog / Nefrolog dziecięcy / Pediatra

Konstancja Fornalczyk. Nefrolog dziecięcy Wrocław. Nefrolog Wrocław. Pediatra Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Dr n. med. Konstancja Fornalczyk
Nefrolog dziecięcy / Nefrolog / Pediatra

Opis Gabinetu

Nefrologia, to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami nerek i ich nieinwazyjnym, w odróżnieniu od urologii, leczeniem. Nefrologia, jako specjalizacja lekarska, została podzielona na nefrologię dziecięcą i nefrologię dla osób dorosłych.

Pod kontrolą nefrologa znajdują się pacjenci chorujący na takie schorzenia jak:

  • kamica układu moczowego;
  • zaburzenia czynności nerek w przebiegu cukrzycy lub choroby nadciśnieniowej czy chorób układowych;
  • kłębuszkowe zapalanie nerek;
  • zakażenie układu moczowego;
  • nietrzymanie moczu;
  • moczenie nocne.

Diagnostyka nefrologiczna, to badania obrazowe i badania laboratoryjne. Podstawowym obrazowym badaniem w nefrologii jest USG układu moczowego. Podczas tego badania oceniane są nerki, ich wielkość i kształt oraz drogi odprowadzające mocz. Zgodnie z ostatnim zaleceniami nefrologów każde dziecko po urodzeniu powinno mieć wykonaną ultrasonograficzną ocenę układu moczowego. W wielu poradniach nefrologicznych przy pierwszej wizycie u nefrologa jest wykonywane właśnie to badanie. Nefrologiczne badania laboratoryjne, to głównie biochemiczna ocena wydolności nerek, a także badanie ogólne moczu. W przypadku zakażeń układu moczowego wskazane jest wykonanie także posiewu moczu.

Nefrolog poprowadzi również diagnostykę i zaproponuje leczenie wad układu moczowego oraz nerek, mogących powodować pogarszanie się funkcji nerek, udzieli także porady, gdy w wyniku ogólnego badania moczu pojawią się odchylenia takie jak: białkomocz, krwiomocz czy leukocyturia.

Nasi nefrolodzy pokierują leczeniem nietrzymania moczu, które pomimo tego, że dotyka obie płci, to jest jednak chorobą, na którą dwa razy częściej cierpią kobiety, a która często przez swój wstydliwy charakter nie jest konsultowana. Należy pamiętać, że nietrzymanie moczu poddaje się dziś skutecznemu leczeniu.

Nasze porady obejmują nefrologię dziecięcą, czyli między innymi leczenie problemów dotyczących moczenia nocnego i popuszczania moczu w ciągu dnia. Poza pełną diagnostyką nefrologiczną (w tym badaniem uroflowmetrycznym) prowadzimy również spotkania z psychologiem, gdyż w ogromnym procencie przypadków przyczyna problemów tkwi w stresie szkolnym.

Leczenie, którym zajmują się nefrolodzy, oparte jest najczęściej na prawidłowym doborze środków farmakologicznych i/lub zastosowaniu odpowiedniej diety, pomocnej w terapii chorób nerek. W naszym Centrum Medycznym nefrolodzy współpracują także z dietetykiem, który na podstawie wyników badań wykonanych w dobowej zbiórce moczu i we krwi, zaleci indywidualna dietę.

W bardziej zaawansowanych przypadkach schorzeń w zakresie układu moczowego, kiedy to dochodzi do rozwoju przewlekłej choroby nerek, nefrolog omawia wraz z pacjentem, a następnie kieruje na leczenie nerkozastępcze (dializoterapia-hemodializa, dializa otrzewnowa, przeszczep nerki).

Istotnym problemem nefrologicznym dotyczącym wielu chorych jest kamica układu moczowego. W ramach naszych porad nefrologicznych prowadzimy diagnostykę biochemiczną stanu zagrożenia kamicą wraz z określeniem wskaźników krystalurii w moczu. Oznaczenie wskaźników krystalurii odgrywa bardzo ważną rolę w późniejszym procesie terapeutycznym jak i w profilaktyce przeciwkamiczej.

Umów wizytę

Umów termin wizyty przez telefon

71 300 12 72
71 300 12 73
Zarejestruj się samodzielnie online


Możesz również zapytać o termin i umówić wizytę przez

  czat lub    formularz

Ceny wizyt

Usługa
Cena
Lekarz
Usługa
Cena
Lekarz
Konsultacja nefrologa dziecięcego - kolejne wizyty200 złDr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz
Konsultacja nefrologa dziecięcego - kolejne wizyty200 złLek. Konstancja Fornalczyk
Konsultacja nefrologa dziecięcego - pierwsza wizyta200 złDr hab. n. med. Dorota Polak-Jonkisz
Konsultacja nefrologa dziecięcego - pierwsza wizyta200 złLek. Konstancja Fornalczyk
Telekonsultacja nefrologa dziecięcego200 złDr n. med. Karolina Nocuń-Wasilewska

nefrolog dziecięcy wrocławnefrolog wrocław
nefrolog wrocław prywatniedobry nefrolog wrocław
nefrolognefrologia wrocław
nefrolog dziecięcynefrolog dziecięcy wrocław prywatnie